U novom obratu, sud kaže kako je nezakonito ključno svjedočenje koje tereti Glavaša za ratni zločin iz '91.

Krunoslav Fehir nije prema ZKP-u dobio sva upozorenja koja se daju svjedocima

Sudsko vijeće Županijskog suda u Zagrebu danas je nezakonitim proglasilo iskaz svjedoka Krunoslava Fehira koji je teretio za ratni zločin teretio Branimira Glavaša. Njegovo svjedočenje sada je izdvojeno iz sudskog spisa, a hoće li tako i ostati, presudit će Vrhovni sud RH budući da je na ovu današnju odluku tužiteljstvo uložilo žabu.

Naime, Fehirove riječi bile su ključni iskaz protiv Glavaša, koji ga je teretio za ratni zločin nad osječkim Srbima 1991. godine. Ovakav obrat dogodio se nakon što je Ustavni sud, ukidajući već pravomoćnu presudu kojom je Glavaš pravomoćno bio osuđen na osam godina zatvora, ukinuo Fehiru status krunskog svjedoka. Fehir je krunski svjedok postao nakon što je u svom iskazu tijekom istrage prokazao Glavaša kao nalogodavca za likvidacije osječkih Srba.

Evo zašto je Fehirovo svjedočenje nezakonito

Budući da je i Vrhovni sud RH prihvatio činjenicu da Fehir nije zakonito dobio status krunskog svjedoka, vijeću Županijskog suda u Zagrebu pred kojim se ponavlja postupak protiv Glavaša, nije preostalo drugo nego da to prihvati kao činjenicu. No, sada se spornim ukazao još jedan moment, zbog kojeg je danas i došlo do obrata.

Naime, kao krunski svjedok Fehir nije trebao dobiti zakonom propisana upozorenja što ih inače dobivaju svi svjedoci na sudu. Ta upozorenja svjedocima, koji nisu krunski, daju mogućnost da odbiju odgovarati na pitanja kojima bi sebe ili svoje bližnje izvrgnuli kaznenom progonu, materijalnoj šteti ili velikoj sramoti. Svaki svjedok mora dobiti ta upozorenja. Krunski svjedoci pak, koji su upleteni u zločin o kojem svjedoče, po logici stvari inkriminiraju i sebe, zbog čega ne dobivaju ta zakonska upozorenja. Kako Fehiru ta njegova prava nisu pročitana, njegov iskaz, po ocjeni sudskog vijeća, sada kada više nije krunski svjedok nije zakonit.

Prihvaćen je zato zahtjev Glavaševe obrane da se Fehirovo svjedočenje izdvoji iz sudskog spisa kao nezakonito. Na tu odluku suda tužiteljstvo je najavilo žalbu pa je proces ponovno prekinut.

Hoće li Fehir postati okrivljenik za zločin iz ’91.?

Ovakav rasplet slučaja otvorio je još jednu novu nedoumicu – hoće li Fehir ostati samo običan svjedok ili će, kao što je to bio na početku istrage, dobiti status osumnjičene osobe? Naime, nakon uhićenja prije nešto više od 12 godina, Fehir je priznao da je 1991., kada je imao 16 godina, u dvorištu osječkog Sekretarijata za narodnu obranu pucao na jednu osobu. Kao nalogodavca je optužio Glavaša koji je tada bio na čelu Sekretarijata.

U slučaju da i dalje bude svjedok Fehir bi trebao ponovno svjedočiti na sudu, no uz upozorenje da ima pravo odbiti odgovarati na pitanja kojima bi sebe izvrgnuo kaznenom progonu teško da bi ponovio sve što je ranije govorio protiv Glavaša. Ukoliko mu se pak ukine status svjedoka Fehir bi se, u nevjerojatnom raspletu ovog procesa za ratni zločin, možda mogao ponovno naći pod optužbom.

Nakon uhićenja, Glavaša je teretila i njegova tadašnja tajnica Gordana Getoš Magdić, ali je kasnije promijenila iskaz, tvrdeći da je njezino prvo svjedočenje iznudila policija.