Financial Times piše kako Grexit ipak ostaje vjerojatni ishod ovog tužnog procesa između Grčke i EU

Grčki je premijer izabrao najgoru od svih opcija, piše ugledni FT

Aleksis Cipras
FOTO: AFP/AFP PHOTO

Grčki premijer Aleksis Cipras nikada nije trebao angažirati Janisa Varufakisa za svog ministra financija. Ili ga je trebao slušati i zadržati ga. Umjesto toga, grčki je premijer izabrao najgoru od svih opcija. Slijedio je Varufakisov savjet da odbaci ponudu vjerovnika, sve od prošlog tjedna. Ali s obzirom da je to učinio, CIpras je počinio kardinalnu pogrešku odbacujući Varufakisov plan B za trenutak kada se banke u zemlji zatvore: trenutno uvođenje paralne valute, piše kolumnist Financial Timesa Wolfgang Münchau.

Paralelna valuta omogućila bi Grcima da plate svoje dnevne transakcije kada je podizanje gotovine bilo ograničeno na 60 eura dnevno. Totalni ekonomski kolaps bio bi izbjegnut. Ali Cipras se nije odlučio za to, niti za bilo koji drugi plan B. Umjesto toga je kapitulirao. U tom trenutku, više nije bio ni u poziciji odabrati Grexit – grčki izlazak iz eurozone, piše FT.

Ekonomski preduvjet za jednostavan izlazak iz eurozone bio bi primarni višak – prije otplate duga – i istovjetni suficit u privatnom sektoru. Grčka nema devizne rezerve, a ako bi Grci ponovno uveli drahmu, morali bi platiti za sav svoj uvoz s deviznom zaradom od njihovog izvoza. Minimalni preduvjeti za to postojali su u ožujku, ali ne i u srpnju.

Tri scenarija Grexita

Čini se kako će Cipras, kao i njegovi prethodnici, završiti sa još jednim vrlo lošim poslom spašavanja Grčke. A ovaj program pati od istih temeljnih nedostataka, kao i oni koji su mu prethodili. To dovodi do zaključka kako je Grexit ostaje najverojatniji ishod nakon svega.

Postoje tri načina na koji se to može dogoditi. Prvi je da se posao jednostavno ne zaključi. Sporazum bi mogao propasti jer su glavni sudionici, poput njemačkog ministra financija Wolganga Schäuble, prilično skeptični. On je izjavio kako će u ladici zadržati svoju ponudu za grčki izlazak iz eurozone ako pregovori ne uspiju. I sam Cipras je ovaj sporazum osudio u nekoliko navrata prošlog tjedna. MMF kaže kako neće sudjelovati u sporazumu ako ne bude otpisa duga, a Njemci pak odbijaju bilo kakvu raspravu o toj temi. Kolumnist FT-a Münchau smatra kako će sve to dovesti do novog sporazuma, ali kako će i on imati kolateralne štete: manje otpisa duga nego što je potrebno, i više štednje nego što to Grčka može podnijeti.

Vjerojatniji scenarij Grexita jest da se sporazum dogovori, a zatim ne uspije. Vlada u Ateni može provesti sve mjere vjerovnika, ali ako se gospodarstvo ne oporavi, ciljevi i vraćanje duga ostaju nedostični. Ako se gospodarstvo u budućnosti ne bude ponašalo na prilično drugačiji način nego što je to bilo do sada, ostat će zarobljeno u začaranom krugu u mnogim godinama koje dolaze. U tom trenutku, Cipras ili njego nasljednik mogli bi priznati poraz i odlučiti se za Grexit kao najbezbolniju opciju. Na grčki izlazak iz eurozone, mogu ih prisliti i vjerovnici.

Grčka pobuna protiv eurozone

Predsjednik Europske komisije, Donald Tusk, u svoj intervjuu za Financial Times prošlog tjedna rekao je kako je osjećao “nešto revolucinarno” u zraku. Za tri godine, ne bi bilo iznenađujuće da Tuska i njegove kolege u Europskom vijeću zabavljaju još drastičnije mjere štednje u gušenju krize. Najvjerojatniji scenarij Grexita, prema FT, jest onaj kroz pobunu. Grčka još uvijek nije potpunu u trenutku pobune, unatoč osam godina recesije. Ankete pokazuju kako većina Grka i dalje želi zadržati euro.

Grci su za Sirizu i Ciprasa glasali zato što ostale stranke nisu uspjele pokrenuti gospodarstvo. Ako i Siriza ne uspije, a teško je vjerovati da hoće, Grcima više neće preostati demokratskih izbora. Može li Cipras spriječiti političku katastrofu?

Ako se na jesen održe izbori, mogao bih ih dobiti i onda oživjeti Varufakisovu ideju paralelne valute u nekom trenutku. No kolumnist FT-a smatra kako je ta ideja otišla s bivšim grčkim ministrom financija. Cipras bi mogao pokrenuti kampanju s retorikom protiv vjerovnika, a onda se složiti s njihovim zahtjevima i slijediti njihov program sve do dramatičnog vrhunca.