Kako je američki vojnik uspio prijeći strogo čuvanu granicu i prebjeći u Sjevernu Koreju. Izlaze novi, intrigantni detalji

Incident se dogodio jedinoj točki na 250 kilometara dugoj granici gdje ne postoje prepreke i fizičke barijere

(FILES) North Korean soldiers (C) take photos towards a South Korean soldier (L) and a US soldier (R) standing before the military demarcation line (lower C) seperating North and South Korea within the Joint Security Area (JSA) at Panmunjom on July 27, 2014. A United States national entered North Korea during a tour of the heavily-fortified border and is believed to have been detained, the United Nations Command said July 18, 2023. (Photo by Ed JONES / AFP)
FOTO: AFP

Napokon se i to čudo dogodilo: nakon tisuća Sjevernokorejaca koji su pobjegli u Južnu Koreju, jedan američki vojnik prebjegao je na teritorij Sjeverne Koreje. Razlog: bio je suočen sa stegovnim postupkom američke vojske i trebao je biti poslan natrag kući u SAD.

Taj mlađi regrut koji je dodijeljen američkim snagama u Koreji, obilazio je Zajedničku sigurnosnu zonu, Joint Security Area, kao civil. “Vjerujemo da je trenutno u pritvoru i radimo s našim kolegama iz Sjeverne Koreje na rješavanju ovog incidenta”, objavilo je zapovjedništvo američke vojske.

Trebao je samo učiniti jedan korak

Incident se dogodio u Panmunjeomu, jedinoj točci na 250 kilometara dugoj granici između Sjeverne i Južne Koreje gdje ne postoje prepreke i fizičke barijere za prelazak na drugu stranu. Između čuvenih plavih baraka u kojima su se vodili pregovori između Sjeverne Koreje i SAD-a, nalazi se samo mala uzdignuta linija koja označava granicu, a za prelazak preko nje potreban je samo jedan korak, kao što je to učinio bivši američki predsjednik Donald Trump kad se 2019. sastao sa sjevernokorejskim vođom Kim Jong-unom.

Na tom mjestu američki, južnokorejski i sjevernokorejski vojnici udaljeni su jedni od drugih svega dvadesetak metara i među njima nema minskih polja ni žičanih prepreka. Stoga nije teško prebjeći na drugu stranu, jer su posjetitelji udaljeni od granične crte svega desetak metara. Taj dio graničnog prostora pod nadzorom je UN-a, ali s južne strane stražu drže američki vojnici. Ostatak granice od 250 kilometara zapravo je pojas širok dvadesetak metara brisanog prostora, s visokom bodljikavom žicom, tisućama mina te vojnim patrolama s psima.

Kontrolne točke pod bodljikavom žicom

Da bi se uopće približilo Panmunjeonu, koji je udaljen svega 62 kilometra od Seula, valja proći brojne prepreke te dvije kontrolne stanice južnokorejske vojske. To je ujedno i popularna turistička atrakcija za strance ali i građane Južne Koreje jer se može vidjeti teritorij Sjeverne Koreje.

Oba južnokorejska punkta opasana su bodljikavom žicom, protutenkovskim zaprekama, željeznim preprekama i pod neprekidnom su paskom vojnika u visokim promatračnicama iz kojih vire teški mitraljezi. Između ta dva punka vozi se nekoliko kilometara slalom između brojnih betonskih prepreka. Kad se prolazi pokraj američke vojne baze Bonifas, u kojoj je smješten specijalni bataljun američkih snaga pod zastavom UN-a, gdje je vjerojatno bio stacioniran i američki prebjeg, ionako stroga kontrola postaje još rigoroznija.

Dva američka vojnika ušla su u naš autobus i pažljivo su pregledavali dokumente. Potom su sve putnike izveli van, postrojili ih u dvije kolone te ih preselili u drugi autobus koji ih je odvezao do baraka te zgrade Tongilak, na južnoj strani. Dok s južne strane vojnici drže stražu, na sjevernoj strani nema vojnika. Uhićeni američki vojnik prvi je Amerikanac u pritvoru u Sjevernoj Koreji otkako je Bruce Lowrance pritvoren mjesec dana nakon što je ilegalno ušao u Sjevernu Koreju iz Kine 2018.

Drugi slučajevi bijega preko granice​

Američki student Otto Warmbier, 19, uhićen je u Pjongjangu 2016. Optužen je zbog navodnog pokušaja krađe propagandnog postera u hotelu pa je zbog toga osuđen na 15 godina zatvora. Nakon 17 mjeseci provedenih u zatvoru, izručen je SAD-u, gdje je umro nekoliko tjedana kasnije. Jedan neidentificirani Amerikanac uhićen je 2016. na obali rijeke nakon što je pokušao preplivati na sjevernu stranu. Južnokorejskim dužnosnicima je objasnio da je namjeravao otići u Sjevernu Koreju kako bi se sastao s njezinim vođom Kim Jong-unom.

Jedan južnokorejski vojnik prebjegao je na sjever 1991., a 2017., sjevernokorejski vojnik​ prebjegao u ​Panmunjeom na južnu stranu. Pri tomu je zadobio više rana od metaka koje su na njega ispalili njegove kolege, ali je preživio. Nema sumnje da će sjevernokorejska propagandna mašinerija iskoristiti taj incident kako bi uvjerila svoje građane da taj bijeg dokazuje kako je njihova domovina idealna za život čak i Amerikanaca.