Italija je pred izvanrednim izborima. Što dosad znamo o krizi u, za hrvatsko gospodarstvo, najbitnijoj članici EU-a

Izlazak Talijana na birališta samo je pitanje tajminga

Matteo SALVINI (Italie).
Ambiance et moments OFF. Reunion des ministres de l Interieur du G7, Hotel de Beauvau, Paris, France. 5 Avril 2019.

Meeting of G7 Interior Ministers, Hotel de Beauvau, Paris, France. April 5, 2019.
//04NICOLASMESSYASZ_0020_2019_04_05a_029a/1904052109/Credit:NICOLAS MESSYASZ/SIPA/1904052112, Image: 424579557, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia, TEMP Sipa Press
FOTO: Profimedia, TEMP Sipa Press

Talijanski premijer Giuseppe Conte uskoro će se, po svemu sudeći, priključiti podužoj listi čelnika talijanskih vlada koji nisu uspjeli do kraja odraditi mandat. Nakon što je vođa krajnje desne Lige Matteo Salvini prošlog tjedna pozvao na raspuštanje parlamenta i sazivanje izvanrednih izbora, sada je samo pitanje tajminga kada će Talijani ponovno na birališta.

Conte, profesor prava koji formalno ne pripada nijednoj političkoj stranci, bit će u zadnjih desetak godina šesti talijanski premijer čija vlada pada prije isteka mandata. Treće gospodarstvo eurozone, s kojim je Hrvatska prilično čvrsto povezana, tako je ponovno ušlo u razdoblje političke neizvjesnosti. Evo što dosad znamo o novoj političkoj krizi koja drma Italiju.

1. Kako je došlo do aktualne krize?

Od samog početka, politički brak desničarske Lige i populističkog Pokreta 5 zvijezda (M5S) vrlo je nestabilan. Sporadične svađe – nerijetko i javne – koalicijskih partnera kulminirale su prošlog tjedna u srijedu, kada je talijanski Senat odbio prijedlog M5S-a da se blokira izgradnja brze željezničke veze između talijanskog Torina i francuskog Lyona. Prijedlog je odbijen glasovima Lige i oporbe.

Iste je večeri pred svojim pristašama šef Lige Salvini poručio da se „zadnjih mjeseci nešto pokvarilo” u odnosima u vladajućoj koaliciji. Nedugo potom zaključio je da nema načina da se pomire razlike među strankama koje vode vladu i da su izbori jedini izlaz. Zato je zatražio raspuštanje parlamenta i izlazak na birališta.

2. Je li pad vlade iznenađenje?

Italija dugo slovi kao zemlja s nestabilnim vladama, čemu u prilog govori i spomenuti podatak da je Conte šesti premijer u desetak godina (Hrvatska ih je u istom razdoblju imala četiri, ali aktualni Andrej Plenković će, čini se, mandat ipak izgurati do kraja). Mogući raspad nesvakidašnjeg političkog savezništva između talijanskih desničara i populista spominje se praktički od samog početka njihove kratke vladavine, od lipnja prošle godine.

Nagađanja je neprestano podgrijavao i sam Salvini koji je, od kada je kročio u vladu, u stalnoj kampanji. Kada je nedavno najavio „ljetnu turneju” po jugu Italije – dijelu zemlje u kojem njegova Liga ne stoji najbolje, već je to političko uporište donedavnih saveznika, Pokreta 5 zvijezda – ponovno su se aktualizirale prognoze (očito opravdane) da je talijanski politički eksperiment pri kraju.

3. Zašto Salviniju odgovaraju izbori?

Na parlamentarne izbore prošle godine, Salvinijeva Liga izašla je u koaliciji s još nekoliko stranaka – među njima i Forza Italijom politički neuništivog Silvija Berlusconija – i osvojila oko 17 posto glasova. Zahvaljujući očito i zapaljivoj antimigrantskoj retorici i kontroverznim odlukama o, primjerice, zatvaranju talijanskih luka za brodove koji na Mediteranu spašavaju migrante, Liga je u međuvremenu dramatično porasla u anketama. U pojedinim istraživanjima uživaju do 38 posto podrške birača.

Suprotan trend bilježi Pokret 5 zvijezda. Na prošlogodišnjim izborima osvojili su gotovo 33 posto glasova, dok su na svibanjskim izborima za Europski parlament pali na 17 posto, iza Demokratske stranke lijevog centra (koja je lani na biralištima doživjela ozbiljan poraz). Na izvanrednim izborima, stranka koju vodi Luigi di Maio osvojila bi barem dvostruko manje zastupnika (sada ih imaju 216) u donjem domu parlamenta.

4. Kad će Talijani na birališta?

Odluka o prijevremenim izborima još nije donesena. Za izglasavanje nepovjerenja Vladi i raspuštanje parlamenta, Salviniju su potrebni glasovi drugih stranaka, a među njima postoji određeni otpor prema toj ideji. Mediji predviđaju da bi se M5S i Demokratska stranka mogli dogovoriti kako bi spriječili prijevremene izbore, barem dok se ne donese proračun za sljedeću godinu. Taj plan, prema medijskim izvješćima, podupire bivši premijer iz redova PD-a Matteo Renzi – koji, iako je bivši, još ima značajan utjecaj u stranci – ali mu nije sklon aktualni lider stranke Nicola Zingaretti.

Ako parlament izglasa nepovjerenje Conteovoj vladi, to ne znači izvanredne izbore već, primjerice, u listopadu. Ključnu ulogu ima predsjednik Italije Sergio Mattarella koji može raspisati izbore ili odabrati novog mandatara koji će pokušati osigurati većinu u parlamentu. Ova druga opcija – iako je Salvini vjerojatno ne preferira – mogla bi dodatno ojačati Ligu i njezinog čelnika koji bi zasigurno tvrdio da politički establišment na taj način čuva svoje fotelje i uskraćuje biračima pravo da kažu što misle.

5. Zašto je to za Hrvatsku bitno?

Politička nestabilnost i neizvjesnost u Italiji nije sasvim beznačajna za Hrvatsku, kako smo to već u više navrata isticali. Hrvatska najviše robe izvozi upravo na talijansko tržište (prema Državnom zavodu za statistiku, u prvih pet mjeseci ove godine u vrijednosti od 6,5 milijardi kuna), talijanske banke vlasnice su najvećih domaćih banaka, dok Talijani predstavljaju važne goste za domaći turizam.

S druge strane, talijansko gospodarstvo već neko vrijeme ne stoji najbolje. Italija je početkom godine morala priznati tehničku recesiju iz koje se izvukla u prvom kvartalu ove godine skromnim rastom od 0,1 posto, dok je u drugom kvartalu talijansko gospodarstvo stagniralo. Slab gospodarski učinak treće ekonomije eurozone prošle je godine dijelom pripisivan i političkoj nestabilnosti.