Cameron postavio četiri zahtjeva za reformu EU, poručuje da promjene koje Britanija traži nisu nemoguće

Cameron je u više navrata najavljivao referendum o ostanku u EU

British Prime Minister David Cameron reacts as he is interrupted by hecklers during his address to delegates at the annual Confederation of British Industry (CBI) conference in central London, on November 9, 2015. Britain can survive outside the European Union, Cameron said as he denied he was planning to campaign for Britain to stay in the EU regardless of the outcome of reform talks.    AFP PHOTO / LEON NEAL
FOTO: AFP/AFP PHOTO

Britanski premijer David Cameron formulirao je zahtjeve za reformom članstva Velike Britanije u Europskoj uniji kao pripremu za referendum o ostanku u Uniji.

Četiri ključna zahtjeva

Cameron, između ostaloga, od EU čelnika traži više fleksibilnosti u britanskom članstvu u EU.

Britanski Telegraph pobrojao je četiri ključna zahtjeva koje Cameron postavlja pred EU institucije i čelnike država članica.

  • Zaštita britanskog pristupa zajedničkom tržištu Eurozone, zemalja što koriste euro kao zajedničku valutu.
  • Smanjenje birokracije kako bi kompetitivnost bila upisana u europski DNK-a.
  • Kraj zlouporabe slobode kretanja europskih migranta. Britanci smatraju da doseljenici ne bi trebali imati pravo na porezne olakšice i druge beneficije ako žive manje od četiri godine u Velikoj Britaniji.
  • Izuzimanje Velike Britanije od sve veće integracije Europske unije i jačanje nacionalnih parlamenata

“Promjene koje Britanija traži nisu nemoguće”, izjavio je britanski premijer u obraćanju medijima. “Europska unija ima povijest rješavanja teških problema, pa može riješti i ovaj”, dodao je Cameron.

Ugledni Politico objavio je primjerak pisma što ga je britanski premijer poslao Donaldu Tusku, predsjedniku Vijeća Europe i bivšem poljskom premijeru, u kojem navodi prijedloge za pregovore reforme EU.

Raznolikost je snaga Europe

“Nemojte nikada zaboraviti da Europska unija sada broji 28 drevnih nacija Europe. Upravo ta raznolikost je najveća snaga Europe. Britanija poručuje: slavimo tu činjenicu, priznajmo da odgovor na svaki problem nije uvijek više Europe. Ponekad je to manje Europe”, rekao je Cameron izlažući svoj plan reformi EU-a prije referenduma o ostanku u Uniji koji bi se trebao održati do kraja 2017.

Cameron je također kazao da Velika Britanija neće tražiti pravo veta kako bi blokirala zakone EU-a, ali smatra da bi EU trebao dozvoliti nacionalnim parlamentima da odbace neke zakone ukoliko im se protive.

“Ne predlažemo veto za svaki nacionalni parlament. Priznajemo da bi u Europi s 28 zemalja to značilo zastoj. Ali mi želimo vidjeti novo uređenje u kojem će se skupine nacionalnih parlamenata okupiti i odbaciti europske zakone koji nisu u njihovom nacionalnom interesu”, objasnio je Cameron.

Ukidanje poreznih povlastica

Cameronovi konzervativci preuzeli su vlast u Velikoj Britaniji uz obećanja da će riješiti problem doseljenika iz Europske unije. Predložili su ukidanje povlastica EU migrantima zaposlenima u Britaniji poput poreznih olakšica i dječjeg doplatka. Naime, doseljenici bi morali živjeti četiri godine u Britaniji kako bi imali pravo na te povlastice što su date Britancima, javlja AFP.

Neki londonski mediji javljaju da Cameron želi brzi dogovor o ispunjavanju njegovih zahtjeva kako bi mogao što prije održati najavljeni referendum o napuštanju EU.

Podjednaka potpora ostanku i izlasku

Trenutna istraživanja javnog mijenja pokazuju izjednačene brojke između zagovornika napuštanja Europske unije i onih koji žele da Britanija ostane dio EU.

Britanski premijer zasad podržava ostanak njegove zemlje u Europskoj uniji sve dok EU udovoljava njegovim zahtjevima za reformama. “Uvjeren sam da možemo postići dogovor na zadovoljstvo i Britanije i naših Europskih partnera. Kad i ako postignemo taj dogovor, vodit ću kampanju za ostanak u reformiranoj EU”, izjavio je britanski premijer.

U govoru u Chatham Houseu, Cameron priznaje da neki ljudi mogu optužiti ga da traži premalo od EU, ali tvrdi da su njegovi zahtjevi ono što Britaniji treba.

Nada u napredak

Izrazio je nadu da će u prosincu na summitu čelnika EU-a doći do napretka u pregovorima oko reformi Unije. Također je rekao da oko uspostave novih odnosa s EU-om, a prije održavanja referenduma, želi sve učiniti da se “krene s promjenama”.

“Od izbora u svibnju, strpljivo se sastajem s europskim liderima širom kontinenta. Ali, koliko god sam strpljiv i želim da se cijela stvar pokrene, bit ću i ustrajan”, poručio je Cameron.

Godine prijetnji bez konkretnih zahtjeva

Cameron godinama obećava ili prijeti referendumom o članstvu u EU, ali do sad nije formulirao konkretne zahtjeve za reformama Unije. Analitičari smatraju da neki od njegovih zahtjeva neće biti pretjerano kontroverzni, poput britanskog otpora budućoj integraciji EU.

Međutim, zahtjevi ograničavanja socijalnih davanja migrantima iz EU mogli bi kršiti antidiskriminacijske propise Unije.

Istovremeno, Cameron je suočen s euroskepticima, a neki od njih su već sad uvjereni da nije učinio dovoljno te da planira ostati u EU bez obzira na (ne)postignute reforme. U ponedjeljak, njegov govor prekinula su dvojica prosvjednika optužujući Camerona da je zagovornik Bruxellesa.

Boris Johnson, gradonačelnik Londona kojeg neki smatraju Cameronovim nasljednikom, naglasio je da ostale članice EU ne bi trebale podcjenjivati potporu koju uživa pokret za britanski izlazak iz EU (Brexit). “Uvjereni su da blefiramo. Želimo li biti uspješni u našim pregovorima i ostati u reformiranoj EU, naši prijatelji i partneri moraju shvatiti da smo potpuno ozbiljni u našim namjerama”, napisao je Johnson u kolumni za Telegraph.