Sve tajne ukrajinske 'Oluje'. Planirali je mjesecima, ali baš sve je ukazivalo na neuspjeh. Uslijedila je prijelomna točka

Kijev i Washington su vjerovali da je nužno napasti prije zime kako bi Ukrajina učvrstila zapadnu podršku

FOTO: AFP

Munjevita ukrajinska protuofenziva, kojom su proteklih dana Ukrajinci natjerali rusku vojsku u bijeg i vratili veliku površinu okupiranog teritorija, mjesecima je planirana kroz intenzivne razgovore Kijeva i Washingtona, a njezin cilj je bio dokazati da Ukrajina može napredovati prije zime kako bi učvrstila podršku Zapada, piše New York Times.

U insajderskom izvještaju, koji otkriva pozadinu uspješne protuofenzive kijevskih snaga, New York Times navodi da je ona počela poprimati obrise prije više mjeseci tijekom intenzivnih razgovora ukrajinskih i američkih dužnosnika, a da je prvotna strategija revidirana ovo ljeto.

Prvotni plan ne bi bio uspješan

Sve je počelo nakon što je Volodimir Zelenski rekao svojim generalima da želi neki dramatičan potez kojim bi pokazali da se mogu oduprijeti ruskoj invaziji i ukrajinska vojska je počela planirati napad duž južne fronte kako bi ponovno zauzeli Herson i odsjekli Mariupolj od ostatka ruskih snaga na istoku.

Ukrajinski generali i američki dužnosnici su vjerovali da bi u napadu tako velikih razmjera bilo jako puno žrtava i da ne bi uspjeli vratiti veliku površinu teritorija. I Ukrajinci i Rusi su tada već trpjeli gubitke, ali su ruske snage i dalje polako napredovale u Donbasu. Zapovjednici ukrajinske vojske tada su odlučili biti otvoreniji oko planova s britanskim i američkim obavještajnim dužnosnicima i tražiti savjete od njih.

Redovito su razgovarali Andrij Jermak, glavni savjetnik Zelenskog, i Jake Sullivan, američki savjetnik za nacionalnu sigurnost, kao i zapovjednik američkog Združenog stožera Mark Milley i ukrajinski zapovjednici. U Kijevu su pak ukrajinski dužnosnici razgovarali s britanskima, a redovite sastanke s ukrajinskim časnicima imao je američki vojni ataše, brigadni general Garrick Harmon.

Ključno napasti prije zime

I Kijev i Washington su vjerovali da je bilo presudno pokrenuti protunapad prije prvog snijega da bi on bio uspješan i kako Vladimir Putin tijekom zime ne bi mogao pritiskati Europu prijetnjama da će joj uskratiti energente. Ulozi za Ukrajinu bili su veliki – morala je pokazati da rat neće postati još jedan zamrznuti sukob i da može vratiti okupirani teritorij zbog morala svog naroda, ali i učvršćivanja podrške Zapada.

Kritičan trenutak, piše New York Times, bio je ovo ljeto tijekom ratnih igara američkih i ukrajinskih dužnosnika čiji je cilj bio ispitati koliko bi raširena ofenziva na jugu bila uspješna. Kako je ranije izvijestio CNN, rezultat igara je pokazao da bi takva ofenziva propala. Amerikanci su Ukrajincima dali određene savjete i u Kijevu su onda donijeli odluku.

Tijekom kolovoza, na zahtjev Ukrajine, američki dužnosnici su pojačali dijeljenje obavještajnih podataka o položaju ruskih snaga, ističući slabosti u ruskim linijama. Obavještajni podaci također su ukazivali da Moskva neće moći brzo poslati pojačanja svojim snagama na sjeveroistoku Ukrajine ili raspodijeliti trupe s juga, čak i da primijete ukrajinske pripreme za protuofenzivu.

SAD-u poslali listu oružja

Ukrajinska vojska je umjesto jedne velike, predložila dvije protuofenzive – jednu u Hersonu čiji bi rezultati bili vidljivi tek nakon nekoliko dana ili tjedana zbog koncentracije ruskih snaga. Druga protuofenziva planirana je za okolicu Harkiva. SAD, Britanija i Ukrajina zajedno su analizirali taj plan, provodeći nove ratne igre, a ovaj put su utvrdili da će biti uspješan i da će Ukrajina dobiti veliku i jasnu pobjedu.

Međutim, plan je ovisio o dodatnoj vojnoj pomoći Ukrajini iz SAD-a i Kijev je Washingtonu, prije protuofenzive, poslao detaljnu listu oružja koja su im potrebna da uspiju, rekao je jedan ukrajinski časnik New York Timesu. Redovite pošiljke oružja iz SAD-a, koje su uključivale i raketne sustave HIMARS, dale su poticaj ukrajinskim zapovjednicima da isplaniraju složene istovremene ofenzive.

Ruske snage su, tijekom ukrajinske protuofenzive, u nekim dijelovima oko Harkiva ostavile svoje oružje i opremu i pobjegle prije bitke. Napad na Herson, pak, napreduje sporije zbog većeg broja ruskih vojnika u tom području u usporedbi s Harkivom. Kako tvrde ljudi upoznati s planom, ofenziva na Herson nije bila diverzija ili varka i uspješno je odgodila provođenje lažnih referenduma u okupiranoj regiji oko pristupanja Rusiji.

Sljedeći Herson i Zaporožje?

Ukrajinski dužnosnici vjeruju da dugoročni uspjeh ovisi o postizanju ciljeva iz prvotne, odbačene strategije, što uključuju zauzimanje nuklearne elektrane Zaporožje, okruživanje ruskih snaga u Mariupolju i odbacivanje Rusa iz Hersona preko rijeke Dnjepar, kazali su američki dužnosnici New York Timesu.

Dužnosnici su naglasili i da je Rusija oslabljena, da su moskovske snage pokazale svoju nesposobnost i da nemaju dobre obavještajne podatke, jer nisu primijetili pripreme oko Harkiva. Tvrde i da Rusija ima problema s opskrbom svojih snaga što Ukrajini otvara novi prostor u nadolazećim tjednima. I američki i ukrajinski dužnosnici smatraju da je jug trenutno najvažnije ratište, a moguće je da su im ciljevi Herson i Zaporožje.

Iako je plan za protuofenzivu ovisio o američkim obavještajnim podacima i modernom oružju, američki dužnosnici tvrde da zasluge za uspjeh protuofenzive pripadaju isključivo Zelenskom i ukrajinskoj vojsci, koji su relativno male snage u Harkivu doveli do goleme pobjede.