POSTIGNUT JE DOGOVOR S GRČKOM

Formirat će se fond s grčkom imovinom vrijedan 50 milijardi eura koji će imati središte u Grčkoj, a ne Luksemburgu kako je prvotno planirano

(From L) German Chancellor Angela Merkel, French President Francois Hollande, and Greek Prime Minister Alexis Tsipras confer prior to the start of a summit of Eurozone heads of state in Brussels on July 12, 2015. The EU cancelled a full 28-nation summit to decide whether Greece stays in the European single currency as a divided eurozone struggled to reach a reform-for-bailout deal.  AFP PHOTO / JOHN MACDOUGALL
FOTO: AFP

NOVO 10.36 Novinar Financial Timesa Peter Spiegel objavio je dio konačne verzije na Twitteru. U sporazmu stoji kako će “vrijedna grčka imovina biti transferirana u nezavisni fond koji će je monetizirati kroz privatizaciju i druge mjere”. Fondom će upravljati grčke vlasti uz nadzor europskih institiucija.

Ukupna vrijednost imovine u fondu bit će 50 milijardi eura, od kojih će 25 milijardi biti iskorišteno za rekapitalizaciju banaka. Polovica od preostalih 25 milijardi bit će iskorištena za smanjenje duga u odnosu na BDP, a ostatak (12.5 milijardi) za investicije.


 

9.55 Francuski premijer Francois Hollande rekao je kako nema stabilnosti bez rasta, kao niti rasta bez stabilnosti, javljaju grčki mediji.

“U jednom trenutku bojali smo se da će Grčka izgubiti jednog svog člana, Grčku”, rekao je francuski predsjednik.

Grčka mora napraviti reforme kako bi bila kompetitivnija, bez rasta dug nije održiv, kaže Hollande.

“Grčka je tražila program, a ne milostinju”, rekao je Hollande i dodao kako će privatizacijski fond doprinijeti rastu.


9.44 Grčki premijer Aleksis Cipras upravo je rekao kako je sporazum težak, ali kako je izbjegnut prijenos imovine u inozemstvo.

“Borili smo se šest mjeseci kako bi pokušali doći do sporazuma i omogućili Grčkoj da stane na noge”, kaže Cipras. Grčkog premijera nakon dugotrajnog summita u Bruxellesu čeka težak dogovor u Grčkoj gdje će morati progurati ove reforme u parlamentu. Izvjesno je kako dio Sirizinog članstva i birača neće biti najsretniji s ovim sporazumom.

“Grčkoj trebaju radikalne reforme koje su u korist društva i protiv oligarha koje je štitila prošle Vlada”, rekao je Cipras.

Na putu do automobila, grčkog premijera Ciprasa, zagrlio je francuski predsjednik Francois Hollande.


9.31 Njemačka kancelarka Angela Merkel rekla je kako će se u Grčkoj provesti velike promjene. Merkel kaže kako nema potrebe za plan B (privremeni grčki izlazak iz eurozone), kad je plan A realiziran, javljaju grčki mediji.

Merkel vjeruje kako se povjerenje može obnoviti
Merkel vjeruje kako se povjerenje može obnoviti AFP/AFP

Merkel kaže kako je Grčka isticala kako želi ostati u eurozoni, te kako misli kako se povjerenje može obnoviti. “Grčki narod ima jasnu želju ostati dio europske obitelji”, rekla je Merkel.

Merkel kaže kako se mora pronaći novac za plaćanje grčke rate Europskoj središnjoj banci 20. srpnja. Kancelarka je rekla kako ovaj program pomoći nije drukčiji od takvih programa u drugim zemljama.


 

9.17 Nakon Tuska, medijima su se obratili predsjednik Europske komisije Jean-Claude Juncker i Jeroen Dijsselbloem, nizozemski ministar financija i predsjednik Euroskupine. Dijsselbloem je rekao kako je povjerenje bilo jedno od ključnih pitanja.

Juncker je rekao kako je ovo “tipični europski sporazum”, te kako ovdje nema pobjednika i gubitnika.

Dijsselblooem je rekao kako će se formirati fond s grčkom imovinom vrijednom 50 milijardi eura, no taj će fond sjedište imati u Ateni, a ne Luksemburgu kao što je prvotno planirano. Fond će voditi grčku imovinu, koju će onda ili privatizirati ili njome upravljati, a taj novac će biti iskorišten za rekapitalizaciju banki i smanjenje duga.

Također, sporazum sadrži neke nove točke koje nisu bile u grčkom prijedlogu, pa će ih grčki parlament morati ratificirati čim prije, rekao je Dijsselbloem.


9.11 Upravo je počela press konferencija nakon što je završio summit.

“Danas smo imali samo jedan cilj – postići dogovor. Nakon 17 sati napokon smo ga postigli”, rekao je predsjednik Europskog vijeća Donald Tusk koji se prvi obratio medijima. Tusk je rekao kako ovaj dogovor vraća povjerenje, te kako su izbjegnute negativne društvene i socijalne posljedice.


 

8.56 Predsjednik Europskog vijeća Donald Tusk objavio je na Twitteru kako je dogovor s Grčkom postignut jednoglasno, te kako su svi spremni za program Europskog stabilizacijskog mehanizma (ESM). Tusk najavljuje ozbiljne reforme i financijsku potporu.


 

08:45 – Jesu li se Grčka i vjerovnici napokon dogovorili? Belgijski premijer Charles Michel na Twitteru je ostavio kratku i prilično jasnu poruku: “dogovor”.

Čini se kako je sastanak četvorice lidera, Ciprasa, Merkel, Hollanda i Tuska rezultirao kompromisnim rješenjem, javlja francuska televizija France24. Ova je četvorka dogovorila okvire sporazuma na zatvorenom sastanku što će uskoro biti prezentirano ostalim državama eurozone, rekao je izvor iz Europe za AFP.

“Dva su velika pitanja ostala otvorena, no pripremili smo teren i dogovorili se o gotovo svemu ostalome”, naveo je izvor iz grčkog vladina izaslanstva, javlja Hina.


 

Grčka se i dalje nalazi pred izuzetno teškim izborom dogovara s vjerovnicima ili izlaska iz eurozone. Dva ključna pitanja uključuju formiranje posebnog fonda sa sjedištem u Luksemburgu u kojem će biti grčka imovina vrijednosti 50 milijardi eura s ciljem privatizacije, te donošenje svih važnijih odluka u budućnosti u dogovoru s EU institucijama. Čini se kako je Grčka spremna ponuditi imovinu vrijednosti 17 milijardi eura uz uvjet da se ona zadrži u Grčkoj, javlja Guardian. Druga važna točka prijepora je uključenost MMF-a u čitav paket nakon 2016., što Grčka ne bi željela.

Sporan privatizacijski fond

Novi je dan, no pregovori u Bruxellesu još uvijek traju. Nešto nakon pet sati ujutro održane su završne konzultacije na marginama ovog sastanka na vrhu u kojima su sudjelovali grčki premijer Aleksis Cipras, njemačka kancelarka Angela Merkel, francuski predsjednik Francois Hollande i predsjednik europskog vijeća Donald Tusk, javlja Guardian.

Grčka se i dalje nalazi pred izuzetno teškim izborom dogovara s vjerovnicima ili izlaska iz eurozone. EU je u cijeli je dogovor uključila i formiranje posebnog fonda sa sjedištem u Luksemburgu u kojem će biti grčka imovina vrijednosti 50 milijardi eura s ciljem privatizacije, te donošenje svih važnijih odluka u budućnosti u dogovoru s EU institucijama. Čini se kako je Grčka spremna ponuditi imovinu vrijednosti 17 milijardi eura uz uvjet da se ona zadrži u Grčkoj, javlja Guardian. Druga važna točka prijepora je uključenost MMF-a u čitav paket nakon 2016., što Grčka ne bi željela.

Grčki premijer Aleksis Cipras je pod iznimnim pritiskom da prihvati još veće ekonomske reforme i još strože mjere štednje. Ciprasu je druga opcija izbacivanje Grčke iz eurozone. 19 šefova država eurozone, zajedno sa šefovima Međunarodnog monetarnog fonda, Europske centralne banke i Europske unije pregovaraju o grčkom zahtjevu za trećim programom financijske pomoći.

Prijedlog o kojem se raspravlja bi natjerao Grčku na mnoge velike reforme do srijede navečer. Jedna od točaka prijedloga je i privremeno napuštanje eurozone koje bi dopustilo da Grčka restrukturira svoje dugove. Isti taj plan predviđa da Grčka prepusti Europi imovinu vrijednu gotovo 50 milijardi eura koja će biti privatizirana. Od novca dobivenog privatizacijom bi bio otplaćen dio dugova.

Što se zapravo traži od Grčke?

https://twitter.com/EdConwaySky/status/620272062771429377/photo/1

Ministri financija eurozone traže od Grčke:

  • Pojednostavljenje sustava PDV-a
  • Povećanje broja poreznih obveznika, što znači da Grčka mora ukloniti velik broj poreznih olakšica te pojednostaviti sustav poreznih obveza.
  • Reguliranje održivosti mirovinskog sustava
  • Donošenje zakona o javnoj nabavi
  • Jamčenje neovisnosti grčkog ureda za statistiku, što je možda i najzanimljiviji zahtjev ministara financija. To znači da članice eurozone sumnjaju da bi Grčka mogla utjecati na statističke izvještaje koje dostavljaju Eurostatu.
  • Implementacija konkretnih rezanja troškova koji bi dolazili u određenom vremenskom razdoblju
  • Ispunjavanje uvjeta oporavka banaka
  • Privatizacija električne distribucijske mreže
  • Donijeti konkretne odluke o teško otplativim kreditima
  • Jamčiti neovisnost ureda za privatizaciju
  • Depolitizacija grčke administracije
  • Povratak institucija međunarodnih vjerovnika u Atenu

Optimizam, kakav takav, je postojao u nedjelju popodne kada su ministri financija zemalja eurozone postigli okvirni dogovor o ekonomskoj pomoći Grčkoj. Međutim, kako vrijeme istječe, dogovor izgleda sve dalje, a pregovori sve više liče na ispunjavanje forme prije izbacivanja Grčke iz eurozone, bilo privremeno ili trajno.

Tračak nade ostaje zato što je slično raspoloženje bilo i prije sastanka ministara financija zemalja eurozone. Naime, tada je, slično kao i sada, vladalo mišljenje da su grčke šanse za ostanak u eurozoni gotovo nikakve. U to vrijeme su medijski prostor zauzimale izjave njemačke kancelarke Angele Merkel o nestajanju povjerenja između vjerovnika i Grčke.

Spiegel je paket eurogrupe nazvao ‘katalogom okrutnosti’.

Vodeće svjetske novine u izdanju za ponedjeljak opet su stavile Grčku na naslovnicu.

https://twitter.com/libe/status/620298399670226944/photo/1

Pregovori šefova država članica eurozone će potrajati do dugo u noć. Kako kažu iz latvijske delegacije, sastanak bi mogao potrajati čak do pet ujutro.