Kako se čovjek iz Zagreba 6 godina natezao s institucijama da spriječi ovrhu na stanu (zbog tuđeg duga)

Josip V. zamalo je ostao bez svog stana u Utrini

FOTO: prtsc Google Maps

Tijekom vrlo bizarnog procesa, Josip V. iz Zagreba umalo je ostao bez stana u naselju Utrina. U ovršnom postupku koji je pokretnut na zahtjev Porezne uprave, Općinski građanski sud u Zagrebu stavio je 8. travnja 2010. godine zabilježbu na njegovu nekretninu u Karamanovom prilazu.

Gospodin Josip bio je, međutim, prilično siguran da nema nikakvih dugova, a stan je već sedam godina bio u njegovom vlasništvu. Uskoro je shvatio; zabilježba je stavljena zbog dugova bivšeg vlasnika, Tomislava D. Radilo se o iznosu nešto većem od sto tisuća kuna.

Zašto je morao pokrenuti parnicu

Josip V. stan je uredno kupio i na njega je prijavio porez, no u zemljišne knjige kao vlasnik se upisao tek 2011. godine. Da bi konačno razriješio svoj, vrlo nelogičan slučaj, morao je pokrenuti parnicu.

“Nakon što sam kupio stan, prijavio sam porez na nekretnine, a Porezna uprava izdala mi je rješenje. Dobio sam ga iste godine, 12. prosinca. Država je, dakle, preko Porezne uprave, imala saznanja kako sam vlasnik nekretnine ja”, naveo je u tužbi.

Tijekom sudskog postupka, država međutim nije priznala krivnju svojih institucija. “Nismo bili dužni provjeravati izvanknjižno vlasništvo”, tvrdili su, obrazlažući kako “još uvijek vrijedi načelo povjerenja u zemljišne knjige te se vlasništvo stječe tek formalnim upisom”. Kada je Općinski građanski sud u Zagrebu tražio da se nekretnina blokira, vlasnik je, prema zemljišnim knjigama, bio Tomislav D., objašnjavali su.

Blokada je ovaj tjedan proglašena nedopuštenom

I Tomislav D. bio je, pritom, tužen, no oglušio se na sve obavijesti suda. U nepravomoćnoj presudi donesenoj ovaj tjedan stoji kako je sud jasno utvrdio da je “Tomislav D. 2003. godine prijavio prodaju stana istoj Poreznoj upravi koja je nekoliko godina kasnije odlučila ovršiti taj njegov stan zbog njegovog poreznog duga”.

Sud je, u još uvijek nepravomoćnoj presudi, stoga blokadu stana konačno proglasio nedopuštenom.