Gotovinin odvjetnik Luka Mišetić za Telegram: 'Karadžić je trebao dobiti doživotnu kaznu'

Odvjetnik Luka Mišetić očekuje da će se Tužiteljstvo žaliti na kaznu

Former Bosnian Serb leader Radovan Karadzic sits in the courtroom on the first day of his defense against war crime charges at the International Criminal Tribunal for the Former Yugoslavia in The Hague, Netherlands on October 16, 2012. The Yugoslavia  war crimes tribunal begins trying its last suspect on Tuesday. A strident Radovan Karadzic told the UN Yugoslav war crimes court Tuesday that nobody thought there would be genocide in Bosnia and that he should be rewarded for doing all to avoid war. AFP PHOTO / POOL -  Robin van Lonkhuijsen / AFP / POOL / ROBIN VAN LONKHUIJSEN
FOTO: AFP

Bivši predsjednik Republike Srpske i vođa bosanskih Srba Radovan Karadžić osuđen je u Haagu na jedinstvenu kaznu zatvora od 40 godina. Proglašen je krivim za 10 od 11 točaka optužnice, između ostalog i za genocid u Srebrenici. Također, snosi individualnu kaznenu odgovornost za progon, istrebljenje, ubojstvo i deportaciju i ubojstvo i zločine protiv čovječnosti u ratu u BiH. Kriv je i za zločine protiv čovječnosti i kršenje zakona i običaja ratovanja, a snosi i individualnu kaznenu odgovornost za ubojstvo, protupravno širenje terora nad stanovništvom u Sarajevu te za uzimanje pripadnika UN-a kao talaca.

Telegram je razgovarao s Lukom Mišetićem, nekadašnjim odvjetnikom generala Ante Gotovine, koji ga je uspješno branio pred Haškim sudom, povodom presude Karadžiću.

TELEGRAM: Što ova prvostupanjska presuda znači za vlast Srbiji, a što za Milorada Dodika koji je Karadžića baš nedavno opjevao kao utemeljitelja Republike Srpske?

MIŠETIĆ: Vjerujem da je jedna od najvećih prijetnji za dugoročnu stabilnost u jugoistočnoj Europi nastavak tendencija u srpskom društvu prema stvaranju povijesnih mitova. Upravo su ti mitovi, koji sežu sve do Kosovskog polja 1480., rasplamsali ideju projekta Velike Srbije što je dovelo do rata i genocida u 1990-ima. Srpski lideri, od Vučića i Nikolića do Dodika, danas nastavljaju inzistirati na stvaranju novih mitova viktimizacije. Umjesto suočavanja sa strašnim zločinima koje su počinili Srbi i srpsko vodstvo, srpski čelnici promoviraju kolektivno ispiranje mozga srpskog društva prema kojem su Srbi najveće žrtve 1990-ih: žrtve “ustaša” u Oluji u Hrvatskoj, žrtve islamskog fundamentalizma u Bosni, žrtve ekspanzionizma NATO-a i albanske mafije na Kosovu. Sada tvrde da je Radovan Karadžić žrtva Haškog suda.

Jedna od najvažnijih funkcija Haškog suda je da stane na kraj srpskoj mitomaniji. Ako se Srbiji i Dodiku dopusti da nastave ponovno pisati povijest, unatoč presudama Haškog suda koje potvrđuju kaznenu prirodu srpskog vodstva u 1990-ima, tada Haški sud nije služio nikakvoj svrsi.

To je razlog zašto se snažno zauzimam da Hrvatska i druge zemlje EU blokiraju put Srbije prema članstvu u EU dok Vučić i Nikolić, javno ne priznaju, “genocid počinjen u Srebrenici”. To bi bio pokazatelj napretka Srbije na putu prema europskim vrijednostima, poštivanju vladavine prava i poštivanju njezinih susjeda koji su bili žrtva srpskih zločina.

TELEGRAM: Je li bilo, po vašem mišljenju, mogućnosti da dobije doživotnu zatvorsku kaznu i zbog čega mislite da sudsko Vijeće nije tako odlučilo?

MIŠETIĆ: Po mom mišljenju, Radovan Karadžić trebao je dobiti doživotnu kaznu. Osuđen je za genocid u Srebrenici, teror u Sarajevu i istrebljenje Muslimana i Hrvata. Ako je Zdravko Tolimir dobio doživotnu kaznu za Srebrenicu, i Stanislav Galić dobio doživotnu kaznu za teror u Sarajevu, ne mogu objasniti kako je moguće da je Karadžić dobio 40 godina zatvora, ako je kriv za oba kaznena djela.

Očekujem da će se Tužiteljstvo žaliti na kaznu i tražiti da Žalbeno vijeće izrekne doživotnu kaznu Karadžiću.

03.03.2014., Haag, Nizozemska - Pred Medjunarodnim sudom pravde u Haagu zapocela rasprava u postupku u kojem se hrvatska i Srbija medjusobno tuze za genocid u Domovinskom ratu. Luka Misetic. Photo: Tomislav Krasnec/VLM/PIXSELL
Odvjetnik generala Ante Gotovine Luka Mišetić u Haagu PIXSELL

TELEGRAM: Što će ova presuda značiti za Ratka Mladića?

MIŠETIĆ: Teško je reći. Moglo bi se očekivati da će Haški tribunal biti dosljedan, te da će zato Raspravno vijeće u predmetu Ratka Mladića donijeti iste činjenične zaključke, kao i Raspravno vijeće u predmetu Radovana Karadžića. Ali to nije uvijek slučaj. Očekujem da će Mladić dobiti doživotnu kaznu zbog njegove uloge u genocidu u Srebrenici i teroru u Sarajevu i cijeloj Bosni i Hercegovini. No, predsjednik Vijeća u tom slučaju je Alphons Orie, a svaku od presuda suca Orija u njegovoj trinaestogodišnjoj karijeri na Haškom sudu bila je ukinuta (u cijelosti ili djelomično) od strane Žalbenog vijeća.

Tako da je teško predvidjeti što se će dogoditi u slučaju Mladića.

TELEGRAM: Može li se reći da je ovom presudom Haški sud zapravo obavio svoju misiju?

MIŠETIĆ: Može. Vijeće sigurnosti osnovalo je Haški sud 1993. kao odgovor na slike bosanskih Muslimana u koncentracijskim logorima koje su se emitirale u cijelom svijetu. Dvadeset i tri godine kasnije, arhitekt tih logora, Radovan Karadžić, je osuđen. Očekujem težu kaznu, ali ovaj sud utvrđuje povijesnu istinu, i zato je ispunio svrhu zbog koje je osnovan 1993. godine.

TELEGRAM: Kako bi komentirali uhićenje gospođe Hartmann ispred Suda uoči donošenja presude?

MIŠETIĆ: Ne znam mnogo o činjenicama u tom slučaju, i ne mogu komentirati je li njena osuda od strane Tribunala opravdana. Međutim, pojavljivanjem ispred Haškog suda, mislim da je ona namjerno pokušala osramotiti Tribunal. Stoga ne čudi da je Sud odgovorio na provokaciju.

TELEGRAM: Nakon iskustva sa slučajem Gotovina bi li ikada više branili ikoga na Haškom sudu?

MIŠETIĆ: Ne mogu zamisliti da opet predstavljam ikoga pred Haškim sudom. Slučaj generala Gotovine bio je iskustvo života, ali je uzelo danak na mene, emotivno i fizički. Ali, znate kako se kaže: “Nikad ne reci nikad”.