Analiza o širenju utjecaja Islamske države daleko izvan granica kalifata jako je zabrinjavajuća

Stručnjaci: ISIS polako postaje globalni teroristički brend

The Elite Indonesian police commando belonging to Densus 88 raids a house of a suspected terrorist in Cirebon, located in western Java island, on January 15, 2016 following the January 14, 2016 bomb attacks in Jakarta. 
Indonesian police launched raids across the country on January 15, 2016 in the wake of deadly coordinated attacks. The January 14, 2016 combination of suicide bombings and shootings in the capital left five attackers and two other people dead. Two dozen other people were wounded -- three foreigners, six police officers and the rest Indonesian civilians. / AFP / STRINGER
FOTO: AFP

Islamska država možda gubi svoje položaje u Iraku i Siriji, ali, kao što su pokazali nedavni napadi u Indoneziji, džihadisti pod svojom zastavom okupljaju nove grupe, kažu analisti. U većini slučajeva te grupe nemaju izravnih veza s vodstvom samoproglašenog kalifata, no svejedno s veseljem priznaju odgovornost za prolijevanje krvi diljem svijeta.

“Islamska je država od samih početaka željela svoju borbu učiniti globalnom, ali je do nedavno bila fokusirana na upravljanje kalifatom u Iraku, odnosno Siriji”, rekao je Michael Kugelman, stručnjak iz vašingtonskog Centra Woodrow Wilson.

No kako iračke snage sve više napreduju u oslobađanju svojih prostora od najezde džihadista, tako se ISIS sve više trudi “svojoj borbi dati globalniji pristup”.

“Pitanje koje se postavlja nakon terorističkih napada koji se u posljednje vrijeme događaju diljem svijeta je djeluju li sve te teorističke skupine koje su za njih preuzele odgovornost samostalno ili su pod izravnim utjecajem ISIS-a”, zapitao se Kugelman.

IS kao novi identitet za terorističke skupine diljem svijeta

Kugelman vjeruje da je ISIS zasad zadovoljan preuzimanjem odgovornosti za napade koji nisu izvršili njegovi pripadnici bez da grupe koje su zapravo izvršile napade direktno pomaže na bilo koji način.

“Ono čemu svjedočimo su zaluđeni otuđeni militanti koji se bore s nekom drugom organizacijom i koji su zainteresirani za to da se identificiraju s nekom dinamičnijom pričom, a upravo tako doživljavaju ISIS – organizacijom koja je stalno u medijima zahvaljujući svojim spektakularno brutalnim napadima”, poručio je američki stručnjak.

Kulemanovu teoriju potvrđuje i slučaj Amedija Coulibalyja, francuskog džihadista koji je pred godinu dana u jednom pariškom košer supermarketu ubio 4 židova i tvrdio da djeluje u ISIS-ovo ime. No, istraga koja je uslijedila nije pronašla dokaze da je taj terorist bio u dosluhu s omraženim samoproglašenim kalifatom, ne računajući propagandu dostupnu putem interneta.

Prisutnost IS-a u Pakistanu i u Afganistanu

Upravo se iz tih maločas navedenih razloga afganistanske i pakistanske grupe posljednjih mjeseci sve češće povezuju s ISIS-om. “Postoje odmetnute lokalne militantne skupine koje tako traže svoj novi identitet”, rekao je pakistanski analitičar Hasan Askari. “IS-ova ideologija već postoji u Pakistanu, a odnosi se na ekstremnu salafitsku tradiciju koju sve ljudi prepoznaje kao svoj novi identitet iako možda i nisu u direktnom dosluhu s IS-om”, dodao je.

Istaknuo je i da nema nikakvih dokaza koji bi potvrdili sumnje da su IS-ovi čelnici ikad posjetili Pakistan niti Afganistan, zemlje koje se smatra Al Qa’idinim najjačim uporištima.

Širenje IS-ovog utjecaja širom sjeverne Afrike

Zasad se zna da je ISIS službeno stao iza ekstremističkih skupina u 8 različitih zemlja: Alžiru, Nigeriji, Libiji, Egiptu, Saudijskoj Arabiji, Jemenu, Afganistanu i Pakistanu. Tvrde da su režirali ili inspirirali napadae u dodatnih 17 zeljmalja tako ubivši više od 1.000 ljudi.

Zanimljivo je i da su se sigurnosne službe dugo bojale trenutka u kojem će se nigerijska skupina terorista združena pod imenom Boko Haram spojiti s ISIS-om. Njihovi su se strahovi obistinili prošlog svibnja. “Nema nikakvih dokaza da je Boko Haram svoje napada izvodio potpomognut ISIS-ovim ljudima, no u njigovim se napadima prepoznaje ISIS-ova sofisticiranost”, rekao je Peter Pham sugerirajući da je ISIS imao utjecaja na tijek događaja u zemljama Sahela.

Kasnije je dodao i da ga brine koliko brzo ISIS napreduje upravo u toj siromašnoj sjevernoafričkoj regiji u kojoj je i Burkina Faso, zemlja u kojoj je u petak izveden teroristički napad. Pripisuje to gubitku položaja u samom kalifatu, odnosno pomicanju njegovih granica prema Libiji. “Moramo zadržati na umu da je Sahel jedna doista nestabilna regija koja ugrožava cijeli kontinent”, zaključio je Pham.