Cipras najavljuje referendum, a ovo je 10 ključnih stavki u razvoju grčke gospodarske i financijske krize

Kriza je trenutno na vrhuncu i uskoro će se vidjeti kako će završiti

Grčki premijer Cipras večeras je razgovarao s francuskim šefom države Hollandeom
FOTO: AFP

Predstavnici Europske unije odradili su niz interventnih summita ovog tjedna u nadi da će uspjeti nagovoriti grčke političare da prihvate finalnu ponudu svojih vjerovnika kako bi izbjegli stečaj. U slučaju da to ne učine, prijeti im izlazak iz eurozone i katastrofalne posljedice po bankarski sustav.

Ovo što se sad događa u Grčkoj kulminacija je petogodišnje krize tijekom koje se dogodilo 10 ključnih trenutaka koji su doveli do trenutnog stanja.

1. Početak klizanja u ponor datira u 2010.

U proljeće te godine postalo je jasno da tadašnja vlada neće imati novca da isplati svoje vjerovnike, a to su uglavnom bile strane banke.

2. Mogućnost lančane reakcije

Postojala je bojazan u EU da će grčko neispunjavanje financijskih obveza dovesti do iste situacije u brojnim drugim europskim zemljama i time uzrokovati globalnu financijsku krizu.

3. Intervencija Europe

Početkom svibnja iste godine (2010.) Europska komisija se odlučila umiješati uz podršku Europske središnje banke i MMF-a i dati Grčkoj mogućnost da izbjegne nemogućnost otplate duga.

4. Postavljanje uvjeta

Da bi dobila tu pomoć, Grčka je morala provesti niz strukturalnih reformi vezanih za privatizaciju i otkaze u javnom sektoru. Također, u svoje zakone u morali uvesti izmjene koje se tiču kolektivnog pregovaranja, te zapošljavanja i otpuštanja radnika.

5. Ogroman porast nezaposlenosti

Do jeseni 2013. godine 28% Grka je bilo bez posla. Do ove godine ta stopa se neznatno smanjila i došla je do 25%.

6. Nova vlada

U siječnju ove godine vlast je preuzela ljevičarska stranka Syriza, i to ponajviše zato jer su obećavali da će ukinuti većinu ovih nepopularnih promjena i prekinuti politiku štednje.

7. Syriza bez rješenja

Nažalost, nova grčka vlada nije se pokazala dovoljno sposobnom da osmisli novi paket prijedloga s kojim bi dobili podršku zamjetnog broja europskih država. Time su se opet doveli u bezizlaznu situaciju.

8. Odgoda plaćanja

Početkom lipnja ove godine grčka vlada je bila pri kraju svojih novčanih zaliha zbog čega su povukli neobičan, ali legalan potez – odgodili su plaćanje MMF-u.

9. Novi rok

U utorak, 30. lipnja Grčka bi morala isplatiti spomenuti dug, u iznosu od 1,6 milijardi eura.

10. Građani će odlučiti kako dalje

Grčki premijer Cipras objavio je danas da će glasači na referendumu 5. srpnja odlučiti o tome treba li njihova zemlja prihvatiti paket ekonomskih reformi koji su predložili vjerovnici u zamjenu za nove zajmove kojima bi Grčka izbjegla stečaj. Ako oni to na referendumu odbiju, zemlja će vjerojatno morati izaći iz eurozone.