Izgleda da kod nas stvarno funkcioniraju samo ovrhe; ovim ljudima žele uzeti stan zbog dugova tvrtke od koje su ga kupili

Željka i Davor Šeler za Telegram govore o svom bizarnom slučaju

Željka i Davor Šeler mogli bi ostati bez svog stana zbog dugova tvrtke od koje su ga kupili. Stan su uredno platili, ali nisu se uspjeli upisati u zemljišne knjige pa sada vjerovnici tvrtke žele nekretninu uzeti pod dug. Jednog njihova susjeda iz zgrade već su izbacili iz stana, a supružnici Šeler pokušavaju se na sudu izboriti za svoju imovinu.

“Pravo vlasništva garantira Ustav i ako se u njega zadire to mora biti izuzetak. Ovo što se nama događa sada u Hrvatskoj već izgleda kao pravilo”, počinje priču Davor Šeler koji sa suprugom godinu dana strahuje od gubitka prava na svoje vlasništvo.

Kupnja stana, uplata poreza, preuzimanje ključeva

Taj stan, površine 32,30 kvadrata, kupili su još 2006. godine. Ugovor o kupoprodaji s tvrtkom Brumat gradnja d.o.o. i njezinim vlasnikom Brunom Matićem, potpisali su 26. lipnja. Međutim, nakon što su isplatili cijeli iznos kupoprodajne cijene, Brumat gradnja nije im izdala tabularnu ispravu.

Unatoč tome, mjesec dana kasnije, 26. srpnja, Davor Šeler preuzeo je svoju nekretninu na osnovu Zapisnika o primopredaji. Na kupljeni stan Poreznoj upravi uredno su platili porez na temelju rješenja od 8. prosinca 2006. godine. No, kako nisu dobili tabularnu ispravu, nisu se mogli upisati u zemljišne knjige za stan koji posjeduju već više od deset godina. Vlasništvo se, naime, u Hrvatskoj dokazuje samo upisom u zemljišne knjige, koje još uvijek nisu do kraja sređene.

Poduzetnik od kojeg su kupili stan riješio se tvrtke

“Pokušali smo kontaktirati prodavatelja, gospodina Matića iz Brumat gradnje, ali nam se nije javljao. Potom smo dobili informaciju da je tvrtka prodana i da se obratimo na drugu adresu. Taj novi vlasnik, Rade Kovačević, imao je sjedište u Rijeci”, prisjeća se dalje Davor Šeler. U siječnju 2011. godine stvari se počinju dodatno komplicirati.

Naime, na osnovu rješenja o ovrsi od 19. siječnja 2011., što ga je donio javni bilježnik Jozo Rotim iz Zagreba, tvrtka RC Konzalting iz Zagreba pokrenula je ovrhu nad imovinom Brumat gradnje d.o.o. Učinjeno je to zbog dva neplaćena računa, a jedan od njih izdan je dvadesetak dana prije pokretanja ovrhe. Šelerima je sumnjiva i sama činjenica da je tvrtka Brumat gradnja prodana 29. siječnja 2011., dakle, vrlo brzo nakon pokretanja ovrhe.

Kreću sudski postupci, slijedi ovrha, ali i žalbe

Prijedlog za provođenje sudske ovrhe podnijet je Trgovačkom sudu u Zagrebu. Međutim, rješenje o ovrsi sud je poslao na adresu Brumat gradnje u Zagrebu, a ne na novu adresu tvrtke u Rijeci. Zato ono nije podignuto, niti je na njega u roku uložena žalba. To se dogodilo iako je sud na vrijeme dobio obavijest da je tvrtka prodana novom vlasniku upravo u Rijeku.

Kovačević, kao novi vlasnik Brumat gradnje za ovrhu je doznao tek nakon što mu je to javio susjed Šelerović, koji je također ovršen u istom postupku. Bilo je to 2012. godine. Tada je predstavnik Brumat gradnje podnio zahtjev za povrat u prijašnje stanje, te žalbu i prijedlog za odgodu ovrhe.

Iduće godine, budući je ovrha postala pravomoćna, podnio je novi prijedlog za njezinom odgodom i ukidanjem. Obrazložio je da je izvršena nepravilna dostava rješenja o ovrsi te da je u svojim evidencijama, knjigovodstvu i financijskoj službi utvrdio kako im računi RC Konzaltinga nikada nisu dostavljeni.

Poduzetnik koji je ostao dužan napustio Hrvatsku

“O njegovom zahtjevu za odgodom, koliko znamo, nikada nije odlučeno. U međuvremenu su nekretnine prodavane na dražbi”, kažu Šeleri. Novi problem pojavio se 2014. godine kada je umro predstavnik Brumat gradnje, Rade Kovačević. Tada je privremena upraviteljica Brumat gradnje postala Bojana Sajko.

Istražujući ovaj slučaj Telegram je kontaktirao i gospođu Sajko, ne bi li nam dodatno objasnila zbog čega su kupci stanova došli u situaciju da ostaju bez svojih nekretnina. Međutim, iako je u ovom trenutku odgovorna za Brumat gradnju, nije nam htjela dati informacije. Uputila nas je na Brunu Matića, no on je u međuvremenu otišao iz Hrvatske.

Konačno dobio sve dokumente za upis vlasništva

RC Konzalting pak sve ovo vrijeme nije odustao od ovrhe. Davor Šeler je početkom prošle godine doznao da je na njegovom stanu zabilježena ovrha. Rekao mu je to drugi susjed koji je, prodajući svoj stan, uočio da i njemu nije upisano vlasništvo na garaži. Ni on nije dobio tabularnu izjavu.

“Zato sam početkom 2016. godine od Bojane Sajko žurno tražio tabularnu ispravu. Dobio sam ju 19. veljače 2016. što znači da sam imao sve dokumente potrebne za upis prava vlasništva. No, ni tada se nisam uspio upisati kao vlasnik, jer je na mom stanu, na izvatku iz zemljišne knjige, već stajala zabilježba ovrhe. Morao sam angažirati odvjetnika, te sam uputio prigovor sudu tražeći da se tu ovrha proglasi nedopuštenom.

Podnijeli smo i prijedlog za odgodu ovrhe. Trgovački sud uputio nas je u parnicu i proslijedio naš slučaj na Općinski građanski sud u Zagrebu na kojem se vodi postupak između RC Konzaltinga i Brumat gradnje. Zato samo pokrenuli postupak protiv obje te tvrtke i tražimo da se ovrha proglasi nedopuštenom”, priča Šeler.

Sud stan prodao bez da ih je o tome obavijestio

Odgovor na prijedlog za odgodu ovrhe od suda nikada nije dobio. Uskoro je uslijedio novi bizarni obrat. Sud je na dražbi njegov stan prodao drugom kupcu. “Nažalost, stan je prodan prije nego se počelo raspravljati o tužbi za nedopuštenom ovrhom. Kupac je od gospođe Sajko tražio ključeve našeg stana, a ona je rekla da ništa o njemu ne zna iako nam je četiri mjeseca ranije izdala tabularnu ispravu.

Pitam se kako je moguće da RC Konzalting ili gospođa Sajko nisu obavijestili sud da postojimo mi, kao izvanknjižni vlasnici nekretnine. Uopće nije provjeravano je li stan prazan. Zašto je sud slao dokumente na adresu Brumat gradnje u Zagrebu, umjesto u Rijeci, iako je taj podatak u sudskom registru bio od 2011. godine?

Kako sud i dalje može provoditi ovrhu i prodavati nekretnine, a nije odlučeno o prijedlogu za ukidanje pravomoćnosti i prijedlogu za odgodu ovrhe još od 2013. kada ih je podnio gospodin Kovačević? A povrh toga, ne zna se je li Kovačević uopće primio račune RC Konzaltinga koji navodno nisu plaćeni”, neka su od pitanja koja postavljaju Šelerovi.

Čovjek iz Osijeka kupio stan, ništa nije sumnjao

Nije im jasno zašto ni novi kupac nije provjerio kakvu nekretninu kupuje. Nije posumnjao ni u što, iako su prije njega dva kupca odustala od kupnje jer im nije omogućeno da vide stan. Šelerovi ne razumiju zašto se u njihovom slučaju, kao u brojnim drugima, ne uzima u obzir i tzv. izvanknjižno vlasništvo stana o čemu je Telegram već pisao. Kupac iz Osijeka u razgovoru nam je potvrdio da je upisan kao vlasnik stana. Tek nakon što je to učinio, doznao je za probleme koji oko njega postoje.

“Bio sam 2014. godine na dražbi i platio stan. Lokaciju sam prije toga obišao, no nisu nas pustili u stan jer nije bilo ključeva. Žao mi je što se ovo dogodilo. Našao sam se u situaciji da imam stan u Zagrebu, a u njega ne mogu. Dao sam rok Šelerovima da pokušaju riješiti problem u kojem smo se našli”, rekao nam je gospodin iz Osijeka. Šelerovi se za to vrijeme nadaju da će njihova tužba zbog nedopuštene ovrhe biti konačno riješena na Općinskom građanskom sudu u Zagrebu. Sudsko ročište je idući tjedan.