DORH navodno istražuje aferu s plinom. Upravo otkriveno: HEP kupovao plin za 47 eura i onda ga prodavao natrag Ini za 13

Još se ne zna tko je sve kupovao jeftin plin. I PPD je priznao da je sudjelovao, a Jutarnji tvrdi da je najveći kupac bila upravo Ina

Državno odvjetništvo i Hrvatska energetska regulatorna agencija (HERA) istražuju plinsku aferu u kojoj su se našli HEP i Ministarstvo gospodarstva, tvrdi Jutarnji list u tiskanom izdanju za četvrtak.

U tekstu Gorana Penića pojašnjeni su još neki detalji afere koju je neki dan otvorio Mostov zastupnik Zvonimir Troskot, otkrivši kako je HEP kupovao plin od Ine za 47 eura po megavat satu, a zatim ga poslije prodavao po bagatelnim cijenama.

Još nema svih odgovora

Hrvatski operater tržišta energije (HROTE) još je 9. lipnja obavijestio HERA-u da nastaju viškovi, a to su učinili još jednom, šaljući pritom dopis i Ministarstvu gospodarstva. U lipnju je ukupno prodano oko 55.000 megavati po prosječnoj cijeni od 13,53 eura po megavatsatu. Što znači da je HEP tu količinu platio 2,6 milijuna eura, a zatim prodao za 744.000 eura.

Po zaprimanju i analizi tih informacija, kazali su iz HERA-e za Jutarnji, zatražili su od HROTE-a i HEP-a dodatne informacije, podatke i obrazloženja, no još ih nisu zaprimili.

Iz njihovog odgovora jasno je kako su za viškove znali svi u sustavu, no Vladina uredba koja obvezuje HEP na otkup plina mijenja se tek nakon što je skandal izašao u javnost.

Ina najveći pojedinačni kupac

Navedena količina viškova prodavana je svima koji su sudjelovali na aukcijama, a takvih “kupaca” – odnosno VBS-ova, u Hrvatskoj ima 32. Najveći su PPD i Ina koji su, piše također Jutarnji, priznali da su kupovali jeftin plin. PPD ipak demantira Nikolu Grmoju koji je danas ustvrdio kako su oni kupci 60 posto količina iz ove afere. “Mi smo kupili zanemarive količine, s obzirom na to da i sami imamo viškove LNG-a koje moramo izvoziti jer Petrokemija ne radi”, tvrde.

Plin je kupovala i Ina, a Jutarnji piše da je ona pritom i najveći pojedinačni kupac. Ukratko, HEP je od Ine kupovao plin za 47 eura i onda ga prodavao natrag za 13 eura.

Iz Ine su pak za Telegram odgovorili kako, citiramo, “poštuju sve zakonske regulative vezane uz vlastitu proizvodnju plina te proizvedeni plin prodaje HEP-u. INA ne trguje plinom koji je dužna prodavati HEP-u. S druge strane, INA nastavlja biti aktivan sudionik na hrvatskom tržištu plina kako bi podmirila vlastite potrebe za plinom i potrebe svojih kupaca”.

Šutnja premijera Plenkovića

U ovoj aferi treba istaknuti kako je riječ o plinu iz domaćih nalazišta, dakle hrvatskom rudnom bogatstvu koje je prodavano u bescjenje. Svakako neugodno za premijera Plenkovića koji je jučer minimalizirao problem za koji je, kaže, čuo u medijima. Naložio je analizu Ministarstva gospodarstva. „Zatražili smo od ministra gospodarstva da vidi o čemu se točno radi i sukladno tome očekujemo prijedloge, kazao je premijer.

Na primjedbu da HEP tvrdi kako je upozoravao Ministarstvo gospodarstva na problem, te zna li što se događalo u toj komunikaciji, Plenković je odgovorio da će “razgovarati o tome s ministrima koji su nadležni”. Bilo je najavljeno da će se javnosti obratiti danas nakon svečane akademije u povodu Dana Hrvatske obrtničke komore kojoj je prisustvovao, no na kraju je pred novinare poslao ministra prometa i mora Oleg Butković.
Više o kontekstu ove afere možete pročitati u velikom vodiču Telegramove Silvane Menđušić.