Specijalni izvještaj Instituta za rat: planira li Putin upotrijebiti nuklearno oružje nakon aneksije?

Koliko je zapravo realan scenarij od kojeg strahuje Europa, ali i čitavi svijet?

FOTO: Profimedia, AKG

Institut za ratne studije (ISW), američki think tank koji istražuje i analizira pitanja obrane i vanjskih poslova, izdao je specijalni izvještaj o nuklearnim prijetnjama izrečenima nakon što je ruski predsjednik Vladimir Putin danas službeno anektirao četiri ukrajinske regije.

Na početku izvještaja, ISW ističe kako Putin tijekom svog govora, u kojem je najavio rusku nezakonitu aneksiju, nije zaprijetio trenutačnim nuklearnim napadom kako bi se zaustavila ukrajinska protuofenziva u dijelovima Ukrajine pod ruskom okupacijom. Dodaju da je Putinov govor o aneksiji sadržavao nekoliko općih referenci o upotrebi nuklearnog oružja koje su u skladu s njegovim ranijim izjavama o toj temi, pritom izbjegavajući izravne prijetnje.

“Putin je danas, 30. rujna, najavio rusku nezakonitu aneksiju ukrajinskih oblasti Donjecka, Luganska, Hersona i Zaporožja, nedugo nakon što su ukrajinske snage opkolile ruske trupe u ključnom gradu Limanu u Luganskoj oblasti, čime je odmah pokazao da će se Rusija boriti da zadrži pripojeni teritorij”, piše ISW.

Putin želi zamrznuti rat

Putin vjerojatno namjerava aneksijom zamrznuti rat duž trenutnih linija bojišnice, procjenjuje ISW, čime će ostaviti vremena za rusku mobilizaciju kako bi se rekonstruirale ruske snage. Pripajanje dijelova ukrajinskih oblasti ne znači da je Putin napustio svoj cilj uništenja ukrajinske države zbog ostvarivanja manjeg cilja, smatraju.

ISW podsjeća kako su još u svibnju procijenili da bi, ukoliko Putinova aneksija okupirane Ukrajine stabilizira sukob duž novih linija bojišnice, Kremlj mogao rekonstruirati svoje snage i obnoviti svoju invaziju na Ukrajinu u nadolazećim godinama, ovaj put s pozicije veće snage i teritorijalne prednosti.

 

Koliko je realan nuklearni napad?

Putinov poziv na pregovore i implicitne nuklearne prijetnje usmjerene su i na Ukrajinu i na Zapad. ISW kaže da Putin vjerojatno netočno procjenjuje da će njegovo nuklearno oružje navesti SAD i njihove saveznike da izvrše pritisak na Ukrajinu oko pregovora s Rusijom.

ISW se potom ponovno poziva na svoje izvješće iz svibnja: “Kremlj bi mogao zaprijetiti uporabom nuklearnog oružja protiv ukrajinske protuofenzive na anektiranom teritoriju kako bi odvratio zapadnu vojnu pomoć koja bi omogućila takvu protuofenzivu.”

Međutim, Ukrajina i njezini zapadni saveznici jasno su dali do znanja da neće prihvatiti pregovore pod prijetnjom oružjem i da se neće odreći suverenog prava Ukrajine na njezine teritorije. Kao što je ukrajinski ministar vanjskih poslova Dmitro Kuleba napisao 20. rujna: “Ukrajina ima svako pravo osloboditi svoje teritorije i nastavit će ih oslobađati što god Rusija imala za reći”.

Crvene linije već su prijeđene

U kakvu to poziciju stavlja Putina i kakvi su stvarni izgledi za rusku uporabu nuklearnog oružja? ISW piše da ne može predvidjeti točku u kojoj bi se Putin odlučio upotrijebiti nuklearno oružje. “Takva bi odluka bila inherentno osobna, ali Putinove navedene crvene linije za uporabu nuklearnog oružja već su prijeđene u ovom ratu nekoliko puta bez ikakve ruske nuklearne eskalacije”, napominju.

Ostalom, napominje Institut, Putin je pokrenuo dva glavna sredstva, osim nuklearne upotrebe, pomoću kojih će pokušati postići svoje ciljeve: djelomičnu mobilizaciju da nadomjesti ruske gubitke i zimski energetski pritisak na Europu kako bi odvratio europsku potporu.

Nekoliko je scenarija

Putin bi vjerojatno trebao upotrijebiti višestruko taktičko nuklearno oružje u Ukrajini kako bi postigao željeni operativni učinak, a to je zamrzavanje linija bojišnice i zaustavljanje ukrajinske protuofenzive, analizira ISW. No, operativni učinak trebao bi, dodaju, nadmašiti potencijalno vrlo ozbiljne posljedice moguće odmazde NATO-a.

Putin bi također mogao pokušati izvesti nuklearni teroristički napad na jedan ili više velikih ukrajinskih naseljenih centara ili kritične infrastrukture u nadi da će šokirati Ukrajinu da se preda ili da će Zapad prekinuti pomoć Ukrajini. Međutim, vrlo je malo vjerojatno da će takvi napadi natjerati Ukrajinu ili Zapad na predaju i bili bi golemi kockarski potezi koje je Putin povijesno odbijao prihvatiti.

Uporaba ruskog nuklearnog oružja bi stoga bila veliko kockanje za ograničene dobitke koji ne bi postigli Putinove deklarirane ratne ciljeve. U najboljem slučaju, procjenjuje ISW, ruska nuklearna uporaba zamrznula bi crte bojišnice na njihovim sadašnjim položajima i omogućila Kremlju da sačuva svoj trenutačno okupirani teritorij u Ukrajini. “Ruska nuklearna uporaba ne bi omogućila ruskim ofenzivama zauzimanje cijele Ukrajine, što je bio izvorni cilj Kremlja za njihovu invaziju u veljači 2022”., zaključuje ISW.