Koliko bi nas, po cijenama koje su greškom procurile u javnost, koštalo cjepivo protiv korone

Cijene su proglašene korporativnom tajnom zbog, kako tumače u Bruxellesu, osjetljivosti pregovora o kupnji cjepiva

13.11.2020.Z,agreb - Ilustracija za cjjepljenje protov gripe. Ove je godine nabavljeno 460.000 doza, sto je nesto vise od procijenjenih potreba pocetkom godine. Hrvatski zavod za javno zdravstvo ove godine je narucio cetverovalentno cjepivo protiv sezonske gripe koje ce kao i dosadasnjih godina biti besplatno za osobe koje imaju povecani rizik od komplikacija gripe. Sastav ovogodisnjeg cjepiva protiv gripe sukladan je preporuci Svjetske zdravstvene organizacije za ovu sezonu, a temelji se na rezultatima kontinuiranog pracenja genskih i antigenskih osobina cirkulirajucih virusa gripe u prethodnoj sezoni.Photo: Zeljko Lukunic/PIXSELL
FOTO: Zeljko Lukunic/PIXSELL

Cjepivo protiv koronavirusa Hrvatsku bi moglo stajati oko 300 milijuna kuna, pokazuje okvirni izračun, temeljen na “belgijskim” cijenama koje su krajem prošlog tjedna greškom iscurile u javnost. Detalji kupnje cjepiva proglašeni su korporativnom tajnom, pa ih ni Europska komisija niti nacionalne vlade ne žele otkrivati.

No, belgijska državna tajnica je na Twitteru greškom objavila tablicu s cijenama po dozi cjepiva šest različitih proizvođača. Prema brošuri Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, Hrvatska je dosad iskazala interes za ukupno 5,9 milijuna doza cjepiva koje razvija pet kompanija, dok za cjepivo jednog od proizvođača države članice EU, pa tako i Hrvatska, tek trebaju iskazati namjeru kupnje.

Cijene proglašene tajnom

U letku HZJZ-a navodi se da “cijene cjepiva predstavljaju korporativnu tajnu i sporazumom se pregovarači obvezuju na neobjavljivanje tog podatka u javnost”. O cijeni smo prije desetak dana pitali i Ministarstvo zdravstva, ali i oni su se pozivali na poslovnu tajnu.

Ako bi Hrvatska dobila broj doza koje je rezervirala, po cijenama koje su nenamjerno objavljene prošlog petka, ukupan iznos bio bi oko 306 milijuna kuna. U taj iznos uračunali smo 5,6 milijuna doza za koje je država iskazala interes za prvu fazu cijepljenja te dodatnih 300 tisuća doza za kraj 2021. godine. Njima se želi osigurati kontinuitet opskrbe za slučaj da, pojašnjavaju u ministarstvu, bude potrebno sezonsko cijepljenje svake godine.

Koliko nam doza stiže

Podaci o cijenama su, kako smo napomenuli, korporativna tajna pa ni ovi koji su greškom dospjeli u javnost nisu potvrđeni. Osim toga, agencija Reuters je, pozivajući se na interni dokument EU-a, objavila nešto višu cijenu od one u nehotičnom tvitu. Stoga precizan izračun zasad nije niti moguć.

Uz to, ključno je pitanje i koliko će doza Hrvatskoj biti isporučeno, barem u ovoj početnoj fazi. HZJZ, primjerice, navodi da je Hrvatska bila zatražila 3,6 milijuna doza cjepiva proizvođača AstraZeneca, a onda nam je, raspodjelom ukupne ponuđene količine na razini EU dodijeljeno 2.705.000 doza.

Za cjepivo proizvođača Pfizer/BioNTecha iskazan je interes za milijun doza. Nakon autorizacije, u prvoj pošiljci trebalo bi nam stići 125 tisuća doza, najavio je početkom prosinca ravnatelj HZJZ-a Krunoslav Capak. Budući da svakoj osobi trebaju dvije doze, ta je količina dovoljna za cijepljenje 62.500 ljudi.

Postoje razlike u cijenama

Reuters je također objavio neke detalje o kupnji cjepiva. Prema njihovim izvorima, EU je dogovorila da će cjepivo Pfizer/BioNTech, prvo koje bi trebalo biti odobreno, platiti 15,50 eura po dozi. U tablici koju je nespretno objavila belgijska političarka, navedena je cijena od 12 eura. U belgijsku cijenu, tumači Reuters, nisu uračunati iznosi koje je EU uplatila proizvođačima kako bi osigurala cjepiva za zemlje članice.

Ministarstvo zdravstva smo prije desetak dana pitali i kako se financira kupnja cjepiva, plaća li se iznos uz pomoć EU sredstava ili iz državnog proračuna, no nisu nam odgovorili. Iz Europske komisije, pak, tumače da se pristup cjepivu, odnosno svojevrsna rezervacija, financira EU novcem, a kada cjepivo dobije odobrenje, države ga kupuju od proizvođača sredstvima nacionalnog proračuna.

Zašto su ugovori povjerljivi?

Tvit belgijske političarke hitro je izbrisan, ali je belgijski list Het Laatste Nieuws objavio screenshot koji su prenijeli brojni europski mediji. Ta je pogreška izazvala nezadovoljstvo proizvođača, pa se Pfizer požalio na povredu povjerljivosti podataka.

U Komisiji, koju su države članice ovlastile da u njihovo ime pregovara, smatraju da se povjerljivošću ugovora štite osjetljivi pregovori o kupnji cjepiva.