EU odredila da Hrvatska mora prihvatiti ukupno 747 izbjeglica iz Sirije i Eritreje

Europska komisija podijelila je ukupno 40.000 emigranata članicama EU

Bulgarian Border Police and Red Cross officers stang guard and comforts illegal emigrants from Iraq, Afghanistan, Syria and other countries at the Black sea port of Varna, Sunday, Aug. 17, 2017. 63 illegal emigrants from Iraq, Afghanistan, Syria and other countries entered illegaly in Bulgaria on Sunday using a stolen Bulgarian yacht called st. Anna, the yacht was stolen few days ago from it's Bulgarian owner in Turkey. Photo by: Petar Petrov/Impact Press Group/NurPhoto
FOTO: NurPhoto

Europska komisija je u srijedu predstavila detaljan prijedlog za raspodjelu sirijskih i eritrejskih izbjeglica iz Grčke i Italije po svim zemljama EU-a, a Hrvatska bi ih trebala primiti ukupno 747.

Pravna podloga za to je hitni interventni mehanizam predviđen u članku 78 Ugovora o funkcioniranju Europske unije, koji bi se sada aktivirao prvi put. Taj interventni program primjenjivao bi se na sirijske i eritrijske državljane, kojima je potrebna međunarodna zaštita i koji su stigli u Italiju ili u Grčku nakon 15. travnja ili koji će nakon tamo stići nakon aktiviranja toga mehanizma.

Ukupno 40.000 izbjeglica za zemlje EU

Ukupno njih 40 tisuća, 24 tisuće iz Italije i 16 tisuća iz Grčke, trebalo biti razmješteno po drugim zemljama članicama prema ključu utvrđenom po nekoliko kriterija – broju stanovnika, BDP-u, stopi nezaposlenosti i broju ranije primljenih izbjeglica. Za Hrvatsku je utvrđen ključ od 1,87 posto od ukupnog broja izbjeglica koje treba raspodijeliti, odnosno 448 izbjeglica iz Italije i 299 iz Grčke.

Zemlje članice trebale bi iz europskog proračuna dobiti šest tisuća eura za svaku osobu koju prime u sklopu toga programa. Za europski fond za azil, migracije i integracije namijenjeno je 240 milijuna eura u sljedeće dvije godine.

Odluka i o preseljenju 20.000 osoba

Komisija je također predstavila i preporuku za preseljenje 20.000 osoba koji se trenutno nalaze izvan Unije, a koje imaju pravo na međunarodnu zaštitu. Hrvatska bi po izračunu Komisije trebala primiti njih 315, što je 1,58 posto. Komisija želi da oba programa budu obavezna.

O prijedlogu za raspodjelu izbjeglica iz Grčke i Italije, zemlje članice će odlučivati kvalificiranom većinom. Drugi prijedlog je samo preporuka jer za njega nema pravne podloge.