Jesu li špijuni doista okupirali Srbiju? 'Hrvatska je u samom vrhu neprijateljskih država i idealna je za plasiranje takvih priča'

Stručnjak tvrdi da Vučić pretjeruje te da su izbori važan faktor

FOTO: Teleegram/Pixsell

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić prije nešto manje od godinu dana usporedio je Beograd s Casablancom. Naime, Casablanca je tijekom Drugog svjetskog rata bila špijunski centar.

“Nema špijuna koji nisu okupirali naše hotele, privatne smještaje, kuće, zgrade, vile”, rekao je tada Vučić. Predrag Petrović iz Beogradskog centra za sigurnosnu politiku (BCBP) rekao je kako se radi o pretjeranoj priči.

“Vlasti u Srbiji pokušavaju sebi dati na značaju i žele opravdati neke stvari. Tako upravljaju nezadovoljstvom građana u vezi neke situacije u zemlji. Najlakše je okriviti strane špijune”, rekao je Petrović za N1.

Izbori kao važan faktor

Dodaje kako je to vidljivo i u protjerivanju hrvatskog diplomata Hrvoja Šnajdera, a i da su važan faktor sve bliži izbori u Srbiji. “Hrvatska je u samom vrhu neprijateljskih država i idealna je za plasiranje takvih priča”, rekao je.

Petrović navodi kako za njega špijuniranje nije sporno te da je očekivati da druge službe, a pogotovo zemlje iz okruženja, prikupljaju informacije. Navodi da mu je puno sporniji subverzivni rad kojim se želi utjecati na političko odlučivanje.

Inače, špijuniranje u Srbiji često se veže uz neimenovane entitete, a N1 je podsjetio na neke “prave” špijunske slučajeve. U rujnu 2016. uhićen je Čedo Čolović, državljanin Hrvatske i Srbije, a proglašen je suradnikom SOA-e. Zagreb je to demantirao, ali je Čolović sve priznao i osuđen je na tri godine zatvora. Nije poznato je li doista robijao.

Špijunske afere u Srbiji

U studenom 2019. objavljena je snimka zamjenika ruskog vojnog atašea Georgija Klebana koji je navodno plaćao neimenovanog srpskog službenika. Kleban je nakon toga još nekoliko godina ostao u Srbiji.

U proljeće prošle godine uhićena su dva državljanina Poljske koji su fotografirali tvornicu Sloboda u Čačku. Tvornica proizvodi oružje i streljivo, a nije poznato što se dalje događalo s poljskim državljanima, piše N1.