Bruxelles kreće u ozbiljan zaokret u politici prema Izraelu. Izgleda da će danas donijeti prve mjere protiv Netanyahua

Izraelski premijer Netanyahu rezolutno odbija ideju o dvije države. Bruxelles želi to promijeniti

11/25/2023 Jerusalem, Israel. People look at a booth during a demonstration against Benjamin Netanyahu with a sticker accusing him of October 7 in the background. The demonstration was held near his home in the center of Jerusalem, in the shadow of the 50th day of the war. (Photo by Yahel Gazit / Middle East Images / Middle East Images via AFP)
FOTO: Middle East Images via AFP

Ugledni Financial Times, britanske dnevne poslovne novine, sa sjedištem u Londonu, a u vlasništvu japanske holding kompanije Nikkei, objavile su vijest da će u ponedjeljak na sastanku ministara vanjskih poslova država članica EU Bruxelles predložiti prve konkretne poteze protiv Izraela. Nakon što su dugo i bezuspješno pozivali na prekid vatre, EU je odlučila donijeti mjere kojima bi se distancirali od zločina koje je počinila izraelska vojska u Gazi, a koje sve više zemalja naziva genocidom.

Učinili su to i pod pritiskom europskog javnog mijenja, koje se zgraža nad ponašanjem Izraela. Stoga je Europska unija odlučila pozvati svoje članice da nametnu „posljedice“ Izraelu ako se njegov premijer Benjamin Netanyahu nastavi protiviti palestinskoj državnosti.

Financial Times piše da Bruxelles očekuje od država članica da iznesu svoja stajališta prema predloženom mirovnom planu. On uključuje državnost Palestine i uzajamno suvereno priznanje — takozvano dvodržavno rješenje.

Netanyahu rezolutno odbija ideju o dvije države

Zahtjevi EU-a također uključuju „neovisnu palestinsku državu koja živi rame uz rame s Izraelom, u miru i sigurnosti, uz punu normalizaciju i sadržajan razvoj sigurnosne i gospodarske suradnje. Ključan element mirovnog plana trebao bi biti razvoj snažnih sigurnosnih jamstava za Izrael i buduću neovisnu državu Palestinu, uvjetovan punim uzajamnim diplomatskim priznanjem i integracijom i Izraela i Palestine u regiji,“ zaključuje se u predloženom dokumentu EU.

Glavni tajnik UN-a António Guterres izjavio je u nedjelju da je neprihvatljivo odbijanje prihvaćanja dvodržavnog rješenja i uskraćivanje prava na državnost za palestinski narod. “Pravo palestinskog naroda da izgradi vlastitu državu moraju svi priznati”, rekao je.

Međutim, izraelski premijer Benjamin Netanyahu rezolutno odbija i samu ideju o dvije države, te inzistira da Izrael zadrži „sigurnosnu kontrolu nad cijelim područjem zapadno od rijeke Jordana,“ teritorijem koji obuhvaća opkoljenu Gazu i okupiranu Zapadnu obalu.

Želi zadržati kontrolu nad čitavim teritorijem

Ured premijera Netanyahua ponovio je kako se premijer protivi bilo kakvom obliku palestinskog suvereniteta u poslijeratnoj Gazi, odbacujući sugestiju američkog predsjednika Joea Bidena da bi kreativna rješenja mogla premostiti velike jazove između stavova čelnika o palestinskoj državnosti. Umjesto toga, Netanyahu nastavlja s odmazdom jer želi umiriti članove svoje desničarske vladajuće koalicije intenziviranjem rata protiv Hamasa, koji upravlja Gazom.

U priopćenju iz ureda premijera navodi se da je Netanyahu u petak jasno dao do znanja Joe Bidenu da se njegov stav o poslijeratnoj Gazi nije promijenio. Netanyahu je ponovio da Izrael mora zadržati sigurnosnu kontrolu nad teritorijem nakon što Hamas bude uništen – „zahtjev koji je u suprotnosti sa zahtjevom za palestinskim suverenitetom,“ stoji u priopćenju.

Raspravljajući o stajalištu svoje administracije, Biden je u petak rekao da “postoji više vrsta rješenja s dvije države. Postoji niz zemalja koje su članice UN-a koje još uvijek nemaju svoje vlastite vojske.” Upitan je li rješenje s dvije države nemoguće s Netanyahuom na vlasti, Biden je odgovorio: “Ne, nije.”

Europska unija radi zaokret u svojoj politici

S prijedlogom tog dokumenta Europska unija napokon je odlučila napraviti zaokret u svojoj politici spram Izraela. Do sada je bezrezervno podržavala izraelski odgovor na masakr koji je počinio teroristički pokret Hamas kad je 7. listopada izvršio upad na izraelski teritorije te tom prilikom na najgrublji način ubio više od 1.200 ljudi.

Izrael je uzvratio tako da je praktički sravnio sa zemljom Gazu u kojoj je živjelo oko dva milijuna stanovnika, ubio je u bjesomučnim bombardiranjima do sada više od 25.000 ljudi, među kojima je najmanje 8.000 djece, raselio više od milijun i po ljudi te stotine tisuća Palestinaca ostavio bez hrane, vode, bolnica, medicinske opreme i lijekova.

Sve to izazvalo je ogorčenje u svijetu, a u Bruxellesu i među zapadnim saveznicima osjeća se rastuća nelagoda zbog stajališta Tel Aviva dok broj civilnih žrtava u ratu protiv Gaze raste, potičući nestabilnost diljem Bliskog istoka, navodi Financial Times. Stoga Bruxelles želi pojačati pritisak na premijera Netanyahua da „unaprijedi napore prema dugoročnom miru.“

‘Netanyahu možda neće tu biti zauvijek’

Financial Times objašnjava da EU ima znatno slabiji utjecaj na Izrael od SAD-a, ali Bruxelles ima sporazum o pridruživanju koji Izraelu daje povlastice u trgovini i ulaganjima, status koji je EU učinio najvećim trgovinskim partnerom Izraela. Jedan visoki dužnosnik EU-a objasnio je da se radi pritisak na Izrael kako bi se u budućnosti pronašlo rješenje s dvije države.”

“Postoje poticaji i destimulansi za Izrael,“ kazao je taj dužnosnik navodeći pogodnosti koje EU trenutačno nudi Izraelu prema sporazumu o pridruživanju. Drugi dužnosnik EU-a rekao je da prijedlog odražava značajan bijes među mnogim od 27 članica bloka zbog odbijanja Izraela da se uključi u plan o dvjema državama. Teško je nametnuti se Netanyahuu,“ kazao je, „ali možda on neće biti tu zauvijek.“

Prema službenom programu Israel Katz, izraelski ministar vanjskih poslova, trebao bi se pridružiti sastanku ministara vanjskih poslova, a njegov palestinski kolega Riyad al-Maliki prisustvovat će odvojeno. Na ručku će sudjelovati predstavnici Egipta, Jordana i Saudijske Arabije, te glavni tajnik Lige arapskih država Ahmed Aboul Gheit.​

Netanyahu u Izraelu iznimno nepopularan

Raspoloženje ne malog broja Izraelaca najbolje ilustrira slučaj Idit Silman, ministrice u Netanyahuovoj vladi te članice njegove stranke Likud. Ona je na početku rata izbačena iz bolnice Assaf Harofeh u Tzrifinu kad je išla posjetiti ranjenike. Ispraćena je povicima medicinskog osoblja “Uništila si ovu državu, gubi se odavde, kako te nije sram voditi još jedan rat.“

Najnovije ankete pokazuju da čak 80 posto Izraelaca traži da premijer Benjamin Netanyahu preuzme odgovornost za sigurnosne propuste koji su razotkriveni Hamasovim napadom. Za njega je još najporaznije što 69 posto članova njegove stranke Likud smatra da bi on trebao preuzeti odgovornost te podnijeti ostavku. “Netanyahu, koji 15 godina vodi državu, potpuno je besraman,“ ustvrdio je Anshel Pfeffer, autor biografije izraelskog vođe.

“Potpuno je svjestan da je ovo najveća tragedija u povijesti Izraela, ali i u njegovoj političkoj karijeri. Ali po njegovom mišljenju isprika je prvi korak prema ostavci, a on ne namjerava otići.” Bivši premijer Ehud Barak također ne vjeruje da je Netanyahu sposoban voditi državu, dok je bivši načelnik stožera Izraelskih obrambenih snaga rekao da bi Netanyahu trebao odmah otići. Bivši dužnosnik izraelske obavještajne službe Avi Melamed ocijenio je da je ova vlada nefunkcionalna u mnogim aspektima. „To je osjećaj koji izražavaju mnogi Izraelci koji jasno kažu da je ova vlada katastrofa.”

Izraelu je potrebno političko resetiranje

Nema sumnje da je u Izraelu netrpeljivost spram Palestinaca kulminirala kad je na vlast došla vlada Benjamina Netanyahua. U njoj su neki od ključnih ministara otvoreno zazivali istrebljenje palestinskog naroda, što je čisti fašizam. Netanyahuova vlada poticala je izraelske doseljenike da zauzimaju palestinski teritorij, da tu grade svoje kibuce te da pri tomu protjeruju i ubijaju palestinske starosjedioce.

Jedini način da se Izrael izvuče iz smrtonosnih kandži Netanyahua i njegovih ekstremnih desničara je da se nakon ove tragedije, politički resetirati. A to znači da dođe do smjene radikalnih fundamentalista koji zazivaju konačni obračun s Palestincima. Oni su učinili sve kako bi se zaoštrili odnosi s Palestincima, a kad su na toj platformi osvojili vlast, pokazali su se potpuno nesposobnim upravljati državom. Svojom nesposobnošću i neznanjem dopustili su da se dogodi krvoproliće kakvo nije viđeno u modernoj povijesti Izraela.

Religiozno-nacionalistička-doseljenička-ekstremna desnica predvođena ultraortodoksnim političarima na čelu s Benjaminom Netanyahuom, ne samo da je pokušala uništiti izraelsku demokraciju te uvesti autokraciju, nego je izravno poticala zaoštravanje odnosa s Palestincima. Rezultate takve politike ne plaćaju samo Palestinci nego i Izraelci.