Amerikanci gube vjeru u uspjeh ukrajinske ofenzive, iznijeli dosta mračne procjene. 'I da im sad damo F-16, ne bi pomoglo'

Procurilo je prilično neugodno klasificirano izvješće iz Washingtona

NOVODARIVKA, UKRAINE - JULY 21, 2023 - A press officer who goes by callsign Damian stands on top of a destroyed Russian military vehicle in Novodarivka village, Zaporizhzhia Region, southeastern Ukraine. Situated on the border between Zaporizhzhia and Donetsk Regions, the settlement that had been occupied since March 2022 was liberated by the Ukrainian military on June 4, 2023. NO USE RUSSIA. NO USE BELARUS. (Photo by Ukrinform/NurPhoto) (Photo by Dmytro Smolienko / NurPhoto / NurPhoto via AFP)
FOTO: NurPhoto via AFP

Američki obavještajci uvjereni su da ukrajinska protuofenziva neće uroditi plodom, odnosno da vojska neće uspjeti doći do ključnog grada Melitopolja na jugoistoku zemlje, piše Washington Post pozivajući se na izvore upoznate s klasificiranim procjenama.

U slučaju da se to obistini, značilo bi to da Kijev neće ostvariti glavni cilj protuofenzive – prekid ruskog kopnenog mosta prema Krimu. Ova za Ukrajinu pesimistična procjena temelji se na ruskim uspjesima u obrani okupiranih teritorija zahvaljujući kompleksnim sustavima minskih polja i rovova.

Zbog ovoga će, vjeruje se, doći do upiranja prstom i postavljanja pitanja u Kijevu, ali i na Zapadu, kako to da deseci milijardi dolara u naoružanju i vojnoj opremi očito nisu ispunili svrhu.

Melitopolj je kritičan za uspjeh protuofenzive

Ukrajinske snage, koje i dalje ustraju u svom cilju, neće uspjeti zauzeti Melitopolj, od kojega su trenutno udaljeni 80-ak kilometara, procjenjuju američki dužnosnici koji smatraju da će se Ukrajinci gradu vjerojatno približiti i zaustaviti se par kilometara od njega. Melitopolj je ključne važnosti za ukrajinsku protuofenzivu jer se smatra svojevrsnim vratima Krima. Grad se nalazi na raskrižju dviju važnih autocesta i željezničke pruge koje Rusiji omogućuju premještanje vojnog osoblja i opreme s poluotoka na druga okupirana područja u južnoj Ukrajini.

Ukrajina je pokrenula protuofenzivu početkom lipnja u nadi da će ponoviti svoj prošlogodišnji uspjeh iz Harkovske oblasti. Međutim, već je u prvom tjednu pretrpjela velike gubitke u okršajima s dobro pripremljenim Rusima unatoč svim Bradleyjema, Leopardima i svoj sili druge zapadne borbene opreme. Takvi gubici su, doduše, bili dio računice u planiranju protuofenzive, ali pod uvjetom da Ukrajinci ipak na kraju uspiju probiti glavnu rusku liniju obrane, tumače američki i drugi zapadni dužnosnici za Washington Post.

No, Kijev se u jednom trenutku odlučio promijeniti taktiku kako bi smanjio gubitke pa se počeo oslanjati na manje jedinice koje bi na više lokacija istovremeno pokušavale probiti rusku obranu, što im je i osiguralo neke manje uspjehe. Proteklih su tjedana na frontu počeli opet slati dodatne rezerve, uključujući jedinice u Strykerima i Challengerima, ali Rusi i dalje čvrsto drže svoje linije.

Put do Melitopolja je iznimno izazovan

Rob Lee, vojni analitičar s think tanka Foreign Policy Research Institute rekao je da je put do Melitopolja iznimno izazovan te da će zauzimanje okolnih gradova kao što je Tokmak biti jako teško.

“Rusija tamo ima tri glavne obrambene linije, a nakon toga i utvrđene gradove. Nije samo pitanje može li Ukrajina probiti jednu ili dvije linije, nego može li probiti sve tri i imati dovoljno snaga da nakon toga postignu nešto značajnije, poput osvajanja Tokmaka”, rekao je Lee.

Ovakve mračne procjene koje su službeno predstavljene nekim republikancima i demokratima u Kongresu već su potaknule prepirke i prozivke na njihovim zatvorenim sastancima. Neki republikanci sada kategorički odbijaju podržati zahtjev predsjednika Joea Bidena za dodatnih 20,6 milijardi dolara pomoći Ukrajini s obzirom na, blago rečeno, skromne rezultate protuofenzive.

Sukobi među američkim političarima

Drugi republikanci, kao i manjim dijelom neki jastrebovi iz Demokratske stranke, bijesni su na Bidena što nije ranije poslao snažnije oružje Ukrajini. Američki dužnosnici odbacuju kritike da bi borbeni zrakoplovi F-16 ili raketni sustavi većeg dometa kao što je ATACMS rezultirali drugačijim ishodom. “Problem ostaje probijanje ruske glavne obrambene linije i nema dokaza da bi ovi sustavi bili od pomoći”, rekao je visoki američki dužnosnik.

Načelnik američkog Združenog stožera general Mark A. Milley rekao je ovog tjedna da su Sjedinjene Države bile jasne oko teškog zadatka s kojim se Ukrajina suočava. “Rekao sam prije nekoliko mjeseci da će ova ofenziva biti duga, da će biti krvava i da će biti spora. I ona upravo i je takva: duga, krvava i spora. I jako jako teška”, rekao je.

Iako brojni ciljevi nisu postignuti, on ipak ističe neke uspjehe Ukrajinaca, ponajprije u slabljenju ruskih snaga. “Rusi su u prilično teškom stanju. Pretrpjeli su ogromne gubitke i nisu visoko motivirani”, rekao je.

Ukrajina nije primijenila zapadnu strategiju

Američki dužnosnici rekli su da je Pentagon više puta preporučio Ukrajini da koncentrira veću količinu svojih snaga na jednu točku kako bi se kroz nju probila, međutim, Ukrajina se odlučila za drugačiju strategiju, na što u Washingtonu pomirljivo sliježu ramenima jer ipak je na Kijevu da donosi takve odluke jer Ukrajinci su ti koji ginu na fronti.

Ukrajinski ministar vanjskih poslova Dmitro Kuleba priznao je da ofenziva sporo napreduje, ali i obećao da Kijev neće popustiti sve dok ne povrati sav svoj teritorij. “Nije nas briga koliko će trajati. Lako je reći da želite da sve bude brže kada niste tu”, napao je kritičare Kuleba i pozvao da se pridruže stranim borcima u Ukrajini u tamošnjoj legiji stranaca. Istovremeno, ukrajinski dužnosnici u povjerenju kažu da brzina ovisi o sposobnostima razminiranja te ističu koliko je to težak zadatak.

Analitičari kažu da su izazovi s kojima se Ukrajina suočila višestruki, ali se gotovo svi slažu da je Rusija nadmašila očekivanja u pogledu obrane okupiranih teritorija. “Imali su puno vremena i jako su dobro pripremili rovove. Tako su otežali ukrajinski napredak”, rekao je Rob Lee ističući i rusku avijaciju kao važan faktor.

Na Bahmut potrošeni značajni resursi

Propitkuje se i način na koji Ukrajinci troše svoje snage na nekim područjima, a tu se najčešće ističe dugotrajna bitka za Bahmut, za čije su potrebe utrošeni enormni resursi, poginulo je mnoštvo vojnika da bi u konačnici Rusi osvojili grad, a ukrajinske snage ostvarile tek skromne uspjehe u njegovoj okolici. Neki u Bidenovoj administraciji misle da je pretjerani angažman na istoku ugrozio spremnost Ukrajinaca za napredovanje na jugu.

Nova obavještajna procjena o kojoj sada izvještava Washington Post u skladu je s klasificiranim procjenama iz veljače, koje su procurile na društvenu platformu Discord, a ukazivale su da bi nedostaci po pitanju opreme mogli značiti da protuofenziva neće biti uspješna kao što se očekuje, odnosno da odsijecanje ruskog kopnenog mosta s Krimom do kolovoza neće biti ostvarivo.

Ta procjena s Discorda identificirala je Melitopolj ili Mariupolj kao najvažnije ciljeve.

Nastavak protuofenzive i tijekom zime

Američki dužnosnici rekli su da je Washington još uvijek otvoren prema mogućnosti da će Kijev još jednom iznenaditi skeptike i učiniti ono što većina trenutno ne očekuje. Jedan vojni dužnosnik rekao je da je moguće da bi Ukrajinci mogli, mimo povijesnih iskustava koji ne idu tome u prilog, nastaviti s protuofenzivom i u zimskim mjesecima kada sve postaje kudikamo teže na bojištu.

Međutim, da bi to bilo moguće, valjalo bi biti ispunjeno nekoliko važnih faktora, uključujući odmornost vojnika nakon teške borbene sezone kao i njihovu opremljenost za ratovanje na vrlo niskim temperaturama. Isti dužnosnik upozorava da bi i Moskva u tom slučaju mogla iznenaditi.

“Poznato je da su Rusi sposobni boriti se po hladnom vremenu”, rekao je za Washington Post.