Hoće li Banožić izvisiti zbog neovjerene punomoći? Sudovi su dosad bili jasni po tom pitanju

Šef MIP-a doveo je u pitanje neovjerenu punomoć koju je Banožićeva odvjetnica danas dostavila

FOTO: PIXSELL

Predsjednik saborskog Mandatno-imunitetnog povjerenstva (MIP) Robert Jankovics danas je doveo u pitanje punomoć po kojoj je zahtjev za aktivacijom zastupničkog mandata Marija Banožića podnijela odvjetnica bivšeg ministra i to zato što nije ovjerena kod javnog bilježnika.

“Ovo je presedan, nikada u povijesti modernog Sabora nije bilo da zastupnik nije osobno potpisao zahtjev, nego putem punomoći koja nije ovjerena kod javnog bilježnika”, rekao je Jankovics Hini ranije danas.

Nije komentirao upit zašto bivši ministar, ako je potpisao punomoć, nije potpisao i zahtjev za aktivacijom zastupničkog mandata.

‘Malo smo iznenađeni’

“To je punomoć koju je, kako vidim, Banožić dao odvjetnici, to je presedan, malo smo iznenađeni s tim”, rekao je predsjednik MIP-a.

Objasnio je i kako Zakon o obveznim odnosima predviđa davanje punomoći, ali i naglasio da u 32 godine modernog Sabora nije bilo ničeg sličnog slučaju bivšeg ministra obrane koji je razriješen u subotu, nakon što je skrivio prometnu nesreću u kojoj je jedna osoba poginula, a on teško ozlijeđen te se i dalje liječi u KBC Osijek.

Reakcija odvjetnice

U međuvremenu se oglasila Banožićeva odvjetnica Ksenija Vržina koja je ustvrdila kako punomoć ni ne treba biti ovjerena.

“Radi se o elementarnim stvarima. Odnos odvjetnik-klijent je odnos međusobnog povjerenja. Odvjetnička punomoć potpisana od klijenta je dostatna u svakom postupku pred svim nadležnim tijelima”, rekla je za N1 Vržina.

N1 je objavio i kako je više odluka Vrhovnog suda potvrdilo da ovjerena punomoć doista nije potrebna, odnosno, da je nužna samo u slučaju sumnje u vjerodostojnost iste.

Odluke sudova

“Po odredbi Članka 97. Zakona o parničnom postupku stranka izdaje punomoć pismeno ili usmeno na zapisnik kod suda.

Stranka koja nije pismena ili nije u stanju potpisati se, stavit će na pismenu punomoć umjesto potpisa otisak kažiprsta. Prema tome, za urednu punomoć potrebno je da ju je osoba koja ju je izdala i potpisala. Po odredbi stavka 3. Članka 97. Zakona o parničnom postupku ako posumnja u istinitost pismene punomoći, sud može rješenjem odrediti da se podnese ovjerena punomoć”, naveo je Vrhovni sud u više postupaka.

Identično tumačenje može se pronaći i u odlukama Visokog trgovačkog suda RH.