Europol je objavio da su krijumčarske mreže na migrantskoj krizi zaradile između 3 i 6 milijardi eura

Upozoravaju da bi se ta zarada mogla utrostručiti u 2016. godini

A migrant mother with her children arrives to the port of Piraeus in Athens area along with other migrants from the Greek Islands of Lesbos and Chios  on February 18, 2016. 
Greece on February 18, 2016 hit back at European Union criticism of its handling of the massive migrant influx, saying the time for blaming Athens was "over" as it prepared to open new centres to register refugees. / AFP / LOUISA GOULIAMAKI
FOTO: AFP

Kriminalne krijumčarske mreže zaradile su u 2015. između 3 i 6 milijarda eura na krijumčarenju migranata, priopćio je u ponedjeljak Europol, upozorivši da bi se taj broj mogao udvostručiti, pa i utrostručiti, nastavi li se migracijska kriza dosadašnjim ritmom.

Oko 90 posto od više od milijuna migranata koji su u 2015. ilegalno ušli u Europu koristili su se “uslugom posredovanja”, rekao je ravnatelj Europola Rob Wainwright na tiskovnoj konferenciji u Den Haagu, gdje je sjedište te organizacije, dodajući da su “usluge većinom pružale kriminalne skupine (…) koje su ostvarile veliku zaradu”.

Zarada bi se mogla utrostručiti ove godine

Iznoseći podatak o 3 do 6 milijarda eura koliko su zaradili krijumčari, Wainwright je rekao da će se “taj broj udvostručiti i utrostručiti ako se intenzitet sadašnje migrantske krize nastavi u ovoj godini”. Desetci tisuća migranata već su ušli u Europu u 2016., dodao je.

Organizacija je zbog toga “uvrstila suzbijanje krijumčarenja u svoje glavne zadaće”, rekao je u prigodi osnivanja odjela koji će njezinim članicama pomagati u razbijanju krijumčarskih mreža koje izvlače korist iz najgore migrantske krize u Europi od Drugog svjetskog rata.

Zadaća Europskog središta za suzbijanje krijumčarenja migranata (EMSC) je podupirati zemlje članice u otkrivanju i razbijanju krijumčarskih mreža, napose putem identifikacije i razmjene informacija.

40.000 osumnjičenih krijumčara

Europol kaže da posjeduje informacije o gotovo 40.000 ljudi za koje se sumnja da su umiješani u krijumčarenje migranata. Osumnjičeni dolaze iz više od sto zemalja, uglavnom iz Bugarske, Egipta, Madžarske, Iraka, Kosova, Pakistana, Poljske, Rumunjske, Srbije, Sirije, Tunisa i Turske.

Europolov odjel EMSC usmjerit će svoje djelovanje na dva grada presudna za migrantsku krizu – Cataniju (u Italiji) i Pirej (u Grčkoj).

Po podatcima Europske agencije za vanjske granice (Frontex), 140.000 migranata je od početka 2016. ilegalno ušlo u Europu a čini se da priljev izbjeglica i migranata neće jenjati do kraja godine.