Kineski mediji opet su podivljali na SAD. Sad ih je svojim izjavama iznervirao Trumpov državni tajnik

Tillerson je govorio o zabrani pristupa Kini otocima u Južnokineskom moru

US Republican presidential candidate Donald Trump addresses supporters at Macomb Community College on October 31, 2016 in  Warren, Michigan. / AFP PHOTO / JEFF KOWALSKY
FOTO: AFP

Kineski državni mediji osudili su u petak “suludu” ideju američkog državnog tajnika Rexa Tillersona da Pekingu zabrani pristup otocima u Južnokineskom moru upozoravajući da bi to moglo izazvati “vojni sukob”.

Peking polaže pravo na veći dio Južnokineskog mora, ali obalne države (Filipini, Vijetnam, Brunej, Malezija) imaju pretenzije i kontroliraju nekoliko otočića u toj prostranoj zoni.

Oštre poruke kineskih medija

Kineski mediji raspisali su se o Tillersonu, nazvavši njegovu incijativu “daleko od profesionalne”. “Ako Trumpov diplomatski tim nastavi oblikovati budućnost kinesko-američkih odnosa, kao što radi sada, bolje da se obje strane pripreme za vojne sukobe”, objavio je Global Times.

“Morat ćemo poslati jasan signal Kini dajući joj do znanja da gradnja na osporavanim otocima mora prestati te da joj pristup otocima neće biti dopušten”, kazao je u srijedu Rex Tillerson u govoru pred senatskim odborom za vanjske poslove koji mora potvrditi njegovo imenovanje. Ako Tillerson ostvari svoje prijetnje “to bi moglo dovesti do razornog sukoba između Kine i SAD-a”, piše službeni dnevnik China Daily.

Umjerena reakcija vlasti

Kako bi potvrdila svoj suverenitet, Kina, kao i druge susjedne zemlje, nanosi zemlju radi povećanja otočića koje kontrolira. Peking ondje gradi luke, svjetionike, piste za slijetanje i vojnu infrastrukturu, tvrde Washington i vojni stručnjaci.

Službena reakcija Pekinga u četvrtak je bila umjerena. “Stanje u Južnokineskom moru se smirilo. Nadamo se da će zemlje izvan regije poštivati konsenzus koji to smirivanje donosi, u interesu čitavog svijeta”, rekao je Lu Kang, glasnogovornik ministarstva vanjskih poslova.

Rekao je kako je ministarstvo pročitalo cijeli transkript Tillersonovih primjedbi. Poručio je kako se situacija u Južnokineskom moru treba smiritii i kako je trebaju rješavati tužitelji iz regije, piše CNN. Napomenuo je i da je Trumpov tim u službenim objavama govorio o međusobnom poštovanju između Kine i Sjedinjenih Država. “Slažemo se da dvije države trebaju razvijati svoje odnose na međusobnom poštovanju”, rekao je.

Trump zaokreće odnos SAD-a i Kine

Još od pobjede na predsjedničkim izborima Trump se nekoliko puta na svom Twitteru istresao na Kinu, komentirajući trgovinski sporazum s Pekingom, ali i poboljšavanjem odnosa s Tajvanom, na što su Kinezi posebno osjetljivi.

Tijekom mandata predsjednika Baracka Obame, SAD je u više navrata pozivao na slobodnu plovidbu Južnokineskim morem u blizini otoka koje kontrolira Kina, na što su Kinezi opetovano upozoravali. Oni su od 2014. otočje Spratly počeli opremati oružjem, pretvarajući grebene i pješčane sprudove u zračne i brodske luke.