Guardian piše da je Plenković prvi premijer neke europske države koji brani ratnog zločinca

Guardian se bavio i sigurnosnim propustima u ovom slučaju

Britanski Guardian pisao je o slučaju Slobodana Praljka koji je ovoga tjedna, nakon što mu je potvrđena zatvorska kazna od 20 godina na Haškom sudu, počinio samoubojstvo.

Guardian piše kako je nizozemska policija otvorila istragu nakon smrti generala HVO-a, a istražitelji na UN-ovom sudu za ratne zločine sada nastoje zakrpati sve sigurnosne propuste zbog straha da bi i drugi zatvorenici mogli kopirati Praljkovo dramatično djelo.

Analiziraju sigurnosne propuste

Praljkovo samoubojstvo, počinjeno u sudnici i emitirano širom svijeta, ismijavanje je sudskih sigurnosnih procedura, piše Guardian u dijelu u kojem se bavi sigurnosim aspektima Haškog suda nakon što se Praljak otrovao cijanidom. Zaključuju kako bi ova istraga mogla početi onim najočitijim propustom; kako nijedan stražar nije bio u Praljkovoj blizini kako bi mu iz ruke uzeo cijanid.

Naime, u većini suđenja na Haškom sudu pored okrivljenika stoje stražari. Na nedavnom suđenju Ratku Mladiću, prošlog mjeseca, uz njega su stajala dvojica stražara. U Praljkovom slučaju pored njega nije bilo nikoga.

I jedan hrvatski dužnosnik, koji nije htio biti imenovan, potvrdio je za Guardian da ovoga puta uz okrivljenog Praljka nisu bila dva čuvara, kao što je to inače slučaj na suđenjima na Haškom sudu. “Hrvatski mediji pišu kako je razlog taj što je ovo bio zadnji dan rada Haškog suda pa su pravila bila malo opuštenija”, kaže.

Malo su kritizirali Plenkovića

Guardian je u svom tekstu spomenuo i premijera Andreja Plenkovića koji je nekoliko puta kazao kako nije zadovoljan presudom Haškog suda za osuđenu šestorku. Praljak, kazališni redatelj koji je početkom devedesetih postao ključni čelnik bosanskih Hrvata, osuđen je za zločine, uključujući bombardiranje Mostara i zlostavljanje zatvorenika.

Ipak, hrvatski premijer Andrej Plenković presudu je proglasio “dubokom moralnom nepravdom”, što bi mogla biti prva izjava čelnika jedne države članice EU u korist ratnog osuđenog zločinca. “Ovo samoubojstvo će samo zacementirati javno mišljenje o tribunalu kakvo je već postojalo”, kazala je za Guardian Mina Vidaković iz novinske agencije Sense. “U Srbiji i Hrvatskoj establišment i mediji više vode računa o optuženima nego žrtvama”, dodaje.

Hoće li ovo zasjeniti rad Haškog suda?

Guardian piše i kako ovo nije prvo samoubojstvo u Haškom sudu, te da se ono javlja kao nusprodukt teških kazni za ratne zločine počinjene u Bosni, Hrvatskoj i na Kosovu. Spominju i dvojicu Srba, haških zatvorenika, koji su se objesili u ćelijama te Slobodana Miloševića koji je navodno u zatvor krijumčario antibiotike kako bi pogoršao stanje svoga srca. Na kraju je 2006., pri kraju trogodišnjeg suđenja, i umro.

Sada, nakon Praljkova čina postoji mogućnost da će ovo samoubojstvo narušiti uspjehe suda koji je osudio desetke zločinaca i postigao niz presedana u međunarodnoj pravdi, osuđujući one koje su odgovorni za zlodjela kao što su etničko čišćenje, masovno silovanje i opsadu Sarajeva. Neki pak smatraju da je Haški sud učinio puno, pa će to nadjačati ono što se dogodilo zadnjeg dana njegova rada, zaključuje Guardian.