Francuska tvrdi da bi prihvaćanje svih izbjeglica predstavljalo grešku i pobjedu tzv. Islamske države

Iz te zemlje traže plan koji bi očuvao raznolikost Bliskog istoka, unatoč krizi

A migrant child stands next to a backpack as he waits to board a train heading to Serbia at the border between Greece and Macedonia near the town of Gevgelija on September 5, 2015. Some 5,600 people crossed into Macedonia from Greece on September 3, a jump that highlights the ever-rising numbers of migrants moving through Europe, the UN said on September 4. More than 245,000 of them have landed in Greece and more than 116,000 in Italy. AFP PHOTO / ROBERT ATANASOVSKI
FOTO: AFP

Francuska je u utorak na skupu o izbjegličkoj krizi upozorila da bi bila greška kad bi Europa prihvatila sve izbjeglice koje su progonili militanti Islamske države u Siriji i Iraku i pozvala na plan koji bi omogućio očuvanje raznolikosti Bliskog istoka unatoč krizi.

Predstavnici oko 60 država, uključujući i ministre iz Iraka, Jordana, Turske i Libanona, okupilo se u utorak u Parizu kako bi se dogovorili o mjerama u cilju olakšanja povratka izbjeglica, poticanja vlada iz toga odručja da uključe manjine u politički život i osiguranje da krivci za zločine protiv čovječnosti ne prođu nekažnjeno.

“Vrlo je teško, ali kad bi sve te izbjeglice došle u Europu ili negdje drugdje, onda bi Daesh pobijedio”, rekao je francuski ministar vanjskih poslova Laurent Fabius radiju RTL, upotrijebivši arapski naziv “Daesh” za Islamsku državu.

Hitna potreba za humanitarnom pomoći

“Cilj (ove konferencije) jest da Bliski istok ostane Bliski istok, a to znači raznolika regija s kršćanima, jezidima…”, dodao je. Fabius je nakon konferencije napomenuo da je više zemalja najavilo financijski doprinos idućih mjeseci za projekte od obnove infrastrukture do rekonstrukcije temeljnih službi ili uvježbavanja policijskih snaga.

Francuska je prema njegovim riječima odlučila dati dodatnih 25 milijuna eura za pomoć povrh 100 milijuna što ih je već dala. Novac će se iskoristiti za projekte poput uklanjanja mina u kurdskom gradu Kobaniju u Siriji ili gradnju kuća u Erbilu u autonomnoj kurdskoj regiji u Iraku.

Reagirajući na poziv UN-a na snažniju pomoć susjednim zemljama, Fabius je rekao da će se 15 milijuna eura odvojiti za izbjegličke logore u tome području. “Postoji hitna humanitarna potreba”, poručio je francuski predsjednik François Hollande otvarajući konferenciju.

Prijeti i egzodus

“Ukoliko ne ponudimo dodatnu pomoć zemljama koje prihvaćaju (izbjeglice), ako snažnije ne podupremo obitelji u tim izbjegličkim logorima ili su premještene u susjedne zemlje, u tom slučaju neće biti samo tragedija… nego će biti i egzodus”, rekao je Hollande.

Francuska je u utorak pokrenula izviđačke letove iznad Sirije, s izgledom da sudjeluje u zračnim napadima na IS. U iduće dvije godine, najavilo je vodstvo te zemlje, primit će 24.000 sirijskih izbjeglica iz logora na Bliskom istoku.