Francuska policija uhitila cijenjenu istraživačku novinarku zbog tekstova o umiješanosti Pariza u ubijanje civila

Ispitana je u sklopu istrage o ugrožavanju nacionalne sigurnosti. Amnesty International France osudio je uhićenje

Protesters hold placards reading "information behind bars" (L) and "here, journalist in jail" as they demonstrate in front of the police headquarters in Marseille, southern France, in support of journalist Ariane Lavrilleux, who has been taken into police custody as part of an investigation into the compromise of national defense secrets, on September 20, 2023. (Photo by Isabelle WESSELINGH / AFP)
FOTO: AFP

Francuska policija uhitila je cijenjenu istraživačku novinarku Ariane Lavrilleux zbog teksta iz 2021. u kojem se navodi da je Egipat koristio francuske obavještajne podatke za ciljanje i ubijanje civila. Policija je jučer pretražila novinarkinu kuću i kasnije je privela. Njezin odvjetnik potvrdio je da je Lavrilleux ispitana u sklopu istrage o ugrožavanju nacionalne sigurnosti, piše BBC.

Amnesty International France osudio je uhićenje. “Jako smo zabrinuti. Pritvaranje novinarke zbog obavljanja njezina posla, štoviše zbog otkrivanja informacija od javnog interesa, moglo bi predstavljati prijetnju slobodi tiska i povjerljivosti izvora”, poručila je Katia Roux iz Amnestyja.

U njezinoj seriji tekstova iz 2021. korišteni su povjerljivi dokumenti kako bi se dokazalo da su egipatske vlasti koristile francuske obavještajne podatke za bombardiranje i ubijanje krijumčara na egipatsko-libijskoj granici između 2016. i 2018. godine.

Bombaški napadi na civile

Prema izvješću, Francuzi su tako bili umiješani u “najmanje 19 bombaških napada” na civile. Priču Ariane Lavrilleux objavio je Disclose, francuski portal specijaliziran za istraživačko novinarstvo koji funkcionira kao neprofitna organizacija.

Disclose tvrdi da su predsjedničke administracije Françoisa Hollandea i Emmanuela Macrona bile “konstantno informirane” od strane vlastitih vojnih dužnosnika koji su ih upozoravali na razvoj događaja u Egiptu, no sve su primjedbe bile ignorirane.

U vrijeme objave tekstova, Disclose je potvrdio da oni sadrže i klasificirane podatke koji se tiču nacionalne sigurnosti, ali je svojim čitateljima pojasnio da ih je odlučio objaviti “u ime temeljnog načela demokracije: prava na informacije”. “Pojam ‘klasificiranih podataka’ ne može se koristiti kako bi se prikrilo kampanju proizvoljnog ubijanja civila”, dodali su iz Disclosea.

Reagirao Odbor za zaštitu novinara

Također, priznali su da su objavom tekstova svjesno preuzeli rizik “kršenja zakona”. Nakon što su članci objavljeni, francusko Ministarstvo oružanih snaga podnijelo je tužbu zbog “kršenja tajni nacionalne obrane”.

Odbor za zaštitu novinara (CPJ) zatražio je oslobađanje novinarke Lavrilleux , obustavu svih istraga protiv nje, uz napomenu da bi se policija trebala suzdržati od ispitivanja o njezinim izvorima.

“Novinari moraju imati mogućnost slobodnog izvještavanja o pitanjima nacionalne obrane i sigurnosti. Ispitivanje novinara o njihovim povjerljivim izvorima stavlja ih pod neopravdan pritisak i moglo bi imati obeshrabrujući učinak na izvještavanje”, rekao je Attila Mong, predstavnik CPJ-a za Europu.