Izvješće: Kina u pustinji izgradila maketu američkog nosača aviona, na njemu će vježbati gađanje; objavljene snimke

Lažni nosač zrakoplova gotovo je jednake veličine kao i original

UK Royal Navy's aircraft carrier HMS Queen Elizabeth sails during the Navy exercise "Gallic strike" off the coast of Toulon, south-eastern France on June 3, 2021. - This unprecedented joint maneuver called "Gallic Strike", which has mobilized since two days 14 warships and 56 combat aircraft off the coast of Toulon, aims in particular to train to conduct strikes from the sea, and to operate jointly the tricolor Rafale Marine fighter planes, catapulted, and the British F-35s which take off vertically or using a springboard. (Photo by Christophe SIMON / AFP)
FOTO: AFP

Kineska vojska izgradila je makete američkog nosača zrakoplova i dva druga američka ratna broda u svojoj sjeverozapadnoj pustinji, vjerojatno za vježbe ciljanja projektila, navodi u izvješću Američki mornarički institut.

Institucija sa sjedištem u Marylandu, neovisna o američkoj vojsci, priopćila je u nedjelju da su satelitske snimke koje je dobila otkrile da su makete brodova postavljene u pustinji Taklamakanu u regiji Xinjiang.

Gotovo jednake veličine kao original

Lažni nosač zrakoplova gotovo je jednake veličine kao i original, što znači da bi trebao izgledati slično snimci radarske mete, priopćio je Pomorski institut. Nije prvi put da su takve makete uočene u kineskoj pustinji, ali se navodi da su ove replike točnije i detaljnije.

Na pitanje o izvješću, glasnogovornik ministarstva vanjskih poslova Wang Wenbin rekao je novinarima u Pekingu: “Nije mi poznato to pitanje”. Sve su jače napetosti između SAD-a i Kine zbog Tajvana, koji Peking smatra odcijepljenom pokrajinom, kao i zbog kineske vojne izgradnje i velikih teritorijalnih pretenzija u Južnome kineskom moru.