Kim Jong-un se baš i ne pridržava obećanja Trumpu da će denuklearizirati zemlju. Imaju 10 novih nuklearki

Sjeverna Koreja proizvela je deset novih bojevih nuklearnih glava pa ih sada ima između 30 i 40

Tijekom 2019., Sjeverna Koreja proizvela je deset novih bojevih nuklearnih glava pa ih sada ima između 30-40, objavio je u ponedjeljak Stockholmski međunarodni institut za istraživanje SIPRI u svom godišnjem izvješću. Institut je objasnio kako su brojke, što se tiče Sjeverne Koreje, “približne”, jer je nemoguće službeno provjeriti te podatke.

U dokumentu koji je objavio neovisni institut posvećen istraživanju međunarodne sigurnosti, kontrole naoružanja i razoružanja stoji da “Sjeverna Koreja nastavlja davati prioritet svom vojnom nuklearnom programu kao središnjem elementu svoje strategije nacionalne sigurnosti”. To pokazuje da se sjevernokorejski vođa Kim Jong-un nije pridržavao obećanja američkom predsjedniku Donaldu Trumpu kako će započeti postupni proces denuklearizacije svoje zemlje.

Novo zaoštravanje odnosa dviju Koreja

Najnovije izvješće dodatno je zabrinulo međunarodnu zajednicu budući da je upravo ovih dana došlo do naglog pogoršanja političke i vojne situacije na Korejskom poluotoku. Naime, nekoliko sati nakon što je sjevernokorejska vojska u iznenadnom, rušilačkom pohodu eksplozivom srušila međukorejski ured za vezu u pograničnom gradu Kaesong, gdje je smješteno oko 140 južnokorejskih tvornica u kojima radio oko 55.000 sjevernokorejskih radnika, Južna Koreja objavila je neuobičajeno oštro upozorenje Pjongjangu.

Nakon hitnog sastanka Vijeća za nacionalnu sigurnost (NSC) vlada u Seulu izrazila je žaljenje zbog postupka Sjeverne Koreje, a Kim You-geun, zamjenik direktora Ureda za nacionalnu sigurnost uputio je “strogo upozorenje” Pjongjangu te najavio da će Seul snažno odgovoriti ako Sjeverna Koreja poduzme bilo koju radnju koja bi mogla dodatno pogoršati situaciju. Zaključio je kako Južna Koreja “jasno daje do znanja da je odgovornost za sve što se moglo dogoditi u potpunosti na sjevernokorejskoj strani”.

Strah od vojne krize

Eksplozija se dogodila tri dana nakon što je Kim Yo-jong, moćna mlađa sestra sjevernokorejskog vođe Kim Jong-una, upozorila da će srušiti “beskorisni” ured za komunikaciju u znak protesta zbog “neuspjeha” Seula u sprečavanju puštanja južnokorejskih balona s propagandnim porukama protiv komunističkog režima. I Ministarstvo obrane Južne Koreje priopćilo je da će žestoko odgovoriti na bilo kakvu provokativnu vojnu akciju Sjeverne Koreje.

U Seulu je nakon dugo vremena uočena ozbiljna zabrinutost da bi Pjongjang mogao poduzete ozbiljne vojne akcija te nagomilati trupe na granici. “S obzirom na trenutnu sigurnosnu situaciju, naša vojska svakodnevno pomno nadzire kretanja sjevernokorejske vojske i daje sve od sebe kako bi spriječila da situacija preraste u vojnu krizu”, priopćilo je ministarstvo obrane.

Pretvaranje granice u neosvojivu tvrđavu

Istodobno generalštab sjevernokorejske vojske objavio je kako preispituje akcijski plan za napredovanje u “granične zone koje su bile demilitarizirane te da će granicu pretvoriti u neosvojivu tvrđavu.”

Sjeverna Koreja raznijela je ured za vezu u Kaesongu tri dana nakon što je Kim Yo-jong, sestra svjernokorejskog lidera, upozorila da će srušiti ured u znak protesta zbog toga što južnokorejski aktivisti šalju pomoću golemih balona, propagandne letke protiv Pjongjanga.

Oružani incidenti kao prijetnja cijelom svijetu

Svaki oružani incident između dvije države koje su vojne velesile, mogao bi imati katastrofalne posljedice ne samo po Aziju nego i čitav svijet. Sjeverna Koreja ima čak 1.200.000 vojnika te 600.000 ljudi u rezervi, dok Južna Koreja ima 625.000 vojnika te rezervni sastav koji broji 3.100.000 ljudi. Pjongjang raspolaže sa 6.000 tenkova, dok ih Seul ima 2.445.

Sjeverna Koreja ima 13.000 komada artiljerijskog oružja te oko 5000 raketa, dok Južna Koreja ima 6000 artiljerijskog oružja te samo 214 raketa. Pjongjang ima 349 borbenih lovaca te 75 podmornica dok Južna Koreja ima 151 lovca te svega 15 podmornica. Valja međutim napomenuti da Južna Koreja raspolaže neusporedivo modernijim i ubojitijim oružjem kojim nadoknađuje zaostatak u brojkama.

Devet zemalja s nuklearnim oružjem

Inače švedski Institut objavio je popis devet zemalja koje imaju nuklearno oružje, SAD, Rusija, Velika Britanija, Francuska, Kina, Indija, Pakistan, Izrael i Sjeverna Koreja. One zajedno posjeduju oko 13.400 nuklearnih bombi i nuklearnih bojevih glava. To je nešto manje u odnosu na 2019. kad ih je bilo registrirano 13.865.

SAD sada ima 5800 nuklearnih bombi i nuklearnih glava, što je za 385 manje nego 2019. Rusija ima 6375, što je u odnosu na prethodnu godinu manje za 125 komada. Kina ima 320 komada nuklearnog oružja, Francuska 290, Velika Britanija 215, Indija 150, Pakistan 160, Izrael 90 te Sjeverna Koreja između 30 i 40.