Francuska bijesno otkazala svečanu večeru s Amerikancima

Razlog otkazivanja je američki sporazum o pomoći Australiji s podmornicama na nuklearni pogon

French President Emmanuel Macron, flanked by French Education Jean-Michel Blanquer, speaks on October 16, 2020, in front of a middle school in Conflans Saint-Honorine, 30kms northwest of Paris, after a teacher was decapitated by an attacker who has been shot dead by policemen. - French anti-terror prosecutors said on October 16 they were investigating an assault in which a man was decapitated on the outskirts of Paris and the attacker shot by police. The attack happened at around 5 pm (1500 GMT) near a school in Conflans Saint-Honorine, a western suburb of the French capital. The man who was decapitated was a history teacher who had recently shown caricatures of the Prophet Mohammed in class. French prosecutors are treating the attack as a terror incident, which coincides with the trial of alleged accomplices of the 2015 Charlie Hebdo attackers and comes weeks after a man injured two people he thought worked for the magazine. (Photo by ABDULMONAM EASSA / POOL / AFP)
FOTO: AFP

Objava američkog predsjednika Joea Bidena o osnivanju trilateralnog pakta između SAD-a, UK-a i Australije, koji mnogi vide kao pokušaj suprotstavljanja Kini i u sklopu kojeg bi Australiji pomogli s izgradnjom podmornica na nuklearni pogon, stvorila je napetosti među zapadnim saveznicima.

Najava je razbijesnila Francusku i nagovijestila kako bi konfliktni američki i europski odgovor na sukob s Kinom mogao prekrojiti globalnu stratešku kartu, kaže New York Times. Čini se da je ovim potezom Biden otuđio važnog europskog saveznika i pogoršao ionako napete odnose s Pekingom.

Francuska je jučer bijesno reagirala na najavu Sjedinjenih država i Britanije da će pomoći Australiji i da se Australija zato povlači iz već sklopljenog ugovora s Francuskom o nabavi konvencionalnih podmornica francuske proizvodnje. Francuska vojna industrija izgubila je velik novac, a američke tvrtke su na dobitku. Pokazujući svoj bijes Francuska je otkazala svečanu večeru zakazanu za petak u njihovom veleposlanstvu u Washingtonu povodom 240. godina bitke u Revolucionarnom ratu.

Potez je naljutio i Kinu

“Ovo izgleda kao novi geopolitički poredak bez obavezujućih saveza”, smatra Nichole Bacharan, znanstvenica s fakulteta Science Po u Parizu. “Kako bi se suprotstavili Kini, čini se da su Sjedinjene države odabrale drugačiji savez, pri čemu je anglosaksonski svijet odvojen od Francuske.” Bacharan predviđa vrlo teško razdoblje u starome prijateljstvu Pariza i Washingtona.

I Kina je reagirala ljutito. Čini se da je Bidenova administracija povećala netrpeljivost s Pekingom pružajući pacifičkom savezniku podmornice koje se teže otkrivaju, jednako kao što su rakete Pershing II srednjeg dometa bile raspoređene po Europi osamdesetih godina kako bi odvratile Sovjetski Savez.

Francuska i ostatak Europske unije namjeravaju izbjeći izravnu konfrontaciju s Kinom kako je istaknuto u četvrtak u dokumentu Strategija EU suradnje u Indo-Pacifiku čije je objavljivanje bilo planirano prije sukoba.

Francuski ministar vanjskih poslova usporedio Bidena s Trumpom

Stupanj bijesa Francuske podsjetio je na žestok raskol između Pariza i Washingtona, 2003. godine, oko rata u Iraku i uključivao je jezik koji se do tada nije čuo. “To se ne radi između saveznika”, kazao je francuski ministar vanjskih poslova Jean-Yves Le Drian. Usporedio je Bidena s Trumpom što će Bijela kuća shvatiti kao veliku uvredu.

Le Drian je potez opisao kao “nož u leđa” jer se radi o prekidu dogovora s Australijom o strateškom partnerstvu koje je uključivalo mnogo tehnoloških transfera tijekom 50 godina. Scott Morrison, australski premijer, nije ni spomenuo Francusku u videokonferenciji s Bidenom i Borisom Johnsonom.

Brzo su nastupile tenzije

Gospodin Biden je svojom vanjskopolitičkom porukom “America is back” obećao oživjeti savezništva koja su potkopana u vrijeme Trumpa, prema NATO-u i Europskoj uniji. Medeni mjesec je kratko trajao i brzo su nastupile tenzije.

Francuzi su bili razočarani što državni tajnik Anthony J. Blinken koji je u Parizu živio dugi niz godina, nije učinio Pariz jednom od svojih prvih destinacija u Europi. I bili su ljuti kada je gospodin Biden donio odluku o povlačenju iz Afganistana uz vrlo oskudne konzultacije sa europskim saveznicima koji su itekako pridonijeli ratnim naporima. Čak ni telefonski poziv. U francuskom priopćenju navodi se da je Francuska jedina europska država prisutna u indo-pacifičkoj regiji, s gotovo dva milijuna svojih građana i više od 7000 vojnog osoblja.

Britanija ostaje preferirani partner?

Sljedeći tjedan Biden se sastaje sa čelnicima četvorke, Australije, Indije, Japana, što će Francuskoj opet sugerirati da su u 21. stoljeću usmjerenom na Kinu stari saveznici u kontinentalnoj Europi manje bitni. Boris Johnson, iza Brexita, želi svoju zemlju usko uskladiti sa SAD i nastoji se prikazati kao vjeran partner gospodina Bidena po pitanjima Kine i klimatskih promjena.

Novo američko partnerstvo sugerira da Britanija ostaje preferirani američki partner u odnosu na Francusku. Gospodin Emmanuel Macron nije posjetio Bijelu kuću od kada je gospodin Biden preuzeo dužnost, niti ima naznaka da će to uskoro učiniti, piše New York Times.