Kineski predsjednik napao protekcionizam: 'Kina će biti otvorenija i sasvim integrirana sa svijetom'

Pomirljivi komentari stižu neposredno prije početka važnih trgovinskih razgovora sa SAD-om

Chinese president Xi Jinping is pictured during a meeting at the Senate in Paris.
Chinese President Xi Jinping is on a 3-day state visit in France where he is expected to sign a series of bilateral and economic deals on energy, the food industry, transport and other sectors. Paris, FRANCE - the 26/03/2019 Photo by Lewis Joly/pool/ABACAPRESS.COM
FOTO: Profimedia, Abaca Press

Kineski predsjednik Xi Jinping pozvao je u subotu na desetke svjetskih čelnika da odbace protekcionizam te da se pridruže njegovom globalnom infrastrukturnom projektu “Jedan pojas, jedan put” (BRI), pokušavajući istovremeno otkloniti sumnje i podozrivost prema stotinama milijardi dolara vrijednoj inicijativi.

Obraćajući se čelnicima iz 37 zemalja Europe, Afrike, Azije i Latinske Amerike, Xi je tim pozivom otvorio posljednji dan trodnevnog foruma. “Moramo izgraditi otvoreno svjetsko gospodarstvo i odbaciti protekcionizam”, kazao je Xi svjetskim čelnicima, među kojima su ruski predsjednik Vladimir Putin, talijanski premijer Giuseppe Conte i pakistanski čelnik Imran Khan.

Kineski pozivi na liberalizaciju svjetske ekonomije dolaze usred žestokih trgovinskih razmirica sa Sjedinjenim Državama, s kojima trenutno pregovara o mogućem rješenju kojim bi se izbjegle masovne obostrane carine. U svom govoru predsjednik Xi obećao je “otvoreniju Kinu koja će se dodatno integrirati u svijet”, te najavio povećavanje uvoza, održavanje stabilne valute, bolju zaštitu intelektualnog vlasništva i veću slobodu za strane kompanije u Kini.

Zahtjevi Trumpove administracije

Također, najavio je smanjenje politika koje ograničavaju tržišno natjecanje, poput masovnih poticaja na industrijsku proizvodnju. Sve ovo od kineskih vlasti zatražila je administracija američkog predsjednika Donalda Trumpa, koja Kinu optužuje za nepošteno ponašanje i iskorištavanje trgovinskih sporazuma, te najavljuje moguće carine i trgovinske ratove.

Pomirljivi komentari kineskog predsjednika stižu neposredno prije početka službenih pregovora o trgovinskoj politici između SAD-a i Kine. Svojom osobno osmišljenom vanjskom politikom kineski predsjednik Xi nastoji obnoviti drevni Put svile te kroz goleme investicijske projekte u pomorski, željeznički i cestovni promet povezati Aziju s Europom i Afrikom. Projekte vrijedne više stotina milijardi američkih dolara financirale bi kineske banke.

Kritike nove kineske inicijative

“Moramo potaknuti sudjelovanje što više zemalja i kompanija i tako širiti zajedničke interese”, poručio je Xi, pazivši da naglasi korist za sve zemlje. Kritičari kineske inicijative tvrde pak da je stvarna namjera Pekinga pojačati svoj globalni utjecaj te da je BRI prožet netransparentnim ugovorima koji idu na ruke kineskim tvrtkama, da se njime zemlje tjeraju u dužničku krizu i da se nanosi golema šteta okolišu.

Najviše kritika dolazi iz SAD-a, Indije i nekih europskih zemalja. Do sada su od te inicijative najviše koristi imale kineske kompanije i radnici, s obzirom da Kina financira izgradnju infrastrukture u zemljama u razvoju. Kineski ministar vanjskih poslova Wang Yi rekao je nedavno novinarima da inicijativa “Jedan pojas, jedan put” donosi stvarne koristi zemljama sudionicama. “Taj partnerski odnos nije geopolitičko sredstvo nego platforma za suradnju”, rekao je.