Komplicira se situacija u Nigeru. Pučisti napali francusku ambasadu, uz povike 'živio Putin' izvjesili ruske zastave

Zapadnoafričke zemlje su dale pučistima u Nigeru tjedan dana za uspostavu ustavnog poretka

Protesters cheer Nigerien troops as they gather in front of the French Embassy in Niamey during a demonstration that followed a rally in support of Niger's junta in Niamey on July 30, 2023. Thousands of people demonstrated in front of the French embassy in Niamey on Sunday, before being dispersed by tear gas, during a rally in support of the military putschists who overthrew the elected president Mohamed Bazoum in Niger. Before the tear-gas canisters were fired, a few soldiers stood in front of the embassy to calm the demonstrators. (Photo by AFP)
FOTO: AFP

Zapadnoafričke zemlje su dale pučistima u Nigeru tjedan dana za uspostavu ustavnog poretka, upozorivši da ne isključuju “uporabu sile” i naredile uvođenje gospodarskih sankcija. Francuski predsjednik Emmanuel Macron zaprijetio je “brzim i odlučnim” odgovorom na svaki napad na francuske državljane i interese u Nigeru, gdje su tisuće pristaša vojnog puča prosvjedovali ispred zgrade francuskog veleposlanstva u Niameyju.

Neki su htjeli ući u zgradu, ali ih je policija rastjerala suzavcem. Prosvjednici su strgali ploču s natpisom “Francusko veleposlanstvo u Nigeru”, zgazili je i na njeno mjesto stavili rusku i nigersku zastavu, izvijestio je novinar AFP-a. Objavljene su i snimke na kojima okupljeno mnoštvo urla “Živio Putin, živjela Rusija” te ?Dolje Macron, dolje Francuska”. Niger je strateški partner Francuske koja ondje ima oko 1.500 vojnika u toj zemlji koja je veoma važna u borbi s džihadistima i osigurava 20 posto europskog uvoza uranija.

Zapadnoafrička zajednica prijeti intervencijom

Francuska je pozdravila “odluke predsjednika država” Gospodarske zajednice zapadnoafričkih država (ECOWAS). Taj zapadnoafrički blok, Afrička unija i zapadne zemlje, među kojima Francuska i Sjedinjene Države, ne priznaju “vlast” uspostavljenu nakon državnog udara i traže povratak ustavnog poretka.

Izvanredni sastanak na vrhu ECOWAS-a (u kojemu je Niger član zajedno s još 14 država) održao se u nedjelju u Abuji, u Nigeriji, pod pokroviteljstvom njezina predsjednika Bole Tinubua koji je početkom srpnja preuzeo vodstvo te regionalne ustanove.

ECOWAS traži “trenutno oslobađanje” predsjednika Bazouma i “puni povratak ustavnog poretka”, navodi se u rezolucijama pročitanim na završetku sastanka na vrhu. Ne ispune li se ti zahtjevi “u roku od sedam dana”, ECOWAS će “poduzeti nužne mjere” koje mogu “uključivati uporabu sile”, piše u rezolucijama.

Zabrinutost u Nigeriji

Regionalna organizacija je ujedno odlučila “prekinuti sve trgovinske i financijske poslove” svojih članica s Nigerom i zamrznuti imovinu “vojnih čelnika umiješanih u pokušaj udara”. Niger, sahelska zemlja s 20 milijuna stanovnika, jedna je od najsiromašnijih u svijetu unatoč zalihama uranija.

“Sankcije će naštetiti našoj zemlji”, istaknuo je nigerski premijer Ouhoumoudou Mahamadou u razgovoru za France 24 u nedjelju. No rekao je da je “optimist” kada je riječ o pregovorima koji se vode.

Francuska ukida pomoć Nigeru

Vojna hunta koja je preuzela vlast nakon puča osudila je u subotu navečer summit ECOWAS-a ocijenivši da prijeti “neposrednom vojnom intervencijom u Niameyju zajedno s afričkim zemljama koje nisu članice organizacije i s nekim zapadnim zemljama”. Odluku o sankcijama i ultimatumima donijele su i druge zemlje, pa tako i Francuska koja je u subotu objavila da Nigeru ukida pomoć za razvoj.

Washington je pružio “čvrstu potporu” Bazoumu, poručivši da državni udar prijeti “partnerstvu” SAD-a i Nigera. Afrička unija je pak u petak postavila ultimatum vojnicima da za 15 dana moraju ponovno uspostaviti “ustavnu vlast”. Nakon Malija i Burkine Faso, Niger, koji potkopavaju napadi skupina povezanih s Islamskom državom i s Al Kaidom, treća je zemlja u regiji u kojoj je izveden državni udar nakon 2020.