Top zapovjednik koji je služio u Bosni, Iraku i Afganistanu: 'Putin je upravo postao još opasniji'

Preuzimanje kontrole nad Wagnerom omogućit će Rusiji da proširi svoj rat protiv Zapada, smatra Richard Kemp

Oni koji predviđaju pad ruskog utjecaja u Africi nakon navodne pogibije Jevgenija Prigožina ne mogu biti u većoj zabludi. Mateusz Morawiecki, poljski premijer, u pravu je kada misli da će, pod Putinovom izravnom kontrolom, Wagner postati još učinkovitiji – i opasniji, piše Richard Kemp, umirovljeni časnik britanske vojske, za Telegraph. Inače, Kemp je bio pukovnik u vojsci i zapovijedao je operacijama u Afganistanu, Bosni, Iraku, Sjevernoj Irskoj, itd.

Morawiecki je govorio o prijetnji u istočnoj Europi, ali isto vrijedi i drugdje u svijetu, posebice u Africi gdje je Wagner raspirivao nestabilnost, jačao autoritarne režime i pljačkao prirodne resurse, dodaje Kemp.

Još nije jasno kako će se Wagner restrukturirati nakon Prigožina, ali to je manje bitno. Najvažnija činjenica je da će zloćudne političke, vojne i gospodarske aktivnosti skupine nedvojbeno opstati. Wagnerovci su previše vrijedni za Moskvu da bi im dopustila da nestanu, s obzirom na sposobnost grupe da se ubaci u ključne strateške regije i potakne antizapadno raspoloženje.

Prigožin postao premoćan

Grupa ima i ekonomski značaj, donoseći ogromne prihode ratnoj škrinji Kremlja – u obliku zlata, dijamanata i drugih minerala, koji se često krijumčare iz Afrike kako bi izbjegli zapadne sankcije. Kako rat bude odmicao, Moskva će trebati ne samo održavati te aktivnosti nego ih i širiti, a rješavanje Prigožina možda je pomoglo da se to omogući.

Uklanjanje čovjeka koji je postao premoćan omogućava Vladimiru Putinu da osigura veću lojalnost afričkih vlada, koje održava na vlasti uz pomoć ruskih plaćeničkih službi. Činjenica da se Prigožin, čak i nakon pobune protiv Kremlja, mogao sastajati s tamošnjim vođama i diplomatima pokazuje koliko ozbiljno Kremlj shvaća ovo pitanje.

Savjetnik predsjednika Srednjoafričke Republike, koja uvelike ovisi o Wagneru, jasno je dao do znanja da se odnosi s ruskim plaćenicima neće promijeniti nakon Prigožinove smrti. “Naći će drugog poglavicu”, rekao je. Uistinu, njihova odanost plaćama nadmašuje sve ostalo, ocjenjuje Telegraphov autor.

Puno veći problem za Zapad

Wagnerovim borcima takve promjene nisu novost. Grupa je kontinuirano prelazila iz jedne strukture u drugu kako su okolnosti nalagale, s neprobojnom mrežom podgrupa, partnerstava te političkih i financijskih korisnika.

Mnoge Wagnerove komponente lako se mogu apsorbirati u neki drugi entitet pod kontrolom Kremlja kao što je Redut, plaćenička skupina povezana s ruskom vojnom obavještajnom službom, GRU.

Svakako, operacije ruskih plaćenika na afričkom kontinentu postat će još učinkovitije jer Wagnerova sredstva postaju praktički neograničena. Ova rastuća prijetnja dio je mnogo većeg problema za Zapad, dok Rusija i Kina operiraju po Africi, ne bi li potisnuli zapadni utjecaj. Stoga zapadne demokracije moraju hitno pronaći način da se vatrom bore protiv vatre u novom ruskom obliku ratovanja, zaključuje Richard Kemp.