Nezapamćen politički kaos u Brazilu, upravo su opozvali predsjednicu

Priča o kolapsu Dilme Rousseff je dramatična i neobična

Brazilian President Dilma Rousseff during an interview with international journalists in the Palacio do Planalto in Brasilia, March 24, 2016. Striking a defiant tone as scandals engulf her government, President Dilma Rousseff of Brazil insisted in an interview on Thursday that she would not resign, even as momentum builds in Congress for her ouster., Image: 279286467, License: Rights-managed, Restrictions: SPECIAL FEE APPLIES, Model Release: no, Credit line: Profimedia, New York Times
FOTO: Profimedia, New York Times

NOVO Kao što se i pretpostavljalo većina zastupnika u brazilskom Senatu izglasala je opoziv predsjednice Dilme Rousseff. Nakon maratonske sjednice, zastupnici su s 55 glasova za naprema 22 protiv izglasali opoziv predsjednice na šest mjeseci, javlja Guardian.


Većina zastupnika brazilskog Senata u svom je govoru naznačila kako će glasati za opoziv predsjednice Dilme Rousseff. 71 od 81 senatora govori o ovoj temi, a u svom govoru najmanje 41 izjasnio se u korist opoziva, pa se čini da je sudbina predsjednice odlučena, javlja CNN.

Većina od 81 zastupnika može automatski suspendirati predsjednicu na šest mjeseci, a nakon toga trebat će dvotrećinska većina kako bi se Rousseff trajno maknula s dužnosti. Ona je već najavila da će svim raspoloživim sredstvima boriti da se to ne dogodi i pokušati uvjeriti zastupnike da ne glasuju protiv nje.


Brazilska predsjednica Dilma Rousseff samo je par sati od eventualne suspenzije na početku još jednog opoziva u političkoj krizi koja je paralizirala najveću zemlju Latinske Amerike. Njena vlada podnijela je žalbu Vrhovnom sudu u utorak, a Savezni vrhovni sud Brazila je u srijedu odbacio žalbu na proceduru njenog opoziva o kojoj se Senat treba izjasniti krajem dana, javlja Guardian.

Ta žalba je bila posljednja šansa za predsjednicu. U Senatu se zastupnici izjašnjavaju o njenom opozivu. Zasad su se svi izjasnili za Rousseffin opoziv, dok je samo jedan zastupnik stao u njenu obranu, senator Telmário Mota.

Glasanje se očekuje kasno u noći

U dramatičnom obratu, Senat je raspravu o opozivu zakazao za 9 sati ujutro u srijedu, a glasanje se očekuje kasno u noći ili u ranim satima četvrtka.

Ne tako davno, u 2013., Rouseff je imala rejting od gotovo 80 posto. Danas, on je oko 10 posto. Priča oko njenog kolapsa je neobična i komplicirana, piše Vox. Kraće objašnjenje ima veze s ekonomskom krizom i jednim od najdramatičnijih korupcijskih skandala u modernoj političkoj povijesti. Duža priča odnosi se na višestoljetne brazilske borbe s nejednakošću i siromaštvom, što pokazuje koliko dalekosežna može biti kriza u jednoj od najvažnijih svjetskih zemalja.

Nejednakost i siromaštvo

Lijeva Radnička stranka (PT) Dilme Rouseff došla je na vlast 2002. usred ozbiljne recesije. Tadašnji lider stranke Luiz Inacio “Lula” da Silva – bivši radnik u tvornici čelika i sindikalni vođa – obećao je oživiti gospodarstvo, riješiti dugogodišnji problem nejednakosti i obuzdati korupciju. U početku, nastavlja Vox, činilo se kako je PT postigao nevjerojatan uspjeh, a BDP je znatno skočio. Uz to, nejednakost, najveći politički problem u Brazilu je dramatično pao, kao i siromaštvo.

Kada je Lula napustio dužnost 2010. PT je bila prilično popularna, a Rouseff je od toga profitirala. Imala je zavidnu biografiju školovane ekonomistice koju je vojni režim mučio u 80-ima zbog njene antidiktatorske militante aktivnosti.

Pobijedila je sa 12 postotnih poena razlike i tako postala prva žena ikad na čelu Brazila. Nastavila je Lulinu politiku redistribucije u korist siromašnih što se tada isplatilo, te je njen osobni rejting bio na vrhu u 2013. sa 79 posto.

Sredinom 2013. brazilska policija pritvorila je, zbog pranja novca, čovjeka imena Alberto Youssef koji je prije toga uhićen devet puta. No, ovog je puta rekao nešto drugačije.

“Ljudi”, rekao je prema izvještajima istražiteljima, “ako ja progovorim, republika će pasti”. Youssef je počeo opisivati ono što će postati poznato kao Petrobras skandal – najveći problem vlade Dilme Rouseff. Između 2004. i 2014., državna energetska firma Petrobras, koja je najveća brazilska kompanija i jedna od najvećih kompanija u svijetu, bila je uključena u jedan od najgorih korupcijskih skandala koji je ikad otkriven.

Nezapamćen korupcijski skandal

Nitko ne zna tko je izmislio prevaru, no ona je razvijena tijekom 2000-ih kada je cijena nafte bila visoka, a uključivala je tri glavne skupine igrača: lidera Petrobrasa, rukovoditelje vodećih brazilskih građevinskih tvrtki i brazilske političare. Funkcionira u četiri koraka: rukovoditelji građevinskih tvrtki potajno su stvorili kartel kako bi koordinirali ponude i ugovore s Petrobrasom i sustavno naplaćivali više toj kompaniji.

Nakon toga, odabrana grupa zaposlenika pravila se da to ne vidi, čime su se građevinske tvrtke punile pretjeranim sumama koje je plaćao Petrobras. Višak od tih ugovora rukovoditelji građevinskih firmi pospremili su u džep, te su podmitili svoje partnere unutar Petrobrasa. Neke od sredstava poslane su prijateljskim političarima, ili su jednostavno financirane njihove kampanje. Zbog toga što je Petrobras djelomično u vlasništvu države, političari su mogli instalirati svoje ljude na rukovodeća mjesta u toj kompaniji.

Prema New York Timesu “ogromne količine novca su zatim osobno predane od strane starijeg gospodina koji je letio po svijetu s ciglama novca”. Mito je često uključivalo i “Rolex satove, boce vina od 3.000 dolara, jahte, helikoptere i prostitutke”. U svemu tome, otprilike 5.3 milijarde dolara promijenilo je vlasnika.

Akcija Autopraonica

2014., nezavisno brazilsko tužiteljstvo imalo je prvo uhićenje, u akciji navodno nazvanoj “Autopraonica”, zbog toga što je dio novca iz Petrobrasa opran kroz stvarnu autopraonicu. Između ožujka 2014. i ožujka 2015., deseci inžinjera, rukovoditelja građevinskih firmi i dužnosnika Petrobrasa uhićeni su u operaciji Autopraonica.

U ožujku 2015., skandal je eksplodirao: brazilski vrhovni sud objavio je kako istražuje 34 političara zbog sumnje za umješanost u skandal. Umješanji političari bili su iz cijelog političkog spektra, no skandal je bio najrazorniji za PT i Rousseff, premda sama Rousseff navodno nije bila uključena. Razlog tome je činjenica da su građani krivili Rousseff što je dopustila da se takav skandal dogodi. Ne samo da je PT bio na vlasti cijelo vrijeme trajanja Petrobras skandala, nego je bivšeg Lulinog ministra energetike Rousseff osobno imenovala predsjednikom uprave Petrobrasa.

“Kada je PT došao na vlast, na njih se gledalo kao na etičnu stranku koja će počistiti brazilsku policiju”, kazao je Matthew Taylor, američki sveučilišni profesor koji proučava korupciju u Brazilu, piše Vox. “Za Brazilce, vidjeti PT ruku pod ruku s političarima za koje je dokazano da su korumpirani… jest neobično frustrirajuće”.

Upleten i bivši predsjednik Lula

Konačno, pokazalo se i da je bivši predsjednik stranke Luiz Inacio Lula bio upleten. On i njegova filantropska zaklada navodno su primili 7.8 milijuna dolara u od građevinskih dužnosnika uključenih u Petrobras skandal. U ožujku 2016. policija je pretražila njegov dom, a kratko je bio u pritvoru. Lula je bio glavni arhitekt PT-a i politički mentor Dilme Rousseff. Ako je on korumpiran, građani se pitaju mogu li vjerovati PT-u.

Brazilskoj ekonomiji ne ide najbolje, pa je cijeli skandal dodatno razljutio građane. Ogroman rast pod Lulom i za vrijeme prvog mandata Rousseff bio je neodrživ. Temeljio se na izvozu sirovina poput željeza i nafte koji su bili prilično skupi kroz 2000-e. No, s početkom 2012., kako su pale cijene, tako je pala i brazilska ekonomija. Deficit se za vrijeme Roussef povećao sa 2 posto BDP-a u 2010. na 10 posto BDP-a u 2015. Dug sada iznosi 70 posto BDP-a, što uzrokuje problem inflacije.

Otkako je izbio skandal u ožujku 2015., bilo je nekoliko prilično masivnih prosvjeda protiv vlade Dilme Rousseff. U prvom valu, u ožujku 2015., otprilike milijun ljudi izašlo je na prosvjed. Godinu dana kasnije, prema policijskim podacima, kako prenosi Reuters, na ulicama je bilo tri milijuna ljudi. Prosvjednici su pozvali Rousseff na ostavku. Prema anketama, 61 posto građana Brazila podržava opoziv Rousseff.

Podjele na rasnoj i klasnoj osnovi

No podjele postoje, piše Vox, i to na rasnoj i klasnoj liniji. U prosvjedima protiv Rouseff sudjeluju uglavnom bijelci i bogatiji Brazilci. “Na najvećem prosvjedu protiv Rousseff, u Sao Paulu, 77 posto prosvjednika bili su bijelci, i 77 posto imalo je fakultetsku diplomu”, izvjestio je AFP-ov Joshua Howat Berger. “Na nacionalnoj razini te su brojke 48 i 13 posto”. Na kontraprosvjedima, za Rouseff, Berger izvještava, uglavnom je manje bijelaca.

Arhitekt opoziva, koji je počeo krajem 2015., Eduardo Cunha koji je na mjestu zamjenika donjeg doma brazilskog Kongresa i član PMDB-a također je upleten u ovaj skandal. Navodno je primio 40 milijuna dolara mita i skrio ih u švicarskoj banci.

Optužila svog potpredsjednika za podvalu

Većina, odnosno više od pola od 81 senatora moglo bi pokrenuti automatsku suspenziju u trajanju od šest mjeseci. Nakon toga, dvije trećine zastupnika moglo bi konačno maknuti Rouseff s dužnosti. Opoziv nominalno nema veze sa skandalom Petrobas, već se Rousseff optužuje za kršenje zakona uzimanjem kredita za poticanje javne potrošnje i maskiranje potonuća gospodarstva tijekom kampanje 2014.

Rousseff kaže da su računovodnstveni manevri bili standardna praksa za mnoge vlade u prošlosti i opisuje opoziv kao pokušaj puča koji joj je montirao njen potpredsjednik Michel Temer koji će preuzeti vlast ako ona bude suspendirana.

Temerova stranka desnog centra, koja je prekinula svoje partnerstvo s PT-om, već je pripremila novu vladu te poručuju kako će prioritet biti oživiti ekonomiju zemlje koja se sada nalazi u najgoroj recesiji u posljednjih nekoliko desetljeća.

Strah od sukoba

Rousseff je obećala da će se tome oduprijeti. “Borit ću se svom svojom snagom, koristeći sve raspoložive mjere”, rekla je na ženskom forumu u Braziliji u utorak. Rousseff je svoje protivnike nazvala “ljudima koji ne mogu dobiti mjesto predsjedavajućeg na općim izborima” i tvrdi da oni imaju “projekt da onesposobe” socijalne privilegije za siromašne stečene tijekom 13 godina vladavine Radničke stranke.

Analitičari kažu da borba Rousseff dolazi prekasno jer je već srušila mnoge političke mostove prije nego što je kriza potpuno eruptirala. Zastupnik Jose Guimaraes, saveznik Dilme Rousseff, kazao je da će, unatoč vjerojatnom porazu u Senatu, opoziv biti borba.

“Mi ćemo imati 180 dana u Senatu, za razgovor sa svakim od njih, kako bi ih nagovorili da promijene mišljenje”, rekao je novinarima, upozoravajući kako će “naša glavna borba danas biti na ulicama”. Policija je upozorila na povećanu tenziju s ogromnom metalnom barikadom ispred Kongresa u Braziliji kako bi razdvojila dvije prosvjedničke grupe uoči glasanja Senata. Trg na kojem se nalaze glavne državne institucije bit će proglašen “zonom nacionalne sigurnosti”, a uspostavljen je i koridor između dvije grupe prosvjednika.