Izgubi li Renzi na referendumu, on će dati ostavku, a svi se pitaju kako će izgledati budućnost Italije. Ovo je 7 stvari o tome

Koliko je to vjerojatno, kako bi tržišta reagirala i zašto već brinemo o tome?

French National Unity Rally - President Hollande Welcomes Heads Of State - ParisItalian Prime Minister Matteo Renzi leaves the Elysee Presidential Palace on January 11, 2015 in Paris prior to take part to the demonstration in tribute to the 17 victims of a three-day killing spree by homegrown Islamists. The killings began on January 7 with an assault on the Charlie Hebdo satirical magazine in Paris that saw two brothers massacre 12 people including some of the country's best-known cartoonists, the killing of a policewoman and the storming of a Jewish supermarket on the eastern fringes of the capital which killed 4 local residents. Photo by Stephane Lemouton/ABACAPRESS.COMLemouton Stephane/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Investitori, koji se još oporavljaju od demokratskih šokova u Velikoj Britaniji i SAD-u, brinu oko budućnosti Italije u europskoj monetarnoj uniji. Zabrinuti su da bi pad prijedloga ustavne reforme premijera Mattea Renzija na referendumu 4. prosinca izazvao još više nesigurnosti ionako krhke političke stabilosti u Italiji. Pad referenduma bio bi velik vjetar u leđa populističkom opozicijskom pokretu 5 zvijezda koji zagovara napuštanje zajedničke valute

Renzi predlaže promjenu gotovo trećine Ustava s ciljemo smanjivanja brojnosti i ovlastu gornjeg doma parlamenta. Italija ima dvodomni parlament koji se dijeli na po ovlastima jednake Senat (gornji dom) i zastupnički ili donji dom, piše BBC. Renzijeve reforme smanjile bi broj zastupnika u Senatu s 315 na 100 i oduzele mu ovlasti pokretanja postupka izglasavanja nepovjerenja vladi. Bloomberg je izdvojio sedam najvažnijih stvari oko talijanske budućnosti u eurozoni.

1. Zašto su tržišta zabrinuta?

Poraz Renzija, koji je pokrenuo referendum i obećao dati ostavku ako njegov prijedlog ustavnih reformi ne prođe, mogao bi dovesti do prijevremenih izbora u izrazito povoljnim okolnostima za 5 zvijezda. Jedan od važnijih ciljeva pokreta je pokretanje referenduma o ostanku Italije u eurozoni. Neki investitori već predviđaju kraj Europske Unije. ”Mislimo da će se Unija raspasti i da će Italija napusiti euro. To je donedavno izgledalo nemoguće, ali kotači se već okreću u tom pravcu,” kaže Jim Smigiel iz američke financijske tvrtke SEI Investments Co.

2. Koliko je 5 zvijezda anti-europski pokret?

Luigi di Maio iz 5 zvijezda, potpredsjednik donjeg doma talijanskog parlamenta, rekao je da bi, ukoliko dođu na vlast, pokrenuli savjetodavni referendum o euru. Nije doduše bio jasan oko toga s čime bi euro zamijenio. U intervjuu za Repubblicu rekao je da se zalaže za ”euro u dvije brzine ili nacionalnu valutu.”

3. Zašto se strahovi investitora čine pretjerani?

Zato što izlazak iz eurozone traje i zato što traži kompleksne pregovore. Kao što upravo otkrivaju Britanci, izlazak iz EU ili jednog njenog dijela nije tako jednostavan. ”Ideja da će Italija napustiti euro dan nakon referenduma stvarno je pretjerana,” kaže Antonio Villafranca, analitičar u talijanskom Međunarodnom politološkom institutu. Čak i ako Renzijev poraz izazove prijevremene izbore, nitko ne može garantirati da će 5 zvijezda doći na vlast. ”Bit će im teško naći koalicijske partnere i formirati većinu u parlamentu”, kaže Villafranca.

4. Koje su zakonske prepreke napuštanju eura?

Talijanski Ustav brani poništavanje međunarodnih sporazuma referendumima, tako da bi prije referenduma o napuštanju eura prvo trebalo izglasati promjenu Ustava. Takav bi amandman zahtijevao dvotrećinsku većinu u oba doma parlamenta. Čak i da Talijani glasaju za napuštanje eura, rezultat referenduma mogao bi blokirati Ustavni sud.

5. Kako bi tržišta reagirala?

Sama politička namjera da se napusti euro izazvala bi negativnu reakciju tržišta.”Svaki relevantan glas o izlasku iz eurozone izazavao bi bijeg kapitala i nemir na tržištu”, kažu londonski ekonomisti Gianluca Salford i Marco Protopap. Tržišta pokazuju znakove stresa i prije samog referenduma o ustavnim pormjenama zbog posljedica koje može imati.

6. Žele li Talijani stvarno napustiti euro?

Pa i ne baš. Anketa koju je prije tjedan dana objavila La Stampa pokazala je da je tek 15,2 posto Talijana za napuštanje eura, dok čak 67,4 posto vjeruje u jedinstvenu europsku valutu.

7. Znači, nema razloga za brigu?

Ovo su samo poznate nepoznanice. Ono što je sigurno je da bi Renzijev poraz na referendumu izazvao ekonomsku nestabilnost, a njene razmjere još je teško predvidjeti.