Zašto je i kako došlo do debakla Vesne Pusić u prvom krugu glasanja za novog Glavnog tajnika UN-a

Iza nje je ostao samo bivši crnogorski premijer Igor Lušić

FOTO: prtscr N1

U prvom krugu glasovanja za novog Glavnog tajnika UN-a u Vijeću sigurnosti, Vesna Pusić, bivša ministrica vanjskih poslova i počasna predsjednica HNS-a, u konkurenciji od 12 kandidata, saznao je Telegram iz diplomatskih izvora u New Yorku, zauzela je 11, pretposljednje mjesto.

Od 15 članica Vijeća sigunosti UN-a dobila je svega dva glasa: jedanaest članica Vijeća sigurnosti dali su joj takozvane discouraging, odnosno, obeshrabrujuće glasove, dok dvije države, nisu o njoj imale nikakvo stajalište. Tako se na vrlo grub način rasplinuo san Vesne Pusić da bi mogla postati Glavna tajnica UN-a.

Nesuglasice oko podrške iz Hrvatske

U vrijeme kada se kandidirala za tu funkciju, bilo je predviđeno da će novi, prvi političar UN-a biti žena, i to iz Istočne Europe. Glasovanje u Vijeću sigurnosti, pokazalo je da taj kriterij velika većina članica VS nije prihvatila budući je od prvih pet prvoplasiranih kandidata tek jedna žena. Svojevrsnom debaklu Vesne Pusić svakako je pridonijela i činjenica da bivša Vlada HDZ-a i Mosta, ali i predsjednica države Kolinda Grabar Kitarović, nisu podržavali njenu kandidaturu za generalnu tajnicu UN-a.

Čak su optužili Vladu Zorana Milanovića da je podržala kandidaturu Vesne Pusić u vrijeme kada više, kao tehnička Vlada, nije imala pravo donositi takve odluke. Iza Vesne Pusić ostao je samo bivši crnogorski premijer Igor Lušić. Prema informacijama koje je dobio Telegram, najviše glasova 12, dobio je bivši portugalski ministar vanjskih poslova Antonio Guteres. Iza njega, samo s glasom manje, nalazi se bivši slovenski predsjednik Danilo Türk.

Pet kandidata odabrano u uži krug

Od trećeg do petog mjesta, s istim brojem glasova, poredali su se Srđan Kerim, bivši ministar vanjskih poslova Makedonije i predsjednik Opće skupštine UN-a, generalna tajnica UNESCO-a Irina Bokova iz Bugarske te Vuk Jeremić, bivši ministar vanjskih poslova Srbije i predsjednik Opće skupštine UN-a.

Tih pet kandidata ušlo je u uži krug kandidata za generalnog tajnika UN. Sljedeći krug glasovanja održati će se početkom rujna u New Yorku, premda se prvotno trebalo glasovati već slijedeći tjedan.

U konkurenciji za mjesto generalnog tajnika UN-a bili su još šefica Razvojnog programa UN Helen Klark iz Novog Zelanda, ministrica vanjskih poslova Argentine Suzana Malkora, šef slovačke diplomacije Miroslav Lajčak, nekadašnji ministar vanjskih poslova Moldavije Natalija German, bivša izvršna tajnica Okvirne konvencije UN za klimatske promjene Kristijana Figueres

Bivši predsjednik koji je izazvao diplomatski skandal

Dvanaest kandidata odgovorilo je u četiri dana na gotovo tisuću pitanja koji su im postavili veleposlanici zemalja članica UN-a. To je bilo prvi put u 70-godišnjoj povijesti UN-a da se javno raspravljalo s kandidatima za najvišu funkciju u UN-u.

Predsjednik Opće skupštine Mogens Lykketoft, koji je predsjedavao sjednicama na kojima su postavljana pitanja i davani odgovori, rekao je da je iznimno zadovoljan i vrlo inspiriran što je vođena tako otvorena rasprava u kojoj su sudjelovale gotovo 193 države članice UN-a.

Zanimljivo da je u uži krug ušao Vuk Jeremić koji je kao predsjednik Opće skupštine UN-a izazvao pravi diplomatski skandal kada je organizirao da se na proslavi pravoslavne Nove godine svira Marš na Drinu, što je izazvalo zgražanje svih država iz srpskog susjedstva. Zbog tog ispada Vuka Jeremića Glavni tajnik UN-a, Ban Ki Moon morao se javno ispričati svim članicama UN-a.