Benčić trola Plenkovića: 'Premijer kaže da je to nebitan dokument, moramo uopće razmisliti o čemu glasamo'

Benčić se osvrnula na premijerove istupe oko afere koju je otkrio Telegram

Uoči saborskog glasovanja o Državnom proračunu za iduću godinu, oporba je u četvrtak ponovila kako je on predizborni i nerealan, Vladu je prozvala da ne zna kvalitetno upravljati javnim financijama te upozorila da hrvatski građani prednjače po davanjima za hranu u EU.

Sandra Benčić uoči glasanja o konačnom prijedlogu zakona o izvršavanju proračuna za 2024., u ime kluba zastupnika Možemo! zatražila je stanku od 10 minuta kako bi zastupnici “razmislili o čemu glasamo kada glasamo o proračunskim dokumentima”.

Spomenula aferu na Geodetskom

“Neki dan je premijer mrtav hladan izjavio jednoj novinarki da je primjerice izvješće o izvršenju državnog proračuna nebitan dokument, nego je bitno ono što on kaže da je istina. Ako neki podatak postoji o izvršenju državnog proračuna u službenim dokumentima to je zapravo manje relevantno, a najvjerojatnije i krivo dok se sa njim ne provjeri je li točno ili nije”, kazala je Benčić.

“Govorimo to u kontekstu afere Geodetskog fakulteta u kojem je navodno pronevjeren ozbiljan novac koji je trebao biti iskorišten za obnovu od potresa, odnosno snimanja koja su trebala poslužiti za obnovu”, dodala je, pritom se referirajući na aferu koju je otkrila Telegramova Dora Kršul.

Odakle su isplaćena sredstva?

Podsjetimo, premijer Andrej Plenković prošloga se tjedna osvrnuo na Telegramov tekst u kojem smo otkrili kako je, unatoč tvrdnjama ministrice Nine Obuljen Koržinek, u izvršenju proračuna za 2021. jasno navedeno da je novac isplaćen Geodetskom fakultetu za snimanje zgrada nakon potresa potekao iz europskih fondova, a ne iz nacionalnih sredstava.

Premijer je pritom kazao kako su sredstva koja su korištena isplaćena iz državnog proračuna, iako su istražitelji Europskog ureda javnog tužitelja pisanim priopćenjem izvijestili javnost da je novac koji je ministarstvo kulture isplatio Geodetskom fakultetu – europski.

Novinarka Telegrama Jagoda Marić pitala je tom prilikom premijera zašto se onda u zapisima jasno vidi da su to sredstva iz EU pomoći. „Zato što su šira sredstva koja se koriste za primjerice kulturnu baštinu financirana iz izvora za državni proračun i za EU sredstva”, kazao je pa optužio Telegram da ovu temu radi “u sprezi”, ali ne navodeći s kim.

‘Premijer i ministrica ne daju odgovore’

Benčić je u Saboru govoreći o aferi na Geodetskom kazala i da premijer zajedno s ministricom Obuljen Koržinek ne želi odgovoriti na pitanja kako je došlo do pronevjere te da ne žele dati dokumente “koji bi potvrdili zašto ta sredstva nisu zaista refundirana iz Fonda solidarnosti”.

“Jer ako su plaćena iz državnog proračuna, a podnesena su na refundaciju Fondu solidarnosti, pa koji je to razlog bio da je to odbijeno? Je li se već tada znalo da su troškovi neprihvatljivi zato jer nisu obrazloženi?

Je li se znalo da su troškovi neprihvatljivi iz razloga što ne pokrivaju ono što je ugovoreno jer je jedinična cijena po onome što se napravilo par puta veća od onoga što je na tržištu cijena? Jesu li premijer i ministrica kulture sve znali, a sada im je za sve krivo izvješće izvršenja državnog proračuna?”, upitala je Benčić.

‘Vode nas prema bankrotu’

Zastupnik Hrvatskih suverenista Marijan Pavliček kazao je u Saboru kako proračun za 2024. pokazuje da Vlada ne zna kvalitetno upravljati javnim financijama, te navodi kako proračunski deficit iznosi 4,1 milijardu eura. To znači da svaki dan trošimo 11 milijuna eura više, nego zaradimo, to je kao da obitelj mjesečno zarađuje dvije tisuće eura, a troši 2200 eura.

To ne može dobro završiti, to mora završiti bankrotom, a u tom smjeru i vi trenutno vodite javne financije, poručio je Vladi. I Emil Daus (IDS) upozorava da opet trošimo više, nego prihodujemo, brine ga ‘minus’ od 4,1 milijarde eura u državnoj blagajni. Pokazujete smjer kojim država ide, a s tako negativnim proračunom, taj smjer može biti samo negativan, istaknuo je.

Eurostat je nedavno objavio da su hrvatski građani lani potrošili preko 9 milijardi eura za hranu, milijardu i pol eura više nego u godini prije, kazao je Boris Lalovac (SDP), napominjući kako je, s druge strane, u proračunu dvostruko više novca nego 2016., sto milijardi kuna više.

‘Kupuju se glasovi uoči izbora’

Nikola Grmoja (Most) tvrdi da proračun ide u smjeru da se kupe glasovi uoči izbora. Jasno je što pokušavate u stilu Aleksandra Vučića, rekao je vladajućima i poručio im da su upravo oni najveći populisti.

Osiromašili ste građane, Hrvatska je rekorder po cijenama hrane u EU, ovim mrvicama koje im vraćate, neće ih zavarati, ustvrdio je. Ako bi Grmoja došao na vlast, i Miletić i Raspudić, oni bi proglasili da je afrička svinjska kuga laž. Ako to nije populizam, ne znam što je, odgovorio mu je Hrvoje Zekanović (HDS).

Nezadovoljstvo proračunom za iduću godinu, iskazale su i Natalija Martinčević (Reformisti), koja tvrdi da se neupitno radi o kupovini glasova u idućoj godini i Ružica Vukovac (PH) koja poručuje da je tužna i žalosna država koja na seljaka ide dugim cijevima. Domagoj Hajduković (SD) nezadovoljan je kako se država odnosi prema borbi s komarcima u slavonskim županijama.

HDZ-ovka odbacila sve kritike

Oporbene kritike odbacuje HDZ-ova Grozdana Perić (HDZ) koja kaže da je proračun itekako realan, stvaran i ostvariv, da pokazuje socijalnu osjetljivost. Već 11. kvartal za redom, Hrvatska bilježi viši rast BDP-a, trenutno smo prvi u Europi, Vlada konstantno nastoji smanjiti inflaciju, smanjuje se udjel javnog duga u BDP-u, pobrojala je zastupnica i naglasila da proračunski manjak nije ništa neuobičajen, da ga imaju i druge države.

Naglasila je i kako država u idućoj godini povećava plaće i mirovine, socijalne naknade, dohodak za djecu, potpore. Sabor danas donosi Državni proračun za 2024., no prije toga glasuje o 457 amandmana koje su zastupnici podnijeli na proračun, a Vlada ih odbila.

U konačnici, saborski zastupnici su izglasali konačan prijedlog zakona o izvršavanju proračuna za 2024. Njih 77 glasalo je za, a samo 40 protiv.