Dobre vijesti su da ISIS ozbiljno gubi rat, a loše da bi se gomila džihadista zbog toga mogla vratiti u Europu

Sigurnosni stručnjaci upozoravaju na katastrofu koja prijeti Zapadu

A fighter of the Syrian Kurdish People's Protection Units (YPG) arrives to take a position during fighting against Islamic State (IS) group on November 7, 2014 in the Syrian besieged border town of Ain al-Arab (known as Kobane by the Kurds). Turkey is pursuing a delicate but dangerous strategy after allowing peshmerga fighters to transit its soil to Kobane, fearing Kurdish domination of northern Syria but also risking the collapse of the peace process with Turkish Kurds. AFP PHOTO / AHMED DEEB / AFP PHOTO / AHMED DEEB
FOTO: AFP

Sigurnosne službe trenutačno intenzivno rade na planovima kako se nositi s tisućama zapadnih džihadista koji bi se uskoro mogli vratiti u Europu s obzirom na to da ISIS značajno gubi teritorij u Siriji i u Iraku, piše Independent.

Iako je ISIS trenutačno suočen sa sve većim brojem dezertera, tek su se rijetki njegovi donedavni strani borci odlučili vratiti na Zapad. Kako Independent saznaje, broj ISIS-ovih povratnika u Britaniju mjeri se, za razdoblje od posljednih osam mjeseci, u jednaznamenkastim ciframa.

No, činjenica je da će ti radikalizirani, naoružani i dobro trenirani ekstremisti u skorijoj budućnosti, odnosno po povratku u Europu predstavljati značajnu sigurnosnu prijetnju zapadnom svijetu. Stručnjaci stoga upozoravaju na to da će Europa morati donijeti zajedničku politiku o tome kako će se nositi s tim problemom.

Problem će biti i djeca borci

A stanje se dodatno komplicira činjenicom da je ISIS u posljednje vrijeme mobilizirao velik broj djece od koje mnogi potječu iz zapadnjačkih obitelji. Spomenuta ekstremistička skupina djecu borce koristi za pogubljenja ISIS-ovih zarobljenika i druge činove ekstremnog nasilja.

Svijet se, tako, prošli tjedan zgrozio fotografijom dječaka, navodno Britanca, koji je pucao u kurdskog zarobljenika. Spomenuti 11-godišnjak, priča se, sin je Sally Jones, Britanke koja je konvertirala na islam i pridružila se ISIS-u u Siriji.

Vjeruje se, inače, kako ISIS u svojim redovim drži otprilike 1.500 djece boraca. Veći dio te djece sirijske je i iračke nacionalnosti, no mnoga od njih dolaze i iz zemalja kao što su Jemen i Maroko. A priča se i kako se u samoproglašenom kalifatu trenutačno nalazi 50-ak britanske djece dok je broj djece iz ostalih zapadnih zemalja nešto manji (navode se još i Francuska te Australija).

Djeca neće kazneno odgovarati za svoje zločine

“Treba razmotriti što ISIS s tom djecom radi”, kaže jedan vizokopozicionirani britanski dužnosnik. “Neka od djece koju je ISIS koristio za vršenje terorističkih napada premlada su kako bi u Europi kazneno odgovarala za svoje zločine”, dodaje.

“Znamo za djecu sa Zapada koja su prebačena u Siriju, no u obzir treba uzeti i činjenicu kako je značajan broj djece europskih roditelja rođen na teritoriju kalifata”, upozorava upućeni izvor. “Koliko znamo, ISIS trenutačno 5-godišnjake uvodi u džihad.”

No, kako kaže britanski dužnosnik, pravi sigurnosni problem će biti roditelji te djece. “Nekoliko zapadnih zemalja po tom pitanju već surađuje, no pojedinačne politike će ovisiti o političkim klimama i zakonskim okvirima koje će svaka od tih zemlji individualno donijeti”, tvrdi.

Brexit bi mogao postati sigurnosni problem

No, stvari bi se za Veliku Britaniju mogle dodatno zakomplicirati s obzirom na Brexit. Razmjena podataka britanskih i europskih obavještajnih agencija mogla bi postati prilično problematičnom, a tu je i pitanje europskog uhidbenog naloga. Očekuje se da će, u okviru Brexita, pregovori Britanije i EU-a po tom pitanju uskoro intenzivirati.

Pretpostavlja se kako se ISIS-u od početka sirijskog građanskog rata koji je započeo pred pet godina priključilo oko 27.000 stranih boraca. Govori se kako je među njima i 5.000 do 7.000 Europljana, Britanaca je navodno manje od 800.

ISIS ubija dezetere

A jedan od ključnih razloga zašto se džihadisti još uvijek ne vraćaju u Europu politika je zapadnoeuropskih zemalja da kazneno gone ljude koji su se borili za ISIS. Jedina iznimka po tom pitanju je Danska; ona je, naime, uvela program rehabilitacije džihadista.

Osim toga, poznato je i kako se ISIS prema dezerterima odnosni prilično brutalno. Samra Kešinović, 17-godišnjakinja iz Austrije koja je zbog pokušaja bijega iz kalifata pretučena na smrt, jedan je od poznatijih primjera takve vrste ISIS-ovog nasilja. Usto, zna se i za masovne egzekucije dezertera.

Džihadisti su natrag Europu bježali kroz Tursku

Zabrinjavajuć je podatak kako ISIS tursko-sirijsku granicu koristi za nesmetano prebacivanje svojih boraca iz kalifata na Zapad i obrnuto. No, sretna okolnost je ta da se Turska priključila oružanoj borbi protiv ekstremista u Siriji te pod svoju kontrolu dovela pogranične teritorije čime je ISIS-u presjekla direktni put do Europe.

Pa ipak, pretpostavlja se da se polovica britanskih muslimana koji su se proteklih godina borili za ISIS, njih oko 400, vratilo u svoju domovinu. Njih 55 osuđeno je dosad zbog toga što su se borili za spomenutu ekstremističku skupinu.

A postoje i ljudi koji tvrde kako se dio islamista infiltrirao u Europu koristeći druge kanale kao što je izbjeglički val iz Sirije i drugih muslimanskih zemalja. Pa ipak, broj takvih terorista povratnika razmjerno je mali iako su neki od njih bili uključeni u terorističke napade u Francuskoj i Belgiji.

Tek mali broj izbjeglica pripada džihadistima

Sigurnosni stručnjaci, pak, upozoravaju kako postoje određene dezinformacije o broju džihadista koji su se vratili u Europu. Britanski Europol predbacio je stoga Nigelu Farageu što je europsku zajednicu difamirao podacima o tome kako se zahvaljujući europskoj useljeničkoj politici u EU vratilo više od 5.000 terorista.

Upućeni izvor s početka priče takve navode negira. “Tvrditi da su se tisuće džihadista već vratile u Europu umanjuje stvarni problem koji nad predstoji. ISIS će se narednih godina boriti sa značajnim gubicima. Neki od stranih boraca bit će ubijeni, drugi će biti zarobljeni, no mnogi će se pokušati vratiti u Europu. Radi se o golemom problemu, problemu koji neće nestati”, zaključuje.