'Ciprasa su razapeli unutra' rekao je jedan EU dužnosnik (i još detalja s dramatičnog sastanka koji je trajao 17 sati)

Grci bili toliko ljutiti da ih je Hollande fizički morao zaustavljati da ne odu

Greek Prime Minister Alexis Tsipras arrives at his office in Athens just after flying in from Brussels on July 13, 2015.  Eurozone leaders reached an agreement on plans for a bailout to prevent debt-stricken Greece from crashing out of the euro after Athens bowed to draconian demands for reform. AFP PHOTO/ LOUISA GOULIAMAKI
FOTO: AFP

U ponedjeljak se nastavlja sastanak šefova eurozone na kojemu će bi se trebalo odlučivati o prelaznoj financijskoj pomoći za Grčku. Premijer Aleksis Cipras u međuvremenu se u Ateni mora suočiti sa svojom strankom Syriza u kojoj je navodno izbila ponuda kad je Cipras pristao na zahtjeve EU, među kojima su osnivanje fonda za prodaju državne, reforma PDV-a, tržišta rada i mirovinskog sustava. Sastanak na kojemu su nakon 17 sati pregovora određeni uvjeti pod kojima će se Grčkoj nastaviti pomagati, bio je napet, a u nekim trenucima i verbalno nasilan i Grci su nekoliko puta skoro otišli, rekao je Financial Timesu jedan EU dužnosnik, sudionik sastanka.

“Neki diplomati na kraju su već bili toliko isrpljeni, razrogačenih očiju gledali su ne shvaćajući jesu li pobijedili u maratonskim pregovorima. Ali nije bilo nikakve dvojbe oko toga tko je najviše patio” rekao je taj izvor. “Ciprasa su razapeli tamo unutra, doslovno razapeli.”

Nijemci su pokazali lošu vjeru, a ne Cipras

Kako do subote nisu uspjeli postići dogovor s Grcima, ministri financija eurozone produljili su sastanak na nedjelju i predali ga premijerima. Cijelu nedjelju još nije bilo pomaka i kako se približavao ponedjeljak, činilo se da je izlazak Grčke iz eurozone sve izgledniji, tvrde sudionici sastanka. “Što su političari bili pospaniji, sve su teže postizali bilo kakve zajedničke pozicije” prepričavaju “Pregovori s Grčkom frustriraju ih već šest mjeseci i sve im se skupilo”.

Jedan visokopozicionirani dužnosnik rekao je Financial Timesu da nakon svega što je vidio na sastanku misli da Njemačka djeluje u lošoj vjeri, a ne Cipras. “U jednom trenutku Cipras je morao slušati lekciju slovenskog premijera, došlo je dotle da je talijanski premijer Matteo Renzi prigovorio da to ne može tako.”

Hollande se posvađao s Merkel oko privatizacije

Grci su u jednom trenutku bili toliko ljuti da ih je francuski predsjednik François Hollande fizički morao zaustavljati da ne odu, istovremeno nagovarajući njemačku kancelarku Angelu Merkel da ode na razgovor s Ciprasom nasamo, u posebnu prostoriju i s predsjednikom Europskog vijeća Donaldom Tuskom pokuša dogovoriti kompromis oko fonda za privatizaciju.

Kao što je poznato, Njemačka je predložila da Grčka osnuje fond od 50 milijardi dolara vrijednosti državne imovine za prodaju i da ga smjesti u Luksemburg što je velik dio svjetske, ne samo grčke javnosti, zgroženo dočekao proglasivši prijedlog grubom povredom grčkog suvereniteta.

Pregovori oslabili odnose Njemačke i Francuske

Iako su na kraju završeni nekim dogovorom pa se stoga mogu smatrati uspješnima, ovi su pregovori toliko loše odrađeni da su oslabili i francusko-njemačke kao okosnicu integriteta EU.

“Njemačka je dosta jako pritiskala da se Grčku izbaci iz eurozone, odbio sam to rješenje” rekao je predsjednik Hollande novinarima nakon sastanka. Podržao je Ciprasa i oko fonda za privatizaciju. “To je pitanje suvereniteta. Ništa ne bi bilo gore od ponižavanja Grčke u ovom trenutku. Grci ne traže milostinju, nego solidarnost eurozone.” rekao je Hollande. On je navodno zahtijevao i da se prijedlog njemačkog ministra financija Wolfganga Schäublea da Grčka privremeno iziđe iz eurozone, ukloni iz konačne verzije dokumenta.