Glavaš se sad pokušava izvući za zločine nad Srbima optužujući ključnog svjedoka. Može li uspjeti?

Na Županijskom sudu u Zagrebu danas se nastavlja ponovljeno suđenje Glavašu, na kojem bi trebao svjedočiti Krunoslav Fehir

24.04.2015., Osijek - Politicka stranka HDSSB proslavila je 10 godina postojanja okupljanjem ispred HGK-a, a potom u HNK-u. Branimir Glavas.
 Photo: Marko Mrkonjic/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Sudski postupak protiv saborskog zastupnika Branimira Glavaša zbog ratnog zločina nad osječkim Srbima 1991. prepun je obrata. Najnoviji se dogodio nedavno kada je Glavaš, kako javlja Jutarnji list, odlučio podnijeti kaznenu prijavu protiv nekadašnjeg krunskog svjedoka u ovom slučaju Krunoslava Fehira. Tom prijavom, koju je, zanimljivo, podnio tek sada, Glavaš Fehira tereti za ubojstvo Čedomira Vučkovića ispred garaže u kojoj je ovaj prvotno mučen. Glavaš tvrdi i da je Fehir prije nego što je pucao u Vučkovića sudjelovao u njegovom mučenju kiselinom. Za Vučkovićevo kobno mučenje dosad je bio optužen Glavaš.

Fehir se tako uoči ponovljenog suđenja, na kojem se očekuje da ponovi iskaz u kojem tereti Glavaša te potvrdi da je Vučković po njegovom nalogu mučen, i sam suočava s kaznenim progonom. Optužbe protiv njega ranije su bile povučene nakon što je pristao biti krunski svjedok mučenja i ubojstava Srba u Osijeku. Donosimo ključne detalje s ponovljenog sudskog postupka koji se danas nastavlja na Županijskom sudu u Zagrebu. Naime, eventualno otvaranje istrage protiv Fehira ne bi smjelo u ovom trenutku odgoditi suđenje Glavašu.

1. Ustavni sud srušio je presudu Glavašu

Glavaš je zbog ratnog zločina nad osječkim Srbima 1991. u slučajevima “garaža” i “selotejp” bio pravomoćno osuđen na osam godina zatvora. Prvotno mu je Županijski sud u Zagrebu izrekao kaznu od 10 godina zatvora, da bi mu je Vrhovni sud umanjio na osam.

Glavaš je dio kazne već odslužio u zatvoru u BiH. No, u siječnju 2015. Ustavni sud RH prihvaća Glavaševu ustavnu tužbu i ukida presudu. U srži te odluke bilo je vrijeme kada se zločin koji je Glavaš stavljen na teret dogodio; odnosno pitanje je li se radilo o nemeđunarodnom ili međunarodnom sukobu u Hrvatskoj.

2. Fehir gubi status krunskog svjedoka?

Fehir je krunski svjedok postao nakon što je u svom iskazu tijekom istrage prokazao Glavaša kao nalogodavca za likvidacije osječkih Srba, no 2015. Ustavni sud mu ukida status krunskog svjedoka, što Glavaš pokušava iskoristiti kako bi ga se posve uklonilo s liste svjedoka.

Novi zaplet, naime, dogodio se na početku ponovljenog suđenja na Županijskom sudu u Zagrebu čije je vijeće ocijenilo kako Fehirovo svjedočenje ne može ostati u sudskom spisu jer predstavlja nezakonit dokaz. Naime, kada je izgubio status krunskog svjedoka Fehir je morao biti propisno upozoren kao i svaki drugi svjedok u sudskom postupku, da ne mora svjedočiti o onim događajima u kojima bi inkriminirao sebe. Kako takvo upozorenje nije dobio, njegov iskaz ocijenjen je nezakonitim.

3. Vrhovni sud vraća Fehira kao svjedoka u postupak

Međutim, tu odluku Županijskog suda u Zagrebu početkom ove godine ruši Vrhovni sud RH. Prema njegovom stajalištu Fehir je u vrijeme ispitivanja u travnju 2007. dobio sva potrebna upozorenja, te je znao o čemu ne mora svjedočiti. To što više nema status krunskog svjedoka za Vrhovni sud nije presudno, jer iz zapisnika o Fehirovom ispitivanju proizlazi kako je doista dobio sva potrebna upozorenja prije nego što je dao iskaz kojim je teretio Branimira Glavaša.

Zato je Vrhovni sud naložio da se Fehirovo svjedočenje zadrži u sudskom spisu kao relevantan dokaz. Hoće li on sve što je ranije rekao i ponoviti u ovom trenutku zapravo je nebitno, odnosno na sudu je da ocijeni na koji će način vrednovati njegovo svjedočenje.

4. Postoje i konkretni dokazi u slučaju ‘garaža’

Treba podsjetiti kako u sudskom spisu u postupku protiv Branimira Glavaša postoje i sasvim konkretni materijalni dokazi, koji potvrđuju ono što od početka tvrdi Krunoslav Fehir. Naime, on je u svom iskazu naveo kako je Vučkovića uočio kada je ovaj istrčao iz garaže u kojoj je mučen. Kako se u tom trenutku, još kao 16-godišnjak, nalazio na straži zapucao je prema bjeguncu. Dva Fehirova hica, kako i stoji u Glavaševoj prijavi, doista pogađaju Vučkovića.

No, prema zapisniku o obdukciji Vučković je umro od posljedica trovanja kiselinom, kojom je prije toga mučen, dok su mu meci ispaljeni iz Fehirovog oružja nanijeli dvije lakše ozljede. Da je upravo Fehir imao to oružje potvrđeno je tijekom očevida o čemu je sačuvan i službeni policijski zapisnik.