Europska unija donijela odluku, Hrvatska mora primiti 315 imigranata

Usvojen je Europski migracijski program za zbrinjavanje 20.000 izbjeglica

Migrants wait to disembark from a military ship following a rescue operation at sea as part of the Frontex-coordinated Operation Triton, on May 6, 2015 in Messina harbour. Italy's coastguard said it had rescued a total of 650 migrants yesterday and a total of over 1,700 were landed at various ports today as a consequence of what was one of the busiest weekends on record for rescues in the waters off Libya.  AFP PHOTO / GIOVANNI ISOLINO
FOTO: AFP

Europska komisija predstavila je danas Europski migracijski program koji uključuje prijedlog za uvođenje kvota za raspodjelu izbjeglica po zemljama članicama EU-a, a Hrvatska bi po izračunu Komisije trebala primiti 1,73 posto osoba kojima je potrebna međunarodna zaštita i koji se već nalaze na teritoriju Europske unije te 315 osoba ili 1,58 posto od ukupno 20,000 izbjeglica koje su sada izvan EU-a.

Riječ je o dvije mjere: preraspodjeli osoba kojima je potrebna međunarodna zaštita i već se nalaze na teritoriju EU-a te preseljenju izbjeglica iz trećih država u države članice EU-a. Kriteriji za raspodjelu su veličina države, bruto domaći proizvod, stopa nezaposlenosti i broj izbjeglica koje je država već primila.

Borba protiv krijumčara

Osim uvođenja kvota, europska migracijska strategija uključuje borbu protiv krijumčara te utrostručenje kapaciteta i sredstava za zajedničke operacije Frontexa Triton i Poseidon u 2015. i 2016.

Danas je donesena i izmjena proračuna za 2015. kako bi se osigurala potrebna sredstva.

“Tragični gubitak života u Sredozemnom moru potresao je Europljane. Naši građani očekuju da države članice i europske institucije poduzmu potrebne mjere kako bi spriječile ponavljanje takvih tragičnih događaja. Zbog toga je Komisija danas predložila program koji se temelji na našim zajedničkim vrijednostima te predstavlja odgovor na zabrinutost građana zbog neprihvatljive ljudske patnje i neodgovarajuće primjene naših dogovorenih zajedničkih pravila o azilu. Mjere koje predlažemo pridonijet će boljem upravljanju migracijama i time ispuniti opravdana očekivanja građana”, izjavio je prvi potpredsjednik Komisije Frans Timmermans.