Kako je SAD spriječio vojni udar na jednu od najgorih vlada na svijetu

Zavjera protiv diktatora Yahye Jammeha skovana je na američkom tlu

Bivši gambijski predsjednik Yahya Jammeh
FOTO: AFP/AFP PHOTO

Sjedinjene Američke Države odigrale su vrlo važnu ulogu u propalom vojnom udaru u Gambiji krajem 2014. godine, objavio je Washington Post.

Gambija je država u zapadnoj Africi s 1,9 milijuna stanovnika veličine Slavonije. Gambija nema rezerve nafte ili zemnog plina, jedini susjed joj je Senegal i u potpunosti ovisi o rijeci Gambiji. Gambija je široka manje od 50 kilometara, na svom najširem dijelu, a ipak je SAD našao svrsishodnim uplitati se u interne poslove te male afričke države.

Zavjera koja je imala za cilj svrgavanje predsjednika Yahye Jammeha je skovana na tlu SAD-a, neki od sudionika zavjere bili su američki građani s dvojnim državljanstvom, uključujući trojicu veterana američke vojske. Jammeh je preuzeo vlast u vojnom udaru 1994. godine i uveo diktaturu, a u zadnje vrijeme je postao poznat po svojim izjavama da će “osobno prerezati grkljan svakom homoseksualcu”.

Pokušaj vojnog udara je organizirao Lamin Sanneh, bivši zapovjednik osiguranja gambijskog predsjednika, koji je pobjegao u SAD i tamo tražio azil. Sanneh je bio profesionalni vojnik koji je bio obrazovan na vojnim akademijama u Velikoj Britaniji i SAD-u, a tijekom obrazovanja u SAD-u je pisao radove na temu krijumčarenja narkoticima u zapadnoj Africi.

Kako kaže jedan njegov profesor: “Sanneh je imao dvije opcije; ili će biti korumpiran i prilagoditi se postojećem sustavu, ili će početi raditi na promjenama.”. Očito je koju je opciju Sanneh izabrao.

Zakon o neutralnosti iz 18. stoljeća

Sama činjenica da su sudjelovali u zavjeri na američkom tlu, potencijalne je pučiste izložila kaznenom progonu po Zakonu o neutralnosti iz 18. stoljeća. Tim zakonom se zabranjuje svim američkim državljanima sudjelovanje u zavjeri svrgavanja vlasti države s kojom SAD nije u ratu.

Ovaj zakon je postavio veliku dilemu; Gambija i SAD nisu u ratu, ali Jammeh je jedan od najgorih diktatora na svijetu i održava bliske kontakte s “američkim rivalima” poput Irana i Venezuele. Gambija je mala država, ali zakoni ipak postoje da bi se provodili.

Amerikanci su odlučili djelovati putem posrednika

Američki dužnosnici koji su bili upoznati sa situacijom i pripremama za vojni udar u Gambiji odlučili su djelovati. Međutim, smatrali su da je pogrešno obavijestiti jednog od najgorih diktatora na svijetu da mu se sprema vojni udar. S druge strane nisu se odlučili uhititi osobe koje su spremale vojni udar i koji su već prebacili dio opreme i oružja u Gambiju.

Prema već ustaljenim običajima, američke službe su iskoristile posrednika. Obavijestili su jednu neimenovanu zapadnoafričku državu da će jedan protjerani gambijski general pokušati vojnim udarom svrgnuti Jammeha. Pretpostavlja se da su te informacije prenešene gambijskom vodstvu koje je spremno dočekalo pučiste. Naime, osiguranje u i oko predsjedničke palače bilo je znatno snažnije nego što je uobičajeno i nego što su pučisti očekivali.

Zbog tog pojačanog osiguranja, pokušaj vojnog udara je propao, a Sanneh je poginuo.

Indikacije i kontraindikacije

Prije samog vojnog udara, neke pučiste su kontaktirali američki savezni agenti. Sanneha je nazvao agent FBI-a i pitao ga zašto je kupio kartu za Senegal. Drugog pučista, koji je uspio doći u Gambiju, također su kontaktirali savezni agenti. Nedugo nakon toga isplivale su još neke informacije da su pučisti otkriveni.

Međutim, pučisti su odlučili pokušati provesti svoje planove nakon što im je gambijski informator rekao da nisu razotkriveni. Vjera u informatora se pokazala fatalnom.

Profesionalci i amateri u jednom

Pučisti su s jedne strane bili profesionalci koji su kupovali oružje i opremu te ih krijumčarili u Gambiju, neki od njih su bili vojnici s dugogodišnjim iskustvom u Iraku i Iranu. S druge strane, dijelovi zavjere su bili potpuno amaterski; jedan od njih je pripremao planove puča i spremao ih u mapu na koju je napisao ‘Strogo povjerljivo’ i onda je ostavio u svojoj kući pa je FBI pronašao mapu i detaljne planove. Jedan od uhićenih je u svojoj kući imao knjigu u kojoj se daju detaljne upute o planiranju i provođenju vojnog udara, tu knjigu su također našli američki agenti.

Jedan od pučista, Papa Faal, izjavio je: “Ljudi moraju znati. Zar je ovo osoba koju štiti država koja za sebe tvrdi da pruža nadu?”.

Međutim, zanimljivo je koliko su stvari u Africi uvijek iste, bez obzira na to koliko se čine različitima. Faal je potomak bivšeg predsjednika Gambije, Dawde Jawara, koji je svrgnut u vojnom udaru 1994. godine kojeg je predvodio Jammeh, trenutni gambijski predsjednik.

Diplomacija prije svega

Predsjedničke obitelji SAD-a i Gambije
Predsjedničke obitelji SAD-a i Gambije US Dept of State

SAD u principu podržava izabranu vlast, osim kad im odgovara da maknu trenutnu vladajuću garnituru, pa se tako na Skupu afričkih vođa u kolovozu 2014. godine američki predsjednik Barack Obama slikao s Jammehom. Na tu, naizgled bezazlenu situaciju, odnosi se poslovica da slika vrijedi tisuću riječi. Gambijcima fotografija nasmiješenog Jammeha i Obame govori da nemaju nade u borbi protiv diktature. Kako mogu stanovnici male i siromašne države svrgnuti vođu kojeg podržava najmoćnija država svijeta?

S druge strane, diplomatski protokol postoji s razlogom. Obama ga se morao držati s razlogom, ali ostaje činjenica da su američki agenti spriječili vojni udar jednog od najgorih diktatora na svijetu, a istovremeno američki vojnici obučavaju sirijske pobunjenike.