Grčka je propala

U nedjelju će se održati referendum koji će pokazati na čijoj su strani građani Grčke

Greek Finance Minister Yanis Varoufakis arrives prior to the Eurogroup , finance ministers of  the single currency EURO zone meeting on Greece crisis at European Commission headquarters in Brussels, Belgium on 27.06.2015   As Greek Prime Minister Alexis Tsipras pushes today for a snap referendum in Athens, eurozone finance ministers meet again in Brussels to consider his request for an extension of the current bailout beyond June 30. by Wiktor Dabkowski/picture alliance
FOTO: Picture-Alliance/AFP

Nakon ponoći Grčka je postala prva zemlja Europske unije koja nije vratila dug svojim vjerovnicima: Grčka je imala rok do 30.6. da vrati MMF-u dug od 1,6 milijardi eura, što nije uspjela. Iako MMF formalno izbjegava korištenje termina ‘bankrot’ za ovakve slučajeve, jasno je: grčka država više ne može servisirati svoje obveze.

Godinama dugo gomilanje duga, nerazumno trošenje, falsificiranje financijskog stanja i, na kraju, veliki krediti prema europskim i svjetskim institucijama koji se nisu mogli vraćati, bacile su Grčku na rub. U referendumu najavljenom za nedjelju Grci će birati između politike koju zastupa Europska unija i one koju želi provesti Ciprasova vlada. Cipras je najavio ostavku ukoliko nedjeljni referendum pokaže da su mu građani okrenuli leđa. S druge strane, europski čelnici Grcima poručuju da u nedjelju ne biraju između dvije politike, već između svog ostanka i napuštanja eura.

Grčki prijedlog odbijen

Prethodna dva tjedna trajali su pokušaji dogovora i pregovaranja između grčke vlade i vodstva Europske unije, bez rezultata. Cipras je jučer, nekoliko sati prije isteka roka za grčko plaćanje duga, iznenadno poslao nove prijedloge za dvogodišnje produženje programa međunarodne pomoći vrijedne 30 milijardi eura.

No, iz Europske unije stigla je odbijenica nakon sastanka 19 čelnika država članova Eurogrupe “Nećemo pregovarati o ničemu do nedjeljnog referenduma” izjavila je njemačka kancelarka Angela Merkel.”Večeras Grčkoj ističe rok,” dodala je. Nizozemski ministar financija Jeroen Dijsselbloem koji presjedava odborom Eurogrupe izjavio je kako će se ministri ponovno sastati u srijedu i kako od Atene očekuje predstavljanje daljnjih prijedloga o tome kako riješiti kriznu situaciju.

Cipras je i u ponedjeljak pokušao izgladiti situaciju pa je nazvao šefa Europske komisije Jeana-Claudea Junckera kako bi eventualno još jednom pokušali dogovoriti rješenje za izlazak Grčke iz situacije u kojoj se nalazi. Cipras je izjavio kako ne želi da Grčka izađe iz eurozone te je spreman i pristati na neke od uvjeta grčkih vjerovnika.

Grci nikako ne pristaju na uvjete vjerovnika

“Vidimo referendum kao dio pregovaračkog procesa, a ne kao pružanje otpora pregovorima”, rekao je Euklid Tsakalatos, glavni grčki pregovarač, te naveo razloge zašto se uvjeti tzv. trojke koju čini Europska komisije, Europska centralna banka i MMF moraju odbiti.

Cipras zadnjih pet mjeseci uporno odbija sve prijedloge vjerovnika čime je blokirao paket pomoći Grčkoj u iznosu od 7,2 milijardi eura. Vjerovnici su od njega tražili ispunjavanje fiskalnih ciljeva, smanjenje potrošnje i povećanje poreza što on ni pod koju cijenu ne želi ispuniti.

Čelnici Eurogrupe od vikenda poručuju kako su otvoreni za bilo kakve pregovore s Grčkom. Ne žele snositi odgovornost za odlazak prve države iz Eurogrupe. Cipras je poslao zadnju ponudu doslovno zadnji čas kao da je išao ispitati vjerodostojnost te poruke. No, nije mu prošlo jer je Grčka ponuda ovaj put glatko odbijena.