Islamska država ustvari uopće ne uništava najskupocjenija umjetnička djela (pravu istinu otkrio je Guardian)

Iračani već neko vrijeme upozoravaju da ISIS krijumčari antikvitete

FOTO: Facebook

Mark Altaweel je ostao iznenađen kako je jednostavno pronaći antikvitete koje dolaze s područja koje kontrolira Islamska države. Naime, nakon samo nekoliko sati pregledavanja trgovina antikvitetima u Londonu je pronašao artikle za koje tvrdi da vrlo vjerojatno dolaze iz Iraka i Sirije, javlja Guardian.

Za neke artikle je Altaweel rekao da su tako prepoznatljivi da vjerojatno dolaze iz specifične regije Iraka i Sirije, iz dijela pod kontrolom Islamske države. Lakoća pronalaska tih artikala samo govori koliko ih ima u ponudi na svjetskom tržištu rekao je Altaweel.

Uništavanjem samo skrivaju pljačku

Sirijska kovanica
Sirijska kovanica eBay

Iračani su prilikom objave video snimki uništenja nekih arheoloških nalazišta upozoravali da Islamska država vjerojatno prodaje neke antikvitete.

Prema tvrdnjama šefa iračkog državnog odbora za antikvitete i ostavštinu, uništavanje neprocjenjivih nalazišta je samo diverzija od stvarnih aktivnosti Islamske države. Kako kaže Qais Hussein Rashid: “Islamska država je počela s iskapanjima danima prije nego su počeli s uništavanjem. Uvjereni smo da su počeli s iskapanjima kako bi došli do vrijednih nalaza i potom su počeli s uništavanjem kako bi skrili pljačku.”

Opljačkani milijuni dolara umjetnina

018

Trenutno nema konkretnih dokaza o pljačkama ili o zarađenom novcu, satelitske snimke su pokazale da je pljačka nalazišta sasvim uobičajena na područjima pod kontrolom Islamske države. Rashid procjenjuje da je ISIL mogao opljačkati umjetnine vrijedne milijune dolara.

Stručnjaci spekuliraju da su veliki dijelovi nalazišta uništavani bušilicama, dok su manje umjetnine poput figurica ili glinenih ploča krijumčarene u Tursku.

I krijumčari umjetninama koriste Balkansku rutu

Iako je UN zabranio kupovinu umjetnina koje prodaje Islamska država, pretpostavlja se da su, kao i svako drugo zabranjeno dobro, prvo krijumčarene u Tursku, zatim prolazi kroz Bugarsku i na kraju u zapadnu Europu.

Prema nekim procjenama, trgovina umjetnina je jedan od najvećih izvora prihoda Islamske države, a ilegalno tržište umjetninama je u stalnom porastu. Tess Davis, predsjednica Međunarodne udruge za zaštitu artefakata je rekla da Islamska država posjeduje oko 12.000 umjetnina vrijednosti oko milijardu dolara. Ta procjena je samo za područje Sirije pod kontrolom ISIS-a. Zasad nisu izronili veći komadi koji bi mogli biti izloženi u muzejima, ali se pretpostavlja da su umjetnine završile u privatnim rukama.

Ma, to je moj djed držao na tavanu

019

Svaki put kada bi Altaweel posvetio malo veću pažnju nekoj umjetnini, priča o porijeklu tog predmeta bi postala iznimno općenita. Jedan od trgovaca je rekao da mu je te predmete prodao privatni prodavač koji je rekao da je to obiteljsko naslijeđe.

Sam Hardy, stručnjak za umjetnine iz područja zahvaćenih ratom, kaže da je takvo što uobičajeno. Najlakše je za bilo koju umjetninu reći da je dugi niz godina bila u obitelji i da zbog toga ne postoji dokaz o porijeklu, ali zasigurno nije mogla biti nedavno prokrijumčarena, pa moj djed mi je to dao. Međutim, gotovo je nemoguće znati koliko je zapravo antikviteta prodano i na koji način.

Policija nema resursa, kupci nemaju savjesti

Britanski Scotland Yard tvrdi da trenutno vode tri istrage zbog sumnje u prodaju ukradenih antikviteta iz Sirije, međutim do sad nije bilo niti jednog uhićenja.

S druge strane, kupci ne shvaćaju, ili ne žele shvatiti, gdje završava njihov novac. Kako kaže Altaweel: “Ovo su krvavi antikviteti. Pokušaji upozoravanja na kulturnu važnost ovih antikviteta do sad nisu imali značajnije rezultate. Ako objasnimo kupcima da njihov novac financira ubijanje, možda će pomoći.”.