Ovrha roditelja Nore Šitum novi je detalj suludog slučaja. Priča je konfuzna, pojednostavili smo je

Izvukli smo šest najvažnijih stvari o ovom mučnom slučaju

Od jutra svi pričaju o ovrsi koja je pokrenuta protiv roditelja Nore Šitum, curice za čije liječenje je cijela Hrvatska prikupljala novac. Norin tata, Ivica Šitum, sinoć je na Facebooku napisao kako su on i supruga Đana Atanasovska zbog tužbe protiv Udruge Hrabro dijete ovršeni za skoro 200.000 kuna. Čuli smo se s gospodinom Šitumom koji nam je ispričao detalje. “Đani je jučer sjela plaća. Predvečer je bila u dućanu i na blagajni joj je odbijena kartica. Kada se vratila kući, pregledom e-građanina shvatila je da joj je račun ovršila Udruga Hrabro dijete”, rekao nam je.

Šitumi su Udrugu tužili jer su smatrali da im ne pripada pravo raspolaganja 4,3 milijuna kuna prikupljenih u humanitarnoj akciji za liječenje njihove kćeri. No, tužba je obijena; pravomoćno jer ju je na kraju potvrdio i Vrhovni sud. Šitumi stoga moraju platiti sudske troškove u iznosu od 188 tisuća kuna. S obzirom na to da se u priči dogodilo nekoliko radikalnih obrata, vjerujemo da zvuči konfuzno. Stoga smo je pokušali pojednostaviti.

Zašto su Norini roditelji tužili Udrugu?

U veljači 2014. supružnici Ivica Šitum i Đana Atanasovska tužili su Udrugu Hrabro dijete. Tužbu su podigli zbog netransparentnog trošenja novca koji je inicijalno prikupljen za liječenje male Nore. Od suda su tražili da donese privremenu mjeru kojom su htjeli spriječiti da Udruga Hrabro dijete raspolaže novcem koji je preostao iz humanitarne akcije nakon Norine smrti.

U čemu je bio problem s Udrugom?

Nakon što su Norini roditelji počeli upozoravati na nezakonite radnje Hrabrog djeteta, što su oni demantirali, nad Udrugom je pokrenut financijski nadzor. Rezultati nadzora potvrdili su sumnje. Ustanovljeno je kako su ljudi iz Udruge s računa Nore Šitum na bankomatima redovito podizali iznose od više tisuća kuna, uplaćivali donacije članovima obitelji i tajniku Udruge te da su si od novca prikupljenog od donacija isplaćivali plaće. Radilo se o ukupno 85.000 kuna.

Kako je proces tekao na sudu?

U travnju 2015. na Općinskom sudu u Novoj Gradiški tužba Norinih roditelja protiv Udruge Hrabro dijete je odbijena, a sud im je tada naredio da moraju platiti sudske troškove u iznosu od 155 tisuća kuna. Norini roditelji na tu su se odluku žalili, ali žalba nije uvažena ni na Županijskom sudu u Slavonskom brodu. Nakon toga, Šitumi su se žalili Vrhovnom sudu, ali i taj je sud donio pravomoćnu presudu u korist Udruge Hrabro dijete. Naredio je Ivici Šitumu i njegovoj supruzi da moraju podmiriti sudske troškove.

Zašto je do ovrhe došlo sada?

Šitum u razgovoru za Telegram kaže kako ih je Udruga Hrabro dijete mogla ovršiti čim su dobili presudu Županijskog suda, ali da su tada medijima govorili kako to neće učiniti “jer su humanitarci”. Razlog zbog kojeg je sad došlo do ovrhe, smatra Šitum, film je Roberta Zubera Život od milijun dolara koji je u Zagrebu prikazan prije dva tjedna. Taj film, tvrdi Šitum, donosi brojne dokaze o financijskim malverzacijama Udruge Hrabro dijete. Kako kaže, Zuber je objavio dokaze o netransparentnom trošenju novca Udruge, ali nitko od nadležnih institucija nije reagirao.

Što Zuber tvrdi u svom filmu?

Zuber je u filmu objavio bankovne izvatke koji govore da se prikupljen novac trošio u svrhu koja nije bila pomoć djeci oboljeloj od malignih bolesti. “Trošio se na privatne posudbe supružnicima čelnih članova Udruge koje nikada nisu vraćene. Njime je sinu predsjednice Udruge plaćeno studijsko putovanje u Beograd. Zatim se trošio na pokrivanje privatnih telefonskih računa koji su iznosili do 2500 tisuće kuna”, kaže Zuber u razgovoru za Telegram i dodaje kako su neki mediji objavili i da se novac trošio na “ćevape i razne gablece”.

U filmu je objavljen i dokument koji dokazuje da je Udruga Hrabro dijete gradskom Uredu za upravu Nova Gradiška prijavila da je humanitarna akcija za Noru Šitum trajala još sedam mjeseci nakon njezine smrti, do kraja listopada 2013. godine. “To su napravili nakon što je skandal objavljen i kada su očekivali financijsku kontrolu”, kaže Zuber. U filmu je prikazan i bankovni izvod prema kojem se vidi da je oko 4 milijuna kuna, koliko je preostalo od akcije, oročeno u jednoj od hrvatskih banaka, a Udruga Hrabro dijete od njega svaki je mjesec od kamata zarađivala 11 tisuća kuna, što su trošili u svrhe koje nisu humanitarne.

Što je Šitumima još preostalo?

Nakon što su svi sudovi odbacili njihove tužbe, Norini roditelji žalili su se Ustavnom sudu. Otad su prošle dvije i pol godine, ali Ustavni sud se o njihovoj žalbi i dalje nije oglasio.