Hrvatska izlazi iz arbitraže: Što dalje i što kažu najvažniji politički akteri

Hrvatska sada prvo tri mjeseca treba čekati očitovanje Slovenije

FOTO: PIXSELL

Nakon sastanka svih parlamentarnih klubova najavljeno je kako će Hrvatska proglasiti suspenziju Arbitražnog sporazuma i povući člana arbitraže kojeg je imenovala. Hrvatski sabor bi na izvanrednoj sjednici (na kojoj bi željela sudjelovati i predsjednica Kolinda Grabar Kitarović, ali za to ne postoji zakonska osnova) trebao izglasati izlazak iz arbitraže, no za to postoji dugotrajna procedura.

Hrvatska treba pričekati očitovanje Slovenije za što je rok tri mjeseca. Nakon toga slijedi 12 mjeseci u kojima se razmatra mogu li se dvije strane složiti je li došlo do kršenja ugovora, kako tvrdi Hrvatska, pišu 24 sata. Premijer Milanović je na konferenciji za novinare rekao kako će se Hrvatska držati te procedure. “Mi ćemo se te procedure držati, jer se držimo međunarodnog prava. Ali to ne znači da nećemo trenutno smatrati ugovor suspendiranim i da se nećemo u skladi s tim ponašati – hoćemo! U tome više ne možemo sudjelovati”, rekao je Milanović a mi vam donosimo reakcija i izjave vezane uz najavu hrvatskog izaska iz arbitraže.

1. Premijer Zoran Milanović

Nisam čuo glas nesuglasja, disonance, svi mislimo isto, o tome se slažu sve stranke. Hrvatska izlazi iz ugovora po relativno preciznim pravilima međunarodnog prava. Od Sabora želimo potporu, da proglasimo trenutnu suspenziju i povlačenje arbitra kojeg je imenovala Republika Hrvatska”, kaže Milanović i dodaje da namjerno kaže da je riječ o arbitru kojeg je imenovala RH, a ne hrvatskom arbitru, jer on tamo djeluje neovisno.

2. Predsjednica Kolinda Grabar Kitarović

“Upravo je to ono zajedništvo koje promičem i na koje pozivam od dana svoje inauguracije pa vjerujem da se takav pristup dijeljene odgovornosti i konsenzus može postići i po drugim važnim pitanjima ključnima za hrvatske nacionalne interese. Bez obzira na ovo kršenje arbitražnog postupka, Hrvatska će kao odgovoran član međunarodne zajednice i dalje tražiti način za sporazumno rješavanje graničnih pitanja te raditi na dobrosusjedskim odnosima sa Slovenijom”, ističe se u izjavi predsjednice Grabar Kiitarović nakon sastanka koji je održao premijer Zoran Milanović s predsjednicima klubova parlamentarnih stranaka.

3. Slovenski premijer Miro Cerar

Slovenski premijer Miro Cerar kaže kako Hrvatska ne može u skladu s međunarodnim pravom izaći iz arbitraže sa Slovenijom. Cerar je u vezi s cijelim slučajem i najavom da će Hrvatska sporazum otkazati rekao da je sada potrebno “smiriti strasti”.”Želim da se političke strasti smire i da ih se ne potiče ni na našoj ni na hrvatskoj strani”, kazao je slovenski premijer, dodavši da očekuje nastavak arbitražnog postupka i donošenje presude. Cerar je dodao da će se tako pokazati da sporove treba rješavati na “pravni i konstruktivan način”, naglašavajući da će odnosi s Hrvatskom i dalje biti prijateljski.

4. Ministrica vanjskih poslova Vesna Pusić

“Dali smo sve dodatne informacije o svim koracima koje je Vlada poduzimala, uključujući one od travnja kad smo prvi put imali neke indicije da nešto možda nije sasvim u redu, nakon izjave slovenskog ministra vanjskih poslova da iz pouzdanih izvora ima neformalne informacije da će presude ići u određenom pravcu, iako mi nismo imali nikakve informacije. I zatim o svim koracima koji su uslijedili i imat ćemo raspravu u srijedu u parlamentu”, kaže ministrica vanjskih poslova Vesna Pusić o pismu koje je njeno Ministarstvo slalo Arbitražnom sudu i Europskoj komisiji. prenosi Večernji list. Pusić kaže kako Hrvatska nije jednostrano raskinula sporazum, već ga je slovenska strana prekršila.

5. Predsjednik HDZ-a Tomislav Karamarko

“Na ugrozu nacionalne sigurnosti i nacionalnih i državnih interesa svi reagiramo isto”, rekao je predsjednik HDZ-a Tomislav Karamarko nakon sastanka. “Naša briga je da izađemo iz arbitražnog ugovora i spriječimo tu malverzaciju, tu prevaru”, istaknuo je vođa oporbe.