Svjetske su burze, čini se, prilično uzdrmane zbog financijske krize u Grčkoj

Burzovni indeksi u Aziji pali su zbog toga što dogovora s grčkom još uvijek nema

NEW YORK, NY - JUNE 24: A trader works on the floor of the stock exchange during the afternoon of June 24, 2015 in New York City. The Dow Jones Industrial Average plunged more than 150 points during debates over Greece's bailout.   Andrew Burton/Getty Images/AFP
FOTO: AFP

Investitori bježe iz Grčke, a na financijska tržišta počinju se previrati zbog grčke krize. Nakon zatvaranja grčkih banaka, očekuju se veliki gubici na financijskim tržištima diljem svijeta, piše britanski Guardian. Tržišta diljem Europe i Azije pretrpila su velike gubitke nakon zatvaranja grčkih banaka na tjedan dana, a cijene nafte i euro su pali u odnosu na dolar.

Burzovni indeksi padaju zbog neuspjeha u pronalaženju dogovora europskih čelnika sa Grčkom, te rastućom mogućnošću izlaska Grčke iz eurozone.

Tečaj eura pao za 2 posto

Tečaj eura u ponedjeljak je potonuo gotovo dva posto, a regirale su i europska tržišta. Njemački burzovni indeks DAX pao je za 4.11 posto, francuski CAC 40 za 4.22 posto, španjolski Ibex za 4.52 posto, britanski FTSE 100 za 2.26 posto, a talijanski burzovni indeks FTSE MIB 4.63 posto.

Veliki gubici na azijskim tržištima

Na australskom tržištu izbrisano je 35 milijardi dolara u prvom satu trgovanja na burzi. Burzovni indeks Tokija Nikkei 225 pao je za 2 posto, dok je indeks šangajske burze pao za 0.4 posto unatoč tome što je Kina za vikend srezala kamatne stope. Burzovni indeks Hong Konga Hang Seng pao je za 1.7 posto, a Kospi sa burze u Seulu 1.6 posto. S&P/ASX 200, indeks burze u Sydenyu pao je za 1.8 posto, a uzdrmana su i tržišta u Tajvanu, Singapuru i Novom Zelandu.

Ranije je euro pao za više od 3 posto na 133.80 jena, najnižu razinu u posljednjih pet tjedana.

Oprez i na Zagrebačkoj burzi

Štoviše, i na Zagrebačkoj se burzi u ponedjeljak očekuje oprezno trgovanje jer zbog rizika od bankrota Grčke na svjetskim burzama cijene dionica padaju, pa bi se i Crobexi mogli naći pod pritiskom.

Optimizam oko pregovora

Europski povjerenik za ekonomske i financijske poslove Pierre Moscovici ocijenio je u ponedjeljak da još ima “prostora za pregovore” Grčke i njezinih vjerovnika te najavio za podne nove prijedloge Bruxellesa.

Predsjednik Europske komisije Jean-Claude Juncker “iznijet će prijedloge u podne”, kazao je Moscovici na francuskom radiju RTL.

“Juncker će iznijeti put koji bi trebalo slijediti, želim da se svi angažiraju na putu kompromisa”, kazao je on.

“Moramo nastaviti razgovarati”, naglasio je Moscovici ističući da su “vrata uvijek otvorena za pregovore”.

Poruka Sjedinjenih Država

Američki ministar financija Jack Lew naglasio je potrebu da Grčka “poduzme potrebne korake kako bi održala financijsku stabilnost” uoči referenduma. On je rekao grčkom premijeru Aleksisu Ciprasu u nedjelju da Atena i njezini kreditori moraju nastaviti raditi prema dogovoru uoči grčkog referenduma o zahtjevima kreditora za mjera štednje, koji će se održati 5. srpnja.

Hoće li Grčka propustiti rok otplate?

Čini se kako će Grčka propustiti rok otplate duga u utorak, a grčki europski partneri zatvorili su vrata nastavku kredita Grčkoj, nakon što je objavljeno da će se održati referendum.

U kratkom televizijskom obraćanju, Cipras je za krizu optužio lidere eurozone. Sve više ljudi u Ateni čeka na bankomatima kako bi podigli svoje ušteđevine.

Podsjetimo, grčka vlada u subotu navečer je objavila da zatvara banke do 7. srpnja i uvodi mjere kontrole kapitala, što znači da će količina gotovine koju građani mogu dizati sa svojih računa biti drastično ograničena, prema prvim najavama na 60 eura dnevno u idućih 7 dana. Prema najavama grčkog ministarstva financija, banke će ostati zatvorene barem do 7. srpnja.