Evo što Europska unija traži od Grčke u zamjenu za pomoć, a što je toliko razbjesnilo Tisprasa

Od Grčke se traži uvođenje 23 posto PDV-a, smanjenje socijalnih prava i subvencija

FOTO: AFP/AFP

Europska komisija u nedjelju je objavila listu svojih uvjeta Grčkoj za nastavak financijske pomoći koju su ministri financija eurozone dogovorili kao temelj za nesuđene subotnje pregovore s premijerom Aleksisom Tisprasom u subotu. Komisija tvrdi da su kreditori u njoj uzeli u obzir buduće financijske potrebe Grčke i održivost njezina duga. Kao što je poznato, kad je vidio listu Tsipras je u petak navečer stao pred kamere, prozvao uvjete kreditora “ponižavajućima” i za 5. srpnja raspisao referendum na kojemu će se Grci izjasniti prihvaćaju li te uvjete ili će radije odustati od eura. Grčki parlament noćas je ratificirao referendum. Listu uvjeta koja je bila povod za prekid pregovora pogledajte OVDJE.

https://www.scribd.com/doc/269904559/List-of-Prior-Actions-Version-of-26-June-20-00

Mislili smo da ćemo se uspjeti dogovoriti

“U petak navečer razgovarali smo s grčkim vlastima imajući u vidu subotnji sastanak Eurogrupe” tvrdi Europska komisija “Činilo se da se sve strane slažu da se na sastanku Eurogrupe može postići sveobuhvatan dogovor o Grčkoj koji će uključiti mjere oko kojih se svi slažu ali i one koje se tiču budućih financijskih potreba i održivosti grčkog duga.

Prijedlozi su uključivali i podršku paketu pomoći Europske komisije za otvaranje novih radnih mjesta i poticanje rasta u Grčkoj, ubrzavanju oporavka i ulaganju u realni sektor o čemu se razgovaralo s povjerenicima u srijedu 24. lipnja. Ovo je taj nacrt prijedloga o kojemu će, koliko shvaćamo, grčki građani glasati u subotu” stoji u priopćenju Europske komisije.

Ukidanje poreznih povlastica i veći doprinosi

Kreditori, među ostalim, traže temeljitu reformu poreznog sustava, ukidanje poreznih olakšica za poljoprivrednike, jedinstvenu stopu PDV-a od 23 posto, ukidanje nulte stope PDV-a, traženje od kompanija da 100 posto poreza na prihode uplaćuju unaprijed i smanjenje olakšica za porez na dohodak.

Od Grčke se nadalje traži da od 2015. do 2018. suficit tekućeg proračuna povećava progresivno od 1,2 do 3,5 posto BDP-a, da reorganizira naplatu poreza i bitno postroži kriterije subvencioniranja trošarina na dizel za poljoprivrednike i ulje za ogrjev. Također, kreditori od Grčke traže da s porezima poveća i doprinose. Traže se veliki rezovi broja radnih mjesta i plaća u javnoj upravi.

Oko zdrastvene skrbi, traži se da Grčka prepolovi cijenu lijekova kojima je istekla licenca a svim genericima smanji cijenu na 32.5 posto cijene patenta, da se sustav socijalnog osiguranja revidira prema smjernicama Svjetske banke tako da se svake godine postigne ušteda od 0,5 posto BDP-a.