FOTO Opus Dei operira dalje. Čuvenu secesijsku vilu na zagrebačkom Ribnjaku sada razvaljuje i bager

Izvođač radova ruši zgradu dok tik pored nje prolaze ljudi. Nikakve ograde nema

Na zagrebačkoj adresi Ribnjak 46 upravo se odigrava finalni čin u priči o devastaciji secesijske zgrade Vile Peroš. Tvrtka Joning d.o.o., koju je Državni inspektorat angažirao da sruši zgradu jer je procijenio da je opasna, danas je na lokaciju dovezla i bager.

Unatoč tome što je u uklanjanju zgrade, koja je bila dio zagrebačke zaštićene povijesne urbane cjeline, sada uključena i teška mehanizacija, tvrtka Joning i dalje nije ogradila lokaciju. Kako smo izvještavali prije tri dana, ta tvrtka nonšalantno ruši zgradu dok ispred nje prolaze ljudi, uključujući roditelje s djecom.

Iako je Gradski zavod za zaštitu spomenika kulture i prirode naložio Inspektoratu i tvrtki koja izvodi radove da se tijekom uklanjanja zgrade sačuvaju svi tipski elementi pročelja, stolarije i bravarije, dijelovi arhitektonske plastike i ornamentike, ograda te drugi vrijedni elementi, to se nije dogodilo. Vlasnik tvrtke Joning, Josip Nikolić, prije tri dana nam je rekao kako neće riskirati živote radnika radi tako nečega.

Poraz pravne države

Iako je Telegram zbog činjenice da lokacija nije osigurana i da se ne poštuju mjere arhiviranja vrijedne građe poslao upite Državnom inspektoratu, Gradskom zavodu za zaštitu spomenika kulture i prirode, komunalnom redarstvu te Upravi za zaštitu kulturne baštine do danas nismo dobili odgovore je li itko od njih išta poduzeo vezano uz tu problematiku i namjeravaju li uopće išta poduzeti.

Podsjećamo, visoko valoriziranu povijesnu zgradu 2011. kupila je Zaklada dostojanstvo i nada iza koje stoji moćna katolička organizacija Opus Dei. Oni su procijenili da im se ne isplati rekonstruirati kuću koja je izvorno pripadala Marku Perošu, slikaru i nastavniku koji je surađivao s s čuvenim Hermannom Bolléom, već su odlučili da će ju pustiti da propadne te ju potom ukloniti i tu napraviti veliki duhovni centar.

Kako se to nije događalo dovoljno brzo za njih u svibnju 2020. su je pokušali srušiti bez potrebnih dozvola – pri čemu su uklonili krov. Unatoč zahtjevima Gradskog zavoda za zaštitu spomenika kulture i prirode da donesu mjere očuvanja vrijedne zgrade građene početkom 20. stoljeća Zaklada nije napravila ništa. Naposlijetku je Državni inspektorat procijenio da je opasna te za njeno uklanjanje angažirao tvrtku Joning. Tako na kraju svi građani plaćaju nebrigu vlasnika, a institucije šute.