Pregovori o ostanku Velike Britanije u EU stigli su do kritične točke. Ovo je 5 stvari koje trebate znati o tome

Dvodnevni sastanci produženi su za još jedan dan, dogovora još nema

British Prime Minister David Cameron leaves at the end of the first day of an European Council leaders' meeting in Brussels, February 19, 2016. 
EU leaders head into a make-or-break summit sharply divided over difficult compromises needed to avoid Britain becoming the first country to crash out of the bloc. / AFP / Emmanuel DUNAND
FOTO: AFP

Razgovori čelnika Europske unije o ostanku Britanije u Europskoj uniji došli su do kritične točke i čelnici su zamoljeni da rezerviraju hotele za još jednu noć, rekao je jedan dužnosnik EU. “Situacija je kritična. Sjednica zakazana za 16 sati po srednjoeuropskom vremenu je otkazana, a sastanak čelnika je odgođen najmanje do večeri te su zamoljeni da rezerviraju hotele za sutra”, rekao je dužnosnik EU, a prenosi Hina.

Pregovori o budućem položaju Velike Britanije u Europskoj uniji, koji započeli u četvrtak kasno popodne i trajali su cijelu noć vrlo su napeti i neizvjesni, doznaje se iz diplomatskih izvora. “Razgovori su konstruktivni, ali napeti. Nisu se pojavila nova pitanja, ali ni ona koja su bila otvorena nisu još zatvorena”, rekao je jedan diplomat.

Donosimo vam nekoliko važnih stvari vezanih uz summit EU i raspravu o ostanku ili odlasku Velike Britanije u Uniji.

1. Što traži Velika Britanija?

Britanski premijer David Cameron formulirao je zahtjeve za reformom članstva Velike Britanije u Europskoj uniji. Između ostaloga, od EU čelnika traži više fleksibilnosti u britanskom članstvu u EU. Ovo su četiri ključna zahtjeva:

  • zaštita britanskog pristupa zajedničkom tržištu eurozone, zemalja što koriste euro kao zajedničku valutu
  • smanjenje birokracije kako bi kompetitivnost bila upisana u europski DNK
  • kraj zloporabe slobode kretanja europskih migranata: Britanci smatraju da doseljenici ne bi trebali imati pravo na porezne olakšice i druge beneficije ako žive manje od četiri godine u Velikoj Britaniji
  • izuzimanje Velike Britanije od sve veće integracije Europske unije i jačanje nacionalnih parlamenata

2. Kakve bi mogle biti posljedice ako ne dođe do dogovora?

Izlazak Velike Britanije iz Unije u najmanju bi ruku politički i gospodarski destabilizirao EU, a u najgorem bi se slučaju ta zajednica mogla početi raspadati. Velika Britanija je drugo po snazi europsko gospodarstvo i jedna od dvije najjače vojne sile u Europi. Predsjednik Europskog vijeća Donald Tusk istaknuo je uoči summita da je ovo “ključni trenutak za jedinstvo naše unije”, upozorivši da bi eventualni nedogovor “bio poraz ne samo za Veliku Britaniju i EU, već bi to bila geopolitička pobjeda onih koji nas pokušavaju podijeliti”.

Donald Tusk, predsjednik Europske komisije
Donald Tusk, predsjednik Europske komisije AFP

3. Oko kojih britanskih zahtjeva vladaju najveći prijepori?

Najosjetljivije pitanje u pregovorima odnosi se na socijalne naknade, koje Velika Britanija želi ograničiti za radnike iz ostalih članica EU u prve četiri godine njihova boravka u toj zemlji. Neriješeno je i pitanje razdoblja na koje bi se ograničile te naknade.

Također, neslužbeno se dodaje da je Cameron zaoštrio svoj zahtjev i traži da se takva ograničenja omoguće na razdoblje od ukupno 13 godina – najprije prvih sedam godina, a onda bi se moglo produljiti dva puta po tri godine.

4. Tko podržava britanskog premijera?

Njemačka kancelarka Angela Merkel u srijedu je podržala Cameronove zahtjeve za reforme. “Kao i David Cameron, smatram da je potrebno da mi u sklopu EU učinimo više u pogledu konkurentnosti, transparentnosti i birokracije”, naglasila je Merkel pred zastupnicima u Bundestagu.

“Ne radi se samo o interesima Britanaca, dapače, brojne točke su opravdane i razumljive, čak i u pogledu spornih ograničenja socijalnih davanja za unutareuropske migrante”, inzistirala je. “Očito je da svaka zemlja članica mora moći štititi svoj socijalni sustav”, ocijenila je kancelarka.

Angela Merkel i David Cameron
Angela Merkel i David Cameron AFP

“Želja postoji da Britanija ostane članica Europske unije”, rekla je Merkel novinarima nakon prvog dana EU summita u Bruxellesu. “Pokazuje se da dogovor neće biti lagan za sve, ali volja postoji.”

5. Ako ne bude postignut dogovor, kada bi Britanci mogli izaći na referendum o ostanku u EU?

Početkom 2013. Cameron je obećao britanskim građanima da će, ako pobijedi na parlamentarnim izborima 2015., organizirati referendum do kraja 2017. o ostanku ili odlasku Velike Britanije iz EU. Prije toga će, kako je rekao, pokušati postići dogovor o reformama koje bi zadovoljile britanske zahtjeve i omogućile ostanak u savezu.

Ako dogovora ne bude, referendum bi se mogao održati već u lipnju ove godine. Po zadnjim anketama, zasad je britanska javnost naklonjena ostanku u Uniji, ali postotak onih koji to podržavaju nije premoćan.