Iran i svjetske sile postigli su danas povijesni nuklearni sporazum, a ovo je 7 stvari koje o njemu trebate znati

Višak urana, oko 11,7 tona, Iran se obvezao izvesti u Rusiju

Na potpisivanju Bečkog sporazuma
FOTO: AFP

Iran i šest svjetskih sila dogovorili su danas povijesni nuklearni sporazum koji će Iranu ukinuti sankcije u zamjenu za ograničenje opsega njegova nuklearnog programa. U pregovorima su sudjelovali Teheran, Njemačka i pet stalnih članica Vijeća sigurnosti UN-a: Britanija, Kina, Francuska, Rusija i SAD, a trajali su više od 16 dana. Cilj je bio razriješiti 12 godina dug prijepor između Zapada i Irana zbog njegova nuklearnog programa.

Sporazum o iranskom nuklearnom programu sadrži stotinu stranica teksta, a uz opći sporazum u njemu je i pet aneksa koji se odnose na tehnička pitanja, piše Hina. Donosimo najvažnije zaključke koji su u njjemu navedeni.

1. Smanjenje broja centrifuga za obradu urana

Broj centrifuga kojima se obogaćuje uran smanjuje se s 19 tisuća na 6 tisuća u idućih 10 godina, a Iran smije koristiti sano starije modele centrifuga, umjesto produktivnijih modernih tipova. Uran se smije pročišćavati samo na niskoj razini od oko 4 posto, što je dovoljno za gorivo za reaktore, ali apsolutno nedovoljno za nuklearno oružje, za koje je potrebna 90-postotna čistoća urana.

2. Smanjenje količina uskladištenog radioaktivnog materijala

Iran će drastično smanjiti količine uskladištenog niskoobogaćenog urana sa sadašnjih 12 tona na 300 kilograma, a višak će izvesti u – Rusiju.

3. Ponovno će se izgraditi istraživački reaktor, i to tako da ne proizvodi plutonij

Istraživački reaktor u Araku nanovo će se izgraditi da ne bi proizvodio plutonij kao otpadni materijal. Bez te mjere bi se svake godine proizvelo dovoljno materijala za dvije nuklearne bojne glave. U tajnosti izgrađeno postrojenje za obogaćivanje urana Fordo bit će prenamijenjeno u centar za nuklearno istraživanje.

Nuklearka u južnom Iranu
Nuklearka u južnom Iranu AFP

4. Nenajavljene inspekcije Međunarodne agencije za atomsku energiju

Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA) provodit će nenajavljene inspekcije u kratkim intervalima, kojima će osigurati da se nuklearna postrojenja ne koriste u vojne svrhe. Iran mora dopustiti i inspekcije svojih vojnih postrojenja ako to zatraže IAEA i tri od šest svjetskih sila potpisnica sporazuma.

5. Postupno ukidanje gospodarskog embarga

Gospodarske sankcije na izvoz iranske nafte, bankarske poslove i druga područja postupno će se ukidati, no IAEA najprije mora provjeriti da je Iran poduzeo sve mjere kako bi ograničio svoj nuklearni program, što se očekuje krajem godine.

6. Ostaje na snazi zabrana uvoza i izvoza oružja

Embargo Ujedinjenih naroda na iranski uvoz i izvoz konvencionalnog oružja ostat će na snazi još pet godina. Uvoz opreme za iranski program balističkih projektila bit će zabranjen još osam godina.

7. U slučaju kršenja pravila sankcije se automatski obnavljaju

Sporazumom je dogovoren mehanizam automatske obnove sankcija ako se utvrdi da Iran krši dogovorene uvjete.