Danas je počelo suđenje šefici MMF-a Christine Lagarde zbog afere Tapie. Izvukli smo najvažnije stvari

Optužena je za nemar u raspolaganju javnim financijama

International Monetary Fund (IMF) managing-director Christine Lagarde (C) leaves the G20 finance ministers meeting in Chengdu, in China's Sichuan province on July 24, 2016.
Government representatives and central bank chiefs from the world's top 20 economies have gathered in the southwestern Chinese city of Chengdu on July 23-24 with the impact of Britain's vote to leave the European Union (EU) high on the agenda. / AFP PHOTO / FRED DUFOUR
FOTO: AFP

Danas je na francuskom Cour de Justice de la Republique, specijalnom tribunalu osnovanom za procesiranje državnih dužnosnika, počelo suđenje Christine Lagarde, direktorici Međunarodnog monetarnog fonda i bivšoj ministrici finanacija u vladi Nicolasa Sarkozyja.

Predmet suđenja je spor proizišao iz afere Tapie iz vremena kada je Lagarde bila ministrica financija. Bloomberg piše da Lagarde odbacuje krivnju za optužbe koje joj se stavljaju na teret. Ovdje je nekoliko najvažnijih stvari o cijelom slučaju.

1. O čemu je zapravo riječ?

Protiv Lagarde je podignuta optužnica zbog uloge u donošenju odluke o isplati odštete korumpiranom tajkunu Bernardu Tapieu. Francuski biznismen i političar, bio je većinski dioničar u Adidasu, a svoj vlasnički udio prodao je 1993. godine, kada je ušao u kabinet vlade Francoisa Mitterranda. Tapie je optužio banku Credit Lyonnais, koja je tada bila u državnom vlasništvu, zbog načina provedbe prodaje njegovog vlasničkog udjela u Adidasu.

Tvrdio je da ga je banka oštetila prilikom prodaje udjela namjernim umanjivanjem vrijednosti kompanije. To je dovelo do arbitraže, koju Lagarde nije pokušala blokirati, i odluke o isplati 403 milijuna eura odštete, koju Lagarde nije pokušala pobiti. Iako je isplatu zaustavio žalbeni sud jer se posumnjalo u pristranost jednog od trojice sudaca, protiv Lagarde je svejedno podignuta optužnica.

2. Što stoji u optužnici?

U osnovi, u optužnici stoji da Lagarde nije učinila dovoljno da zaustavi isplatu odštete Tapieju. Na teret joj se stavlja krajnja nemarnost u raspolaganju javnim sredstavima. Riječ je o prilično rijetkoj optužbi u slučajevima u kojima nema dokaza da se optuženi namjerno upustio u aktivnosti s ciljem da prevari državu.

Prema stavkama navedenima u optužnici, Lagarde je pogriješila u dvije stvari. Prvo, u listopadu 2007. godine odobrila je pokretanje arbitražnog postupka iako ju je francuska Državna investicijska agencija (Agence des Participations de l’Etat), nekoliko puta savjetovala da to ne čini. Drugo, Lagarde je odustala od osporavanja odluke koju je donijela arbitraža, iako je znala da postoji pravna mogućnost za žalbe.

3. Koja je predviđena kazna?

Za nemar u raspolaganju javnim financijama predviđena je kazna zatvora u trajanju do maksimalno godinu dana i financijska kazna u iznosu 15 tisuća eura. Ipak, većina odvjetnika smatra da je mogućnost određivanja zatvorske kazne u ovom slučaju vrlo mala.

Lagarde se može žaliti na presudu, a ako to odluči slučaj će biti u nadležnosti francuskog vrhovnog suda, Cour de Cassation.

5. Tko će svjedočiti?

Prema rasporedu, suci će sutra ispitati optuženu Lagarde. Osim Lagarde, na sudu će svjedočiti još i izvršni direktor telekomunkacijske kompanije Orange Stephane Richard, koji je u vrijeme kada je Lagarde bila ministrica financija obavljao funkciju šefa osoblja u ministarstvu. Osim Richarda, svjedočit će i njezin prethodnik na ministarskom mjestu, Jean-Louis Barloo i Claude Gueant, šef osoblja bivšeg predsjednika Sarzkozyja.

6. Tko su suci?

Sudački panel se sastoji od 15 članova, tri suca i 12 predstavnika zakonodavne vlasti. Sudskim vijećem koje se sastoji od troje članova predsjedat će Martine Ract Madoux, druga dva suca su Gilles Straehli i Nicole Burkel.

U tribunalu će osim sudaca sudjelovati i šest članova parlamenta: Marie-Francois Bechtel, Jean-Yves Caullet, Philippe Houillon, Nathalie Nieson, Dominique Raimbourg i Jean-Luc Warsmann te šest članova senata: Francois-Noel Buffet, Yves Detraigne, Josette Durrieu, Bariza Khiari, Francois Pillet i Bernard Saugey.

7. Tko je u njezinom odvjetničkom timu?

Lagarde će braniti Patrick Maisonneuve, francuski odvjetnik koji je ovaj tribunal dosta dobro upoznao 1999. godine, braneći ministra zdravlja Edmoda Hervéa. Golemi politički skandal izbio je nakon što je liječnica i novinarka Anne-Marie Casteret objavila članak u kojem je dokazala da je francuski zavod za transfuziju u razdoblju od 1984. do 1985. svjesno hemofiličarima distribuirao krv zaraženu HIV-om.

Ministar zdravlja Hervé je zajedno s premijerom Laurentom Fabiusom i ministricom socijalne skrbi Georginom Dufoix optužen za umorstvo. Herve je proglašen krivim ali nije mu određena nikakva kazna. Maisonneuve je osim ministra branio i još neke važne ličnosti, uključujući i pokojnog predsjednika Gabona Omara Bonga, tenisača Rafaela Nadala u sporu zbog doping skandala i Scijentološku crkvu. Uz Maisonneuvea, u odvjetničkom timu su Bernard Grelon i Gregoire Bertrou.